Комедія ситуацій (тележанр)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Комедія ситуацій, ситуаційна комедія або ситком (англ. situation comedy, sitcom) — жанр комедійних програм, що зародився в США на радіо в 1920-х роках. В наш час ситкоми майже винятково є телевізійними передачами. Ситкоми зазвичай складаються з постійних персонажів у звичайному оточенні, такому як дім або робоче місце.

Історія жанру[ред.ред. код]

Вважається, що такий формат, як «ситком» вперше з'явився в США на радіо. В 1926 році на радіо WGN, в Чикаго, вийшло в ефір шоу "Sam and Henry" (Сем і Генрі), що було створене за гумористичними коміксами. В 1928 році на радіо CBS вийшло шоу "Amos & Andy" (Еймос і Енди), яке стало найпопулярнішою комедією ситуацій в 20-30 - их роках. Офіційно цей термін - "sitcom" (ситком) появився в в ефірі в 1951 році після виходу телевізійної комедії "I Love Lucy" (Я кохаю Люсі). Після цієї події "sitcom" (ситком) став позначенням назви телевізійних серіалів комедій. «Комедія ситуацій» це також різновид комедії в драматургії наприклад комедії Шекспіра («Сон літньої ночі»). Традиційний формат ситкому 30 хвилин (22 хвилини ефірного часу і 8 хвилин реклами). Основні персонажі не змінюються, події кожної серії підходять до свого логічного завершення кінці кожної серії і зазвичай більш не згадуються в наступних (це об'єднує ситкоми з телесеріалами дії). Приклади найвідоміших ситкомів: "The Simpsons" (Сімпсони), "My Name is Earl" (Мене звуть Ерл), "The Office" (Офіс), "Scrubs" (Клініка).

Характеристика жанру[ред.ред. код]

Приклад сюжетних ситкомів: персонаж «знаходиться не в своїй тарілці», в незвичній для себе ситуації (fish out of water); контраст персонажів; дитячий, наївний підхід до питання; пародія на всезагальні норми, персонажів, шоу; інтелектуальний персонаж, що допомогає іншим; комічний персонаж, що незвично реагує на те, що відбувається; улюбленець дам, «бабій», дамський догідник, ловелас; етнічні відмінності.

Характерною рисою традиційного ситкому, такого як, наприклад, «Друзі» чи «The IT Crowd», є позакадровий сміх.

Звукова доріжка сміху може додаватися такими способами:

  • Зйомки серії в присутності глядачів, як у театрі.
  • Запис сміху глядачів під час демонстрації вже відзнятої серії (зазвичай використовується, коли серія знімається поза студією).
  • Накладення сміху, записаного окремо. Така практика з'явилася в США для спрощення організації та зниження кошту зйомок і отримала назву «консервований сміх» (англ. canned laughs).

З кінця 1990-х років нові ситкоми поступово стали відходити від традиції позакадрового сміху. Наприклад, серіал «Клініка».

Див. також[ред.ред. код]

Головні персонажі популярного серіалу "Одружені... та з дітьми", що має безліч рімейків в багатьох країнах світу

Джерело[ред.ред. код]

http://www.sitcom.ru/