Клан Макензі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Емблема клану Макензі.
Герб клану Макензі.

Клан МакКензі — (шотл. гельск. — Mac Coinnich, англ. MacKenzie) — МакКонніх — шотландський клан, що традиційно пов'язують із Кінтайлом та землями у Россширі. Один з кланів гірської Шотландії.

Тартан клану МакКензі
Вождь клану МакКензі в битві. Малюнок художника Р. Р. МакЯна 1845 р.

Походження[ред.ред. код]

Існує кілька гіпотез про походження клану МакКензі. Згідно одних клан має чисто кельтське походження, згідно інших — частково норманське, частково кельтське. Згідно легенди, МакКензі походять від легендарного Лоарна — короля Дал Ріади. Повязані родоводом з кланами Метісон та Анріас. З кланом пов'язаний замок Ейлен-Донан. Вважається, що походження назви МакКензі повязане з походженням кланів Метісон та Анріас. Згідно легенд та переказів всі три клани походять від Гіллеона Айрда (шотл. гельск. — Gilleoin Aird), що жив на початку XII століття. Вожді клану МакКензі утвердилися в фортеці на горі Ейлен Донан (шотл. гельск. — Eilean Donan) у 1297 році.

Походження назви[ред.ред. код]

Назва клану МакКензі має кельтське походження — від гельського Mac Coinnich — мак Койнніх. Ірландське слово Coinneach — койннех або коннєх означає «красивий», «гарний». Назва також повязана з кельтським язичеським богом Цернунном, що зображався кельтами у вигляді оленя або людини з рогами оленя. В звязку з цим на гебі клану зображено оленя.

Символіка[ред.ред. код]

Девіз клану: «Я світло, що не спалює.»

Гасло клану: «Високий пагорб».

Символ клану: строкатий падуб.

Історія клану МакКензі[ред.ред. код]

Війна за незалежність Шотландії[ред.ред. код]

Під час війни за незалежність Шотландії клан МакКензі підтримав майбутнього короля Шотландії Роберта І Брюса. Під час битви при Інверурі у 1308 році клан МакКензі теж був на боці Роберта Брюса і боровся проти клану Комін, який був суперником Роберта Брюса щодо трону королів Шотландії. Вождь клану Єн Мак Койнніх вів 500 воїнів клану МакКензі на битву під Баннокберн у 1314 році, де англійські загарбники були розгромлені.

XIV століття[ред.ред. код]

У XIV столітті клан МакКензі вів боротьбу з ерлом (графом) Росс та його союзниками. Під час цієї війни вождь клану МакКензі — Кеннет МакКензі був схоплений і витий ворогами у 1346 році. Але вияснилось, що нащадок вождя клану живий і перебуває в замку Лох-Кіннелан біля Стратпеффера в Істер Росс, що знаходився під контролем ворожого клану. Клан МакКензі змушений був захопити замок і землі Кінтайл.

XV століття[ред.ред. код]

У XV столітті відбувалися жорстокі війни між шотландськими кланами. У 1452 році клани союзні з кланом МакКензі захопили в полон ерла (графа) Росс. Це спричинило битву під Белах нам Бройг (шотл. гельск. — Bealach nam Broig). Клан Марро та його септа Дігвалл зуміли визволити ерла Росс з полону ціною величезних втрат.

У битві під Саухібурн (шотл. — Sauchieburn) у 1488 році клан МакКензі воював під проводом Гектора Роя МакКензі на стороні короля Джеймса III Шотландського проти армії шотландських кланів, яку очолював син короля — принц Джеймс.

У 1491 році клан МакКензі здійснив рейд на землі клану Росс. Тоді МакКензі зітнулися з низкою кланів в тому числі з могутніми кланами МакДональд з Лохалш, МакДональд з Кланраналд, Камерон, конфедерацією кланів Хаттен на чолі з кланом МакКінтош.

XVI століття — війни кланів[ред.ред. код]

Під час тривалих англо-шотландських війн XVI століття Джон МакКензі — IX вождь клану МакКензі очолив клан в битві під Флодден у 1513 році та в битві під Пінкі Клеу у 1547 році — в битвах, де він потрапляв в полон до англійців. В обох випадках клан платив за його звільнення викуп. Значення клану МакКензі в Шотландії зросло у 1544 році, коли вождь клану Джон МакКензі разом з Хантлі — ерлом Півночі почали боротьбу з кланом Раналд Мойдарт. Вождь клану МакКензі у рішучий момент змінив своє рішення, але клани Росс, МакКінтош, Грант не наважились виступити проти МакКензі навіть сумісно. З того часу клан МакКензі був визнаний значною силою на півночі Шотландії.

13 грудні 1545 року Дінгуолл — ерл Сазерленду уклав угоду з Джоном МакКензі Кінтайлом щодо спільної оборони від усіх ворогів та вірності Мері — королеві Шотландії. У битві при Лангсайд клан МакКензі воював на стороні Мері — королеви Шотландії проти сил її звуденого брата Джеймса Стюарта — ерла Морею. Після цього Х вождь клану МакКензі Кеннет МакКензі помер.

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Duncan, A.A.M. Scotland: The Making of the Kingdom. Edinbourgh, 1975.
  • McDonald, C. The History of Argyll. Glasgow, 1950.
  • Moncreiffe, I. The Highland Clans. London, 1967.
  • Skene, W.F. Celtic Scotland. Edinbourgh, 1876–1880.