Каха Бендукідзе

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Каха Бендукідзе
კახა ბენდუქიძე
KakhaBendukidze.jpg
Народився 20 квітня 1956(1956-04-20)
Тбілісі
Помер 13 листопада 2014(2014-11-13) (58 років)
Лондон
Громадянство Грузія Грузія
Alma mater Тбіліський державний університет
МДУ імені М. В. Ломоносова

Каха Автанділович Бендукідзе (груз. კახა ბენდუქიძე; 20 квітня 1956(19560420), Тбілісі, ГРСР — 13 листопада 2014, Велика Британія} — російський підприємець і грузинський лібертаріанський політик[1].

З кінця 1980-х по середину 2004 Каха Бендукідзе займався підприємницькою діяльністю в Росії, зокрема був генеральним директором холдингу «Об'єднані машинобудівні заводи». У 2004 році він на запрошення президента Грузії Михайла Саакашвілі зайняв пост міністра економіки в грузинському уряді, з 2004 по 2008 рік був державним міністром Грузії з координації економічних реформ, а з 2008 по 2009 рік очолював канцелярію уряду Грузії.

Каха Бендукідзе був професором кафедри інституціональної економіки Вищої школи економіки (ДУ-ВШЕ, Москва).

Ранні роки і освіта[ред.ред. код]

Каха Бендукідзе народився 20 квітня 1956 року в Тбілісі. У 1977 році закінчив біологічний факультет Тбіліського державного університету. У 1980 році закінчив аспірантуру біологічного факультету МДУ імені М. В. Ломоносова. Кандидат біологічних наук.

З 1981 по 1985 рік займався науково-дослідницькою роботою в галузі біотехнології в Інституті біохімії та фізіології мікроорганізмів АН СРСР імені Г. К. Скрябіна в Пущино (Московська область). З 1985 по 1990 рік завідував лабораторією молекулярної генетики клітин тварин НДІ біотехнології.

Підприємницька діяльність[ред.ред. код]

У 1988 році розпочав підприємницьку діяльність, з 1993 року займався консолідацією та реструктуризацією промислових підприємств. У 1996 році створив холдинг «Об'єднані машинобудівні заводи» (ОМЗ), який в даний час є одним з найбільших в Росії в галузі важкого машинобудування. Каха Бендукідзе з часу створення ОМЗ до 2004 року був головою ради директорів і генеральним директором[2]. На початку 2004 року склав повноваження з управління компанією і пішов від активної бізнес-діяльності.

До середини 2004 року він був віце-президентом Російського союзу промисловців і підприємців та очолював Комітет з податкової та бюджетної політики РСПП[3].

Політична діяльність[ред.ред. код]

У 2004 році президент Грузії Михайло Саакашвілі запропонував Касі Бендукідзе увійти в грузинський уряд для проведення реформування економіки[3]. У червні 2004 року Бендукідзе отримав грузинське громадянство і став міністром економіки Грузії.

У грудні 2004 року залишив посаду міністра економіки і став міністром з координації економічних реформ. Займався реформою економіки і реформою державної служби. Принципом його діяльності стало «продати все, крім совісті». Згідно з доповіддю «Ведення бізнесу» Світового банку, при Бендукідзе в 2004–2007 роках Грузія стала найреформованішою країною в світі. Зокрема, Грузія піднялася з 137-го до 11-го місця в рейтингу країн за легкістю ведення бізнесу, випередивши Німеччину і Францію[2].

Серед успіхів Бендукідзе відзначають реформування системи охорони здоров'я в Грузії. Медреформа у Грузії привела до зниження материнської і дитячої смертності, майже повному охопленню профілактичним щепленням населення (96%), припинила епідемію туберкульозу. При цьому, штат профільного міністерства скоротився з 2 тисяч до 200 чиновників[4][5].

Після змін у грузинському уряді в січні 2008 року Бендукідзе очолив канцелярію уряду Грузії[2]. 7 лютого 2009 пішов у відставку після призначення новим главою грузинського уряду Ніколоза Гілаурі.

Україна[ред.ред. код]

Каха Бендукідзе у Київській школі економіки 22 травня 2014

Наприкінці травня 2014 року в пресі з’явилось повідомлення, що Каху Бендукідзе призначено радником лідера президентських виборів в Україні Петра Порошенка.[6] Однак це не відповідало дійсності, як повідомив сам Каха Бендукідзе, журналісти неправильно зрозуміли інформацію про його запрошення до еспертної ради Міністерства економіки України[7]. Дійсно, Каха Бендукідзе разом з канадськими економістами українського походження Василем Калимон (Ivey Business School) і Олегом Гаврилишиним (Munk Centre), шведом Андерсом Ослундом (Інститут міжнародної економіки імені Петерсона) і американцем турецького походження Дароном Асемоглу (Массачусетський технологічний інститут) ввійшли в Експертну раду при Міністерстві економіки України.[8] Після призначення експертом Бендукідзе заявив, що Україна «повинна вжити відважні кроки для трансформації економіки, плачевна ситуація в якій посилюється величезними держвидатками і корупцією»[2]. Він запропонував реформувати податкову систему, відмовитись від субсидіювання державою внутрішнього споживання природного газу промисловими споживачами та населенням, скоротити державний апарат та розпочати безкомпромісну боротьбу з корупцією. 26 жовтня Бендукідзе разом з колегами по Експертній раді розмістив у українській англомовній газеті Kyiv Post рекомендації по впровадженню реформ в Україні[9]. В одному з останніх своїх інтерв'ю 30 жовня Бендукідзе порівняв український уряд з родичами хворого, які турбуються про те, що скажуть сусіди в той час, коли пацієнт вже втратив відро крові і у нього відвалюється голова[10].

Президент України Петро Порошенко висловив співчуття рідним і близьким Кахи Бендукідзе у зв’язку з його кончиною. Він охарактеризував його як «двигуна великих змін» для мільйонів людей[11].

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]