Каракуль (озеро)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Озеро Каракуль
тадж. Қарокул
Озеро Каракуль
39°01′ пн. ш. 73°27′ сх. д. / 39.017° пн. ш. 73.450° сх. д. / 39.017; 73.450Координати: 39°01′ пн. ш. 73°27′ сх. д. / 39.017° пн. ш. 73.450° сх. д. / 39.017; 73.450
Розташування Памір, Таджикистан
Розміри
Площа поверхні, км2 380
Висота над рівнем моря, м 3914
Макс. глибина, м 236
Довжина, км 33
Ширина, км 23
Вливаються річки Караджилга, Караарт, Музкол
Озеро Каракуль (Таджикистан)
Озеро Каракуль
Озеро Каракуль

Commons-logo.svg Озеро Каракуль у Вікісховищі

Караку́ль — одне з найбільш високогірних озер, облямоване сніговими вершинами Паміру в Таджикистані.

Озеро розташоване в плоскій гірській улоговині на висоті 3914 м, оточене пустельними скелястими хребтами, на заході підходящими до озера, на сході - віддаленими від нього на кілька кілометрів. Найбільша довжина озера - 33 км, ширина - 24 км. Площа поверхні - 380 км². Взимку повністю замерзає. Дно вкрите льодом. Вчені вважають, що це залишки льодовиків, які під час найбільшого зледеніння вторглись до озера. Інші ж вважають його залишками льодяного щита, який заповнював улоговину в льодовиковий період.

Каракуль озеро Таджикистан
Готман Каракуль озеро

Поверхня озера має яскраво-синій колір. Вода в озері гірко-солона, прозорість до 9 м. У гирлі річок, де вода більш прісна, водяться нечисленні рибки-Лису гору. Півострів проекти від південного берега і острів біля північного берега розділити озеро на дві басейнів: менше, порівняно неглибоко східній частині, між 13 до 19 м в глибину, і більше західній частині, 221 до 230 м в глибину. Озеро безстічне (відсутній дренажний отвір), і вода солонувата. Існує невелика село на східному березі озера. Взимку озеро покрите льодом (з кінця листопада по квітень), максимальна товщина якого в лютому перевищує 1 метр. Влітку вода прогрівається до 12°C.

Район Кара-Куля дуже сухий, з украй малою кількістю опадів. По берегах озера зрідка виростають терескан, полин і ковила, що чергуються з просторами, покритими сіллю. Впадають кілька річок, основні з яких - Караджілга, Караарт і Музкол.

Хоча озеро знаходиться в межах національного парку, більша частина оточує використовуються як пасовища. Озеро, з його острова, болота, вологі луки, торфовища, і галькові і піщані рівнини, був визначений BirdLife International в якості важливого регіону птиці, оскільки він підтримує значне число популяцій різних видів птахів, або в якості резидентів, або як племінних або проходу мігрантів. До них відносяться гуси, рум'яний качка-пеганка, Загальні крохалі, балобана і т.д..


Ударний кратер[ред.ред. код]

Озеро Каракуль лежить в межах кругової депресії, яка інтерпретується як метеоритний ударний кратер з діаметром обода 52 км. Удар, за оцінками, відбувся близько 25 мільйонів років тому [1], або менше 5 млн років тому [2]. Каракульська ударна структура залишалась невідомою, допоки вона не була виявлена під час дослідження отриманих з космосу зображень.

Джерела[ред.ред. код]