Калібр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Набої калібру 9мм

Калібр (рос. калибр; англ. caliber, gauge ; нім. Kaliber n, Kalibermaß n, Lehre f) —

  1. Засіб контролю, який відтворює геометричні параметри елементів виробу, які визначаються заданими граничними лінійними чи кутовими розмірами і контактують з елементами виробу по поверхнях, лініях чи точках. Калібр є безшкальним засобом вимірювання. Калібр можна означити як міру, призначену для порівняння з нею розмірів, форми і розташування поверхонь деталей виробів з метою визначення їх придатності. (див. Калібр (вимірювання))
  2. Вимір діаметру ствола вогнепальної або іншої зброї. Є одним із способів стандартизації зброї та набоїв. У різних системах стандартизації має різне значення. Так для старовинної гладкоствольної артилерії калібр вимірювався вагою ядра. Наприклад, артилерійська система Грибоваля передбачала озброєння армії гарматами трьох калібрів: 4 фунти, 8 фунтів і 12 фунтів. Коли з'явились нарізні гармати, що стріляли вже не круглими ядрами, а витягнутими снарядами, старий спосіб визначення калібру зберігся, але прийняв досить химерні форми, калібр тепер позначав якби ця гармата стріляла ядрами, то скільки би важило ядро відповідного для цієї гармати діаметру. Згодом від цієї штучної системи відмовились і калібр зброї визначається діаметром каналу ствола в міліметрах (інколи в дюймах).

Нарізна зброя[ред.ред. код]

Для нарізної зброї існують два основних способи визначення діаметру ствола: вимірюється відстань або між внутрішніми краями нарізів, або між протилежними їх краями (тобто або найменший, або найбільший діаметр порожнини ствола). Перший спосіб традиційно використовується в США, другий вважається стандартним і розповсюджений у решті світу. Для набоїв або авіаційних бомб калібр визначається за найбільшим поперечним діаметром.

Гладкоствольна зброя[ред.ред. код]

Для гладкоствольних мисливських рушниць калібри вимірюються інакше: число калібру означає кількість куль, які можна відлити з 1 англійського фунта свинцю (453,6 г). Кулі при цьому повинні бути сферичні, однакові по масі і діаметру, який рівний внутрішньому діаметру ствола в середній його частині. Чим менше діаметр ствола, тим більше кількість куль. Таким чином двадцятий калібр менше шістнадцятого, а шістнадцятий менше дванадцятого.

Позначення калібру Варіант позначення Діаметр ствола, мм Різновиди
36 .410 10.4 -
32 .50 12.5 -
28 - 13.8 -
24 - 14.7 -
20 - 15.6 (15.5 magnum) -
16 - 16.8 -
12 - 18.5 (18.2 magnum) -
10 - 19.7 -
4 - 26.5 -


Окрім калібру, набої для рушниць можуть відрізнятись довжиною гільзи та патронника. При цьому, зазвичай, набої з меншою довжиною гільзи можна використовувати в рушницях того ж калібру, але з довшим патронником (але не навпаки). Для 12-го калібру стандартом патронника є 70 мм. Рушниці з патронником 76 мм та набої з такою довжиною гільзи називають «Магнум». Також існують набої та зброя під них з довжиною гільзи 89 мм, яку називають «Супер-Магнум»[1].

Довжину ствола гармати в артилерії частіше виражають в калібрах — скільки разів діаметр каналу ствола укладеться в довжині ствола, стільком калібрів рівна довжина стволу зброї.

Примітки[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Використані джерела[ред.ред. код]