Карбіди

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Карбід)
Перейти до: навігація, пошук
Карбід кальцію

Карбіди (рос. карбиды, англ. carbide, carbonide; нім. Karbide n pl ) — сполуки вуглецю з металами й неметалами (наприклад, карбід заліза, карбід кальцію). Тверді речовини, нерозчинні без руйнування в жодному з розчинників. Застосовують у виробництві металокерамічних і вилитих твердих сплавів для металообробки, буріння гірських порід тощо.

Карбіди є твердими кристалічними речовинами, плавкими при дуже високих температурах. Склад їх найрізноманітніший, такий, що часто абсолютно не відповідає валентностям елементів, що з’єднуються. Одні з карбідів легко розкладаються водою з утворенням вуглеводнів; на інші не діє не тільки вода, але й розведені кислоти.

Важливе практичне значення має карбід кальцію СаС2, що одержується прожарюванням суміші вугілля з вапном:

СаО + 3С = СаС2 + СО

Цей процес проводять звичайно в потужних електричних печах.

Відомий також спосіб отримання карбіду кальцію в шахтних печах типу доменних, в яких необхідна для утворення карбіду висока температура (до 2000°С і вище) досягається вдуванням в піч повітря, збагаченого киснем. Цей спосіб дозволяє економити значну кількість електричної енергії, проте поки він ще не знайшов широкого практичного застосування.

Чистий карбід кальцію абсолютно безбарвний і прозорий, технічний же складається з твердих, непрозорих шматків темно-сірого кольору. З карбіду кальцію дією на нього води, одержують ацетилен, який широко використовується в різних виробництвах; значні кількості карбіду кальцію споживаються заводами, що виробляють цінне добриво — ціанід кальцію.

Хімічні властивості[ред.ред. код]

Карбіди гідролізують. Наприклад,

СаС2 + 2H2O = Ca(OH)2 + C2H2

Al4C3 + 12H2O = 4Al(OH)3 + 3CH4

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]