Карбід кальцію

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Calcium carbide
Calcium carbide formula.png
Calcium Carbide
Karbid vápenatý.JPG
Назва за IUPAC Calcium Carbide
Ідентифікатори
Номер CAS 75-20-7
PubChem 6352
SMILES
InChI
Властивості
Молекулярна формула CaC2
Молярна маса 64.099 g/mol
Зовнішній вигляд White powder to grey/black crystals
Густина 2.22 g/cm3
Тпл 2160
Розчинність (вода) decomposes
Структура
Кристалічна структура Tetragonal [1]
Координаційна
геометрія
6
Термохімія
Ст. ентальпія
утворення
ΔfHo298
−63 kJ·mol−1
Ст. ентропія So298 70 J·mol−1·K−1
Небезпеки
NFPA 704
NFPA 704.svg
3
3
2
W
Якщо не зазначено інше, дані приведені для речовин у стандартному стані (за 25 °C, 100 кПа)
Інструкція з використання шаблону
Примітки картки
Карбід кальцію

Карбі́д ка́льцію

Зовнішній вигляд і деякі технічні характеристики карбіду кальцію

Карбідом кальцію є тверда кристалічна речовина. Технічний продукт дає кристалічний злам сірого кольору з різними відтінками залежно від чистоти. При взаємодії з водою, навіть на холоді, карбід кальцію розкладається з бурхливим виділенням ацетилену і великої кількості тепла. Розкладання карбіду кальцію відбувається і під впливом атмосферної вологи.

Сфера застосування карбіду кальцію

Карбід кальцію застосовують для виробництва ацетилену і у виробництві ціанаміду кальцію, з якого отримують добрива, ціаністі з'єднання. Карбід кальцію використовують при проведенні автогенних робіт і освітлення, а також у виробництві ацетиленової сажі і продуктів органічного синтезу, з яких головним є синтетичний каучук. Крім того, з карбіду кальцію отримують синтетичний каучук, вінілхлорід, акрилонітрил, оцтову кислоту, етилен, штучні смоли, ацетон, стирол. Карбід кальцію використовують для виготовлення карбідно-карбамідного регулювальника зростання рослин, виготовлення порошкового карбідного реагенту.

Упаковка і зберігання карбіду кальцію

Карбід кальцію упаковують в сталеві барабани всіх типів герметичного виконання місткістю 100 дм3 , вагою 100 кг, що герметично закриваються.

Карбід кальцію зберігають на відкритих майданчиках під навісом або в складах, що не згорають, добре провітрюваних, виключають попадання вологи, у вертикальному положенні, не більше ніж в три яруси. Гарантійний термін зберігання продукту - 6 місяців з дня виготовлення.

Берегти від вологи і вогню!

Зберігати в сухих, критих приміщеннях.

Карбід кальцію по мірі дії на організм відноситься до речовин 4-го класу небезпеки

Основні властивості карбіду кальцію

Основні властивості : При взаємодії з водою карбід кальцію розкладається з виділенням ацетилену і гідрата окислу кальцію, при контакті з окислювачами також виділяє ацетилен і розігрівається. Газоподібний ацетилен легше за повітря і може накопичуватися в слабо провітрюваних приміщеннях під стелею.

Ацетилен пожежо- і вибухонебезпечний, легко реагує з солями срібла, міді і ртуті, утворюючи при цьому нестійкі вибухові ацетеленіди. Ацетилен володіє здатністю займатися в чистому вигляді і в суміші з повітрям.

Небезпека для людини

Ацетилен - газ наркотичної дії. Отруєння викликаються головним чином фосфористим воднем, що знаходиться в карбідному ацетилені. Пил карбіду кальцію спричиняє дратівливу дію на шкіру, дихальні органи і очі.

Індивідуальні засоби захисту Протипилові респіратори і протигаз з коробкою марки типа БКФ, що фільтрує. Необхідні дії в аварійних ситуаціях Загального характеру.

При пожежі Як засоби пожежогасінні слід використовувати сухі порошкові вогнегасники, вуглекислоту, сухий пісок, азбестове полотно. Гасити водою не допускається!!!

При попаданні карбіду кальцію на шкіру і в очі - промити великою кількістю води, шкіру змастити вазеліновим маслом.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Massalimov, I. A.; Kireeva, M. S.; Sangalov, Yu. A. (2002). Inorganic Materials 38 (4). с. 363. doi:10.1023/A:1015105922260. 


Аміак Це незавершена стаття про неорганічну сполуку.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.