Конфайнмент

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ілюстрація народження адронного струменя із початкової пари кварк-антикварк

Конфайнмент (утримання) — явище квантової хромодинаміки, яке робить неможливим існування у вільному стані кварків із кольоровим зарядом. Кварки завжди спостерігаються об'єднаними в групи, що утворюють так звані безколірні або білі частинки адрони. Так, наприклад, протон і нейтрон складаються з трьох кварків: червоного, зеленого і блактиного. Інший тип адронів, мезони, складаються із двох кварків, наприклад, зеленого і антизеленого, що вкупі теж утворюють безколірну частинку.

Математичної моделі, що пояснювала б конфайнмент, досі не побудовано. Загальне уявлення полягає в тому, що взаємодія, що діє між кварками не стає слабшою із віддаллю між ними, якщо тільки їхні кольорові заряди не скомпенсовані.

Якщо внаслідок зіткнення високоенергетичних частинок в прискорювачах кварки починають розлітатися в різні боки, то енергетично вигідним стає такий процес, коли з вакууму народжуються пари кварків-антикварків, які об'єднуючись із початковими кварками, утворюють нові адрони. При достатній енергії цей процес може продовжуватися далі, й таким чином виникають адронні струмені. В експерименті в такому разі спостерігаються потоки мезонів і баріонів.

Гіпотетично, при дуже великих енергіях може утворитися кварк-глюонна плазма — стан багатьох вільних кольорових кварків, взаємодія між якими екранована.

Джерела[ред.ред. код]

  • Индурайн Ф. Квантовая хромодинамика. Введение в теорию кварков и глюонов. — М.: Мир, 1986. — 288 с.


Фізика Це незавершена стаття з фізики.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.