Київський університет імені Бориса Грінченка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Київський університет імені Бориса Грінченка
КУ імені Бориса Грінченка
LogoMain.png
Девіз Освіта — сутність часу!
Заснований 16 серпня 1874
Ректор Огнев'юк Віктор Олександрович
Студентів понад 6 тис. чол.
Адреса вул. Воровського, 18, Київ, 04070, Україна
Сайт http://kubg.edu.ua/

Київський університет імені Бориса Грінченка є вищим навчальним закладом IV рівня акредитації. Університет створено рішенням Київської міської ради [1] шляхом реорганізації Київського міжрегіонального інституту удосконалення вчителів імені Б. Д. Грінченка. Університет є закладом комунальної власності.

Відповідно до рішення Київради 8 жовтня 2009 р. Київський міський педагогічний університет імені Б. Д. Грінченка перейменовано у Київський університет імені Бориса Грінченка. Зі зміною назви змінився також статус Університету — Університет трансформувався від профільного педагогічного до багатопрофільного класичного, що відкриває перед Університетом шлях до розширення напрямів діяльності і підготовки фахівців, якнайповнішого задоволення освітніх запитів киян, потреб столиці і столичного регіону. У реалізації зазначених завдань Університет спрямований на досягнення високих стандартів закладу європейського рівня.

У структурі Університету функціонує 6 інститутів та Університетський коледж, навчається понад 6 тис. студентів. Щорічно в Університеті підвищують кваліфікацію біля 6 тис. вчителів і керівників ЗНЗ м. Києва. До науково-педагогічного складу Університету входять 49 доктори наук, 184 кандидати наук, 5844 викладачі. Університет пропонує 13 програм магістерського рівня, 7 — рівня спеціаліста та 19 — рівня бакалавра. В Університеті діють аспірантура і докторатура.

Інститути[ред.ред. код]

У складі університету: шість інститутів:

Керівництво Університету[ред.ред. код]

 • Огнев'юк Віктор Олександрович,

Історія[ред.ред. код]

Борис Грінченко — український громадсько-культурний діяч, в честь якого названо університет. 1883 р.
 • 16 березня 1874 р. — Відкрито педагогічні курси удосконалення вчителів початкових народних училищ Київського навчального округу, з яких розпочалась історія Університету.
 • 1919 р. — У Києві розпочав роботу Педагогічний інститут імені Б. Д. Грінченка, згодом реформований у Київські педагогічні курси імені Б. Д. Грінченка.
 • 1922 р. — Створені Вищі трирічні педагогічні курси імені Б. Д. Грінченка шляхом об'єднання педагогічних курсів імені Б. Д. Грінченка з педагогічними курсами імені К. Д. Ушинського.
 • 5 лютого 1939 р. — Засновано Київський міський інститут удосконалення вчителів.
 • 23 серпня 1963 р. — Створено Київське міське педагогічне училище.
 • 1978 р. — Київському міському педагогічному училищу присвоєно ім'я Н. К. Крупської.
 • 30 липня 1979 р. — Створено Київське педагогічне училище № 2.
 • 11 травня 1985 р. — Створено Київське педагогічне училище № 3.
 • 1988 р. — У Київському інституті удосконалення вчителів відкрито перші кафедри: суспільних дисциплін, початкового навчання, психології.
 • 1991 р. — На базі Київського міського та обласного інститутів удосконалення вчителів створено Київський міжрегіональний інститут удосконалення вчителів.
 • 27 липня 1991 р. — Київському педагогічному училищу № 2 присвоєно ім'я К. Д. Ушинського.
 • 17 грудня 1993 р. — Київському міжрегіональному інституту удосконалення вчителів присвоєно ім'я Б. Д. Грінченка.
 • 1993 р. — На базі Київського міського педагогічного училища імені Н. К. Крупської створено Київський міський педагогічний коледж при Київському національному університеті імені Тараса Шевченка.
 • 26 серпня 1994 р. — На базі Київського педагогічного училищу № 2 імені К. Д. Ушинського створено Київський педагогічний коледж імені К. Д. Ушинського.
 • 20 серпня 1995 р. — На базі Київського педагогічного училищу № 3 створено Київський міський педагогічний коледж.
 • 2002 р. — Київський міжрегіональний інститут удосконалення вчителів імені Б. Д. Грінченка реорганізовано у Київський міський педагогічний університет імені Б. Д. Грінченка.
 • 22 серпня 2007 р. — Рішенням Київради затверджено Концепцію цілісної системи підготовки і підвищення кваліфікації педагогічних кадрів м. Києва. До структури Університету ввійшли муніципальні педагогічні коледжі м. Києва: Київський міський педагогічний коледж при Київському національному університеті імені Тараса Шевченка, Київський педагогічний коледж імені К. Д. Ушинського, Київський міський педагогічний коледж.
 • 1 вересня 2007 р. — На базі факультету післядипломної педагогічної освіти в структурі Університету створено Інститут післядипломної педагогічної освіти.
 • Вересень 2008 р. — Розроблено та схвалено рішенням Вченої ради Концепцію розвитку Університету на 2008—2012 роки.
 • 1 січня 2008 р. — У структурі Університету розпочинають діяльність: Інститут психології та соціальної педагогіки, Гуманітарний інститут, Інститут дошкільної, початкової та мистецької освіти, Університетський коледж.
 • 20 травня 2008 р. — Відкрито новий навчальний корпус Університету по вул. Маршала Тимошенка, 13-Б.
 • 1 вересня 2008 р. — У структурі Університету розпочав діяльність Інститут лідерства, освітнього законодавства і політики.
 • 2008-2009 навчальний рік — Акредитовано 10 спеціальностей за IV рівнем (магістр).
 • 8 жовтня 2009 р. — Рішенням Київради Київський міський педагогічний університет імені Б. Д. Грінченка перейменовано у Київський університет імені Бориса Грінченка.
 • 30 березня 2010 р. — Державна акредитація комісія ухвалила рішення про акредитацію Київського університету імені Бориса Грінченка за IV рівнем.
 • У 2010 р. Університет увійшов до рейтингу 200 найкращих вузів України

Університетська освітня і наукова база[ред.ред. код]

Наприкінці грудня 2007 р. в Університеті відкрито 2 читальні зали для студентів, аспірантів і викладачів. Значно зросли фонди університетської бібліотеки (20,5 тис. примірників). Нові суттєві кроки зроблено в галузі інформатизації навчання: створено інформаційно-комп'ютерний центр, 4 комп'ютерні класи та лабораторія інноваційних технологій навчання.

Щорічно 9 грудня в Університеті відзначається день народження Б. Д. Грінченка. Цей день став Днем Університету. Актуальні проблеми наукової роботи постійно обговорюються на Вченій Раді Університету.

З метою вдосконалення професійного рівня професорсько-викладацького складу в Університеті постійно діє науково-методологічний семінар.

Починаючи з 2001 р. в Університеті видається збірник наукових праць «Педагогічна освіта: теорія і практика. Психологія. Педагогіка», який включено ВАК України до переліку наукових фахових видань України.

Науково-дослідна робота в закладі відбувається на засадах співробітництва і плідних контактів Університету з АПН України та її науково-дослідними інституціями. У 2007 р. підписано угоду про співпрацю з АПН України.

З 2007 р. в Університеті на постійній основі відкрито аспірантуру зі спеціальності 13.00.04 — теорія та методика професійної освіти. В Університеті працює Студентське наукове товариство. У 2007 р. започатковано журнал наукових праць студентів «Наукові студії студентів-грінченківців», в якому друкуються найкращі наукові роботи майбутніх педагогів.

Міжнародними партнерами Університету є Міжнародна асоціація підтримки Вальдорфської педагогіки, Педагогічний Університет Гейдельберга (Німеччина), Університет м. Щецин (Польща) та інші.

Університет має своє самобутнє обличчя, це невід'ємна складова системи столичної освіти.

Київський університет імені Бориса  Грінченка має структуру, що включає:

 • загальноуніверситетські підрозділи навчального та науково-методичного характеру (центри, лабораторії);
 • загальноуніверситетські підрозділи адміністративного характеру (відділи, бухгалтерія);
 • бібліотеку;
 • 6 інститутів;
 • 1 коледж;

Університет має розподілену кампусну структуру, до якої входять:

 • адміністративний корпус (на вул. Воровського, 18/2);
 • навчальні корпуси (на просп. Тичини, 17, бул. Тимошенка, 13б, просп. Гагаріна, 16 та бул. Давидова, 18/2).

При університеті створено хор студентів "Magnificat". Художній керівник - Юрченко Мстислав Сергійович.

Гімн[ред.ред. код]

Музика П.Зіброва, слова П.Маги

Мов у молитві зведені долоні,
Розгорнутої книги сторінки,
Зібрав наш герб на бірюзовім фоні
Все те, що дарували нам віки.

Це пам'ять, закарбована словами,
Грінченкової сили і добра,
Краса душі, в якої цвіт каштана,
Як символ міста з берегів Дніпра!

Приспів
І хай летять у просторі роки,
Завжди для тебе сонце слави світить,
Народжений у Києві і вічно молодий,
Наш спільний храм науки і освіти.

Озброєні знанням і щирим словом,
Ми пізнаємо таїну буття,
А дух батьків — свята основа
У розбудові майбуття.

Хай поглядів розумних стане більше,
А Університет вперед веде,
Бо тільки вдосконалюючи інших,
Ми завжди вдосконалюєм себе!

Приспів[2]

ЗМІ[ред.ред. код]

На початку 2014-го року ініціативною групою студентів Інституту суспільства створено сайт «СтудНаука+», який самі розробники позиціонують як перше незалежне загальноуніверситетське студентське видання в історії КУ імені Бориса Грінченка.

На ресурсі публікуються як неофіційні новини університетського життя, так і матеріали, що не мають безпосереднього стосунку до вишу. Також сайт діє як простір для представлення творчих доробків студентів – охочі розміщують на ньому свої есе, фоторобОти, різноманітні репортажі тощо.

Соціальна діяльність[ред.ред. код]

В листопаді 2010 розпочалась реалізація соціального проекту «Київський університет імені Бориса Грінченка — киянам», яка була організована викладачами та студентами цього університету за підтримки голови КМДА О. П. Попова.

30 січня 2011 в рамках цього проекту в залі Гуманітарного інституту цього університету вперше пролунала українською мовою опера «Служниця-пані» Джованні Баттіста Перголезі. Переклад здійснив Максим Стріха, завідувач кафедри перекладу цього університету.

17 квітня 2014 року Київський університет імені Бориса Грінченка подарував киянам і гостям столиці чудове пасхальне дерево, прикрашене 2014 писанками та встановив новий національний рекорд в номінації «Найбільша кількість пасхальних яєць на дереві».

Виноски[ред.ред. код]

 1. рішення Київської міської ради (ІІ сесія XXIV скликання) за № 82/82 від 20.06.2002 р.)
 2. https://kievcity.gov.ua/news/14276.html Київський університет імені Бориса Грінченка встановив національний рекорд «Найбільша кількість пасхальних яєць на дереві»

Посилання[ред.ред. код]