Київський університет імені Бориса Грінченка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Київський університет імені Бориса Грінченка
КУ імені Бориса Грінченка
LogoMain.png
Девіз Освіта — сутність часу!
Заснований 16 серпня 1874
Ректор Огнев'юк Віктор Олександрович
Студентів понад 6 тис. чол.
Адреса вул. Воровського, 18, Київ, 04070, Україна
Сайт http://kubg.edu.ua/

Київський університет імені Бориса Грінченка є вищим навчальним закладом IV рівня акредитації. Університет створено рішенням Київської міської ради [1] шляхом реорганізації Київського міжрегіонального інституту удосконалення вчителів імені Б. Д. Грінченка. Університет є закладом комунальної власності.

Відповідно до рішення Київради 8 жовтня 2009 р. Київський міський педагогічний університет імені Б. Д. Грінченка перейменовано у Київський університет імені Бориса Грінченка. Зі зміною назви змінився також статус Університету — Університет трансформувався від профільного педагогічного до багатопрофільного класичного, що відкриває перед Університетом шлях до розширення напрямів діяльності і підготовки фахівців, якнайповнішого задоволення освітніх запитів киян, потреб столиці і столичного регіону. У реалізації зазначених завдань Університет спрямований на досягнення високих стандартів закладу європейського рівня.

У структурі Університету функціонує 6 інститутів та Університетський коледж, навчається понад 6 тис. студентів. Щорічно в Університеті підвищують кваліфікацію біля 6 тис. вчителів і керівників ЗНЗ м. Києва. До науково-педагогічного складу Університету входять 49 доктори наук, 184 кандидати наук, 5844 викладачі. Університет пропонує 13 програм магістерського рівня, 7 — рівня спеціаліста та 19 — рівня бакалавра. В Університеті діють аспірантура і докторатура.

Інститути[ред.ред. код]

У складі університету: шість інститутів:

Керівництво Університету[ред.ред. код]

 • Огнев'юк Віктор Олександрович,

Історія[ред.ред. код]

Борис Грінченко — український громадсько-культурний діяч, в честь якого названо університет. 1883 р.
 • 16 березня 1874 р. — Відкрито педагогічні курси удосконалення вчителів початкових народних училищ Київського навчального округу, з яких розпочалась історія Університету.
 • 1919 р. — У Києві розпочав роботу Педагогічний інститут імені Б. Д. Грінченка, згодом реформований у Київські педагогічні курси імені Б. Д. Грінченка.
 • 1922 р. — Створені Вищі трирічні педагогічні курси імені Б. Д. Грінченка шляхом об'єднання педагогічних курсів імені Б. Д. Грінченка з педагогічними курсами імені К. Д. Ушинського.
 • 5 лютого 1939 р. — Засновано Київський міський інститут удосконалення вчителів.
 • 23 серпня 1963 р. — Створено Київське міське педагогічне училище.
 • 1978 р. — Київському міському педагогічному училищу присвоєно ім'я Н. К. Крупської.
 • 30 липня 1979 р. — Створено Київське педагогічне училище № 2.
 • 11 травня 1985 р. — Створено Київське педагогічне училище № 3.
 • 1988 р. — У Київському інституті удосконалення вчителів відкрито перші кафедри: суспільних дисциплін, початкового навчання, психології.
 • 1991 р. — На базі Київського міського та обласного інститутів удосконалення вчителів створено Київський міжрегіональний інститут удосконалення вчителів.
 • 27 липня 1991 р. — Київському педагогічному училищу № 2 присвоєно ім'я К. Д. Ушинського.
 • 17 грудня 1993 р. — Київському міжрегіональному інституту удосконалення вчителів присвоєно ім'я Б. Д. Грінченка.
 • 1993 р. — На базі Київського міського педагогічного училища імені Н. К. Крупської створено Київський міський педагогічний коледж при Київському національному університеті імені Тараса Шевченка.
 • 26 серпня 1994 р. — На базі Київського педагогічного училища № 2 імені К. Д. Ушинського створено Київський педагогічний коледж імені К. Д. Ушинського.
 • 20 серпня 1995 р. — На базі Київського педагогічного училища № 3 створено Київський міський педагогічний коледж.
 • 2002 р. — Київський міжрегіональний інститут удосконалення вчителів імені Б. Д. Грінченка реорганізовано у Київський міський педагогічний університет імені Б. Д. Грінченка.
 • 22 серпня 2007 р. — Рішенням Київради затверджено Концепцію цілісної системи підготовки і підвищення кваліфікації педагогічних кадрів м. Києва. До структури Університету ввійшли муніципальні педагогічні коледжі м. Києва: Київський міський педагогічний коледж при Київському національному університеті імені Тараса Шевченка, Київський педагогічний коледж імені К. Д. Ушинського, Київський міський педагогічний коледж.
 • 1 вересня 2007 р. — На базі факультету післядипломної педагогічної освіти в структурі Університету створено Інститут післядипломної педагогічної освіти.
 • Вересень 2008 р. — Розроблено та схвалено рішенням Вченої ради Концепцію розвитку Університету на 2008—2012 роки.
 • 1 січня 2008 р. — У структурі Університету розпочинають діяльність: Інститут психології та соціальної педагогіки, Гуманітарний інститут, Інститут дошкільної, початкової та мистецької освіти, Університетський коледж.
 • 20 травня 2008 р. — Відкрито новий навчальний корпус Університету по вул. Маршала Тимошенка, 13-Б.
 • 1 вересня 2008 р. — У структурі Університету розпочав діяльність Інститут лідерства, освітнього законодавства і політики.
 • 2008-2009 навчальний рік — Акредитовано 10 спеціальностей за IV рівнем (магістр).
 • 8 жовтня 2009 р. — Рішенням Київради Київський міський педагогічний університет імені Б. Д. Грінченка перейменовано у Київський університет імені Бориса Грінченка.
 • 30 березня 2010 р. — Державна акредитація комісія ухвалила рішення про акредитацію Київського університету імені Бориса Грінченка за IV рівнем.
 • У 2010 р. Університет увійшов до рейтингу 200 найкращих вузів України
 • * 26-27 липня 2014 р. — на базі Київського університету імені Бориса Грінченка відбулася IV Міжнародна конференція Вікіпедії.

Університетська освітня і наукова база[ред.ред. код]

Наприкінці грудня 2007 р. в Університеті відкрито 2 читальні зали для студентів, аспірантів і викладачів. Значно зросли фонди університетської бібліотеки (20,5 тис. примірників). Нові суттєві кроки зроблено в галузі інформатизації навчання: створено інформаційно-комп'ютерний центр, 4 комп'ютерні класи та лабораторія інноваційних технологій навчання.

Щорічно 9 грудня в Університеті відзначається день народження Б. Д. Грінченка. Цей день став Днем Університету. Актуальні проблеми наукової роботи постійно обговорюються на Вченій Раді Університету.

З метою вдосконалення професійного рівня професорсько-викладацького складу в Університеті постійно діє науково-методологічний семінар.

Починаючи з 2001 р. в Університеті видається збірник наукових праць «Педагогічна освіта: теорія і практика. Психологія. Педагогіка», який включено ВАК України до переліку наукових фахових видань України.

Науково-дослідна робота в закладі відбувається на засадах співробітництва і плідних контактів Університету з АПН України та її науково-дослідними інституціями. У 2007 р. підписано угоду про співпрацю з АПН України.

З 2007 р. в Університеті на постійній основі відкрито аспірантуру зі спеціальності 13.00.04 — теорія та методика професійної освіти. В Університеті працює Студентське наукове товариство. У 2007 р. започатковано журнал наукових праць студентів «Наукові студії студентів-грінченківців», в якому друкуються найкращі наукові роботи майбутніх педагогів.

Міжнародними партнерами Університету є Міжнародна асоціація підтримки Вальдорфської педагогіки, Педагогічний Університет Гейдельберга (Німеччина), Університет м. Щецин (Польща) та інші.

Київський університет імені Бориса  Грінченка має структуру, що включає:

 • загальноуніверситетські підрозділи навчального та науково-методичного характеру (центри, лабораторії);
 • загальноуніверситетські підрозділи адміністративного характеру (відділи, бухгалтерія);
 • бібліотеку;
 • 6 інститутів;
 • 1 коледж;

Університет має розподілену кампусну структуру, до якої входять:

 • адміністративний корпус (на вул. Воровського, 18/2);
 • навчальні корпуси (на просп. Тичини, 17, бул. Тимошенка, 13б, просп. Гагаріна, 16 та бул. Давидова, 18/2).

При університеті створено хор студентів "Magnificat". Художній керівник — Юрченко Мстислав Сергійович.

Гімн[ред.ред. код]

Музика П.Зіброва, слова П.Маги

Мов у молитві зведені долоні,
Розгорнутої книги сторінки,
Зібрав наш герб на бірюзовім фоні
Все те, що дарували нам віки.

Це пам'ять, закарбована словами,
Грінченкової сили і добра,
Краса душі, в якої цвіт каштана,
Як символ міста з берегів Дніпра!

Приспів
І хай летять у просторі роки,
Завжди для тебе сонце слави світить,
Народжений у Києві і вічно молодий,
Наш спільний храм науки і освіти.

Озброєні знанням і щирим словом,
Ми пізнаємо таїну буття,
А дух батьків — свята основа
У розбудові майбуття.

Хай поглядів розумних стане більше,
А Університет вперед веде,
Бо тільки вдосконалюючи інших,
Ми завжди вдосконалюєм себе!

Приспів[2]

ЗМІ[ред.ред. код]

На початку 2014-го року ініціативною групою студентів Інституту суспільства створено сайт «СтудНаука+», який самі розробники позиціонують як перше незалежне загальноуніверситетське студентське видання в історії КУ імені Бориса Грінченка.

На ресурсі публікуються як неофіційні новини університетського життя, так і матеріали, що не мають безпосереднього стосунку до вишу. Також сайт діє як простір для представлення творчих доробків студентів – охочі розміщують на ньому свої есе, фоторобОти, різноманітні репортажі тощо.

Соціальна діяльність[ред.ред. код]

В листопаді 2010 розпочалась реалізація соціального проекту «Київський університет імені Бориса Грінченка — киянам», яка була організована викладачами та студентами цього університету за підтримки голови КМДА О. П. Попова.

30 січня 2011 в рамках цього проекту в залі Гуманітарного інституту цього університету вперше пролунала українською мовою опера «Служниця-пані» Джованні Баттіста Перголезі. Переклад здійснив Максим Стріха, завідувач кафедри перекладу цього університету.

17 квітня 2014 року Київський університет імені Бориса Грінченка подарував киянам і гостям столиці чудове пасхальне дерево, прикрашене 2014 писанками та встановив новий національний рекорд в номінації «Найбільша кількість пасхальних яєць на дереві».

Виноски[ред.ред. код]

 1. рішення Київської міської ради (ІІ сесія XXIV скликання) за № 82/82 від 20.06.2002 р.)
 2. https://kievcity.gov.ua/news/14276.html Київський університет імені Бориса Грінченка встановив національний рекорд «Найбільша кількість пасхальних яєць на дереві»

Посилання[ред.ред. код]