Комора на підпорах

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Реставрована комора на підпорах зі сходами періоду Яйой (префектура Канаґава, стоянка Оцука-Сайкатідо).
Імператорська комора на підпорах Сьосоін.

Комора на підпорах (яп. 高床式倉庫, 高床倉庫 такаюкасікі соко, такаюка соко, «комора з високою підлогою») — різновид комори для зернових культур у період Яйой в Японії. Будувалася з дерева, на високих стовпах-підпорах, безпосередньо вбитих у землю. Висока підлога комори мусила убезпечити збіжжя від мишей та підвищити провітрюваність будівлі.

Короткі відомості[ред.ред. код]

«Мишиний відворот» — дощечка на палі, що заважає мишами дістатися комори.

Комори на підпорах з'явилися в Японії наприкінці 1 тисячоліття до Р.Х. Початково у них зберігали рис та інші крупи. Вони були прямокутної форми і підтримувалися 4—8 стовпами. Як засіб зберігання харчів цей тип комори використовувався наряду з керамічним посудом та ямами зберігання.

З малюнків на кераміці та бронзових дзовонах дотаку можна встановити, що комори на підпорах існували в Японії вже у 4 столітті до Р. Х., а залишки ям від вертикальних стовпів на стоянках поселень дають підстави твердити, що перші комори такого роду з'явилися у 9—8 століттях до Р. Х.

З археологічних розкопок відомо, що комори на підпорах продовжували використовуватися японцями у 1 — 5 століттях по Р. Х. Поступово вони набули квадратної форми і збільшились у розмірах. Зросла також кількість стовпів, яка їх підпирала центральну частину підлоги комори.

Найвідомішою коморою на підпорах, що зберіглася до сьогодні, є імператорська комора Сьосоін. Вона знаходиться на території храму Тодайдзі у місті Нара. Ця комора служила сховищем скарбів монаршої родини Японії.

Джерела та література[ред.ред. код]

  • 『新編 日本史辞典』(Нове видання. Словник історії Японії) 京大日本史辞典編纂会、東京創元社、1994. — С.628.

Посилання[ред.ред. код]