Книга Естери

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Книга Есфір або в іншому варіанті Книга Естери (івр. אֶסְתֵּר, Есфір) — одна з книг Старого Завіту та Танаху. У православному каноні Біблії розміщена між книгами Юдити і Йова. ЇЇ автор не відомий, традиційно ним вважається Мордехай — дядько Есфірі. Вона написана пізньою біблійною єврейською мовою з домішками перських і арамейських слів.

Хоча в єврейському тексті книги жодного разу не зустрічається ім'я Бога, вона цілком пройнята глибоким релігійним духом. Деякі дослідники вважають книгу Есфір не дійсною історією, а свого роду притчою або псевдоісторичною повістю; інші - правдивою, через докладний опис царського побуту, характеру царя Ахашвероша, особливості мови, велику кількість справжніх перських і зендських імен.

Зміст книги[ред.ред. код]

Головною героїнею книги є Есфір — родичка і вихованка юдея Мордехая, що жив в мідійському замку Шушан (Сузи) і одного разу врятував життя царя Ахашвероша. Коли перед царем постала проблема вибору нової дружини (замість відкинутої ним Вашті), вибір його впав на Есфір.

Один з придворних Ахашвероша, Гаман-амалекітянин був украй роздратований тим, що Мордехай відмовлявся схилятися перед ним. Сплітаючи мережу інтриг, Гаман добився згоди царя на знищення всього єврейського народу.

Дізнавшись про це, Мордехай зажадав від Есфір, щоб та вступилася перед царем за свій народ. Всупереч строгому придворного етикету, порушення якого загрожувало їй втратою свого становища і самого життя, Есфір з'явилася до Ахашвероша без запрошення і переконала його відвідати приготований нею бенкет, під час якого й звернулася до нього з проханням про захист євреїв.

Дізнавшись підгрунтя інтриг Гамана, Ахашверош наказав повісити Гамана на тій же шибениці, яку він приготовив був для Мордехая, а в скасування указу про винищення євреїв був розісланий новий указ: про право їх противитися виконання першого. У силу цього указу євреї зі зброєю в руках повстали на захист свого життя і знищили безліч ворогів, у тому числі десятьох синів Гамана. На пам'ятку про це у євреїв був встановлений свято Пурім.

Цікаві факти[ред.ред. код]

Біблійні вчені вважають, що імена двох головних героїв книги є похідними від імен двох головних вавилонських богів. Мордехай - від імені головного вавилонського бога Мардука, а Естер - від головної вавилонської богині Іштар[Джерело?].

Посилання[ред.ред. код]

Книга Естери. Біблія у перекладі Івана Хоменка

Джерела[ред.ред. код]

  • Святе Письмо Старого та Нового Завіту. Видавництво отців Василіан «Місіонер», 2005.
Релігія Це незавершена стаття про релігію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Юдаїзм Це незавершена стаття про юдаїзм.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.