Колона Марка Аврелія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Колона Марка Аврелія на площі Колони, Рим.
Деталь колони.

Колона Марка Аврелія — дорична колона, розташована в Римі на названій в її честь площі Колони (італ. Piazza Colonna). Споруджена на пам'ять про війни Марка Аврелія проти маркоманів та сарматів у 172–175 роках. Прототипом її послужила колона Траяна. Спочатку колона стояла між гробницею Адріана та гробницею Марка Аврелія на Марсовому полі.

Конструкція[ред.ред. код]

Висота колони становить 29,6 м, її п'єдесталу — 10 м. Загальна висота монумента становила 41,95 м, проте 3 метри її основи після реставрації у 1589 році виявилися нижче поверхні землі. Тіло колони складається за різними даними з 27 або 28 блоків карарского мармуру 3,7-метрового діаметру. Як і колона Траяна, вона порожня, всередині знаходиться гвинтові сходи з 190–200 сходинами, що ведуть до вершини, де в давнину була встановлена скульптура Марка Аврелія. Сходова клітка освітлюється через невеликі прорізи.

Рельєфні зображення[ред.ред. код]

Рельєф колони Марка Аврелія помітно відрізняється від рельєфу колони Траяна більшою експресивністю. На ньому набагато сильніше виражена гра світла і тіні, оскільки різьблення по каменю більш глибоке, дещо збільшені голови фігур, щоб можна було точніше передати вираз обличчя. У той же час відзначається зниження рівня опрацювання деталей зброї та одягу.

Середні віки[ред.ред. код]

У Середні віки сходження по сходах на вершину колони було настільки популярним, що право стягувати вхідну плату щорічно виставлялося на аукціоні. До XVI століття статуя Марка Аврелія була загублена. У 1589 за вказівкою папи Сикста V Доменіко Фонтана відреставрував колону, поставив на неї скульптуру апостола Павла, а замість зруйнованих рельєфів розмістив на п'єдесталі напис про реставрацію, в якій помилково назвав монумент колоною Антонія Пія.

Джерела[ред.ред. код]