Кон'юнктивіт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кон'юнктивіт
Pink eye.jpg
МКХ-10 H10
DiseasesDB 3067
MedlinePlus 001010
eMedicine emerg/110
MeSH D003231

Кон'юнктивіт — запалення слизової оболонки ока (кон'юнктиви), викликане, найчастіше, алергічною реакцією або інфекцією (вірусною, рідше бактеріальною).

Розрізняють аденовірусний (фарінгокон'юнктівальная лихоманка), ентеровірусний, герпетичний, бактеріальний, хламідійний, алергічний, гострий та хронічний кон'юнктивіт. У дорослих 85% випадків кон'юнктивіту викликані аденовірусами і лише 15% — бактеріями; у дітей бактеріальний та аденовірусні кон'юнктивіти трапляються з однаковою частотою.[1] Кон'юнктивіт є заразним і легко передається від однієї людини до іншої через безпосередній контакт.

Варіанти кон'юнктивіту[ред.ред. код]

 • блефарокон'юнктивіт — поєднання кон'юнктивіту з блефаритом (запалення повік).
 • кератокон'юнктивіт — поєднання кон'юнктивіту з кератитом (запалення рогівки).
 • епісклерит — запальний процес, який проходить так само, як кон'юнктивіт, але без виділень з очей та сльозотечі.

Симптоми кон'юнктивіту[ред.ред. код]

 • Почервоніння очей
 • Відчуття піску в одному або обох очах.
 • Подразнення в одному або обох очах.
 • Непрозорі, сірі або жовтуваті виділення з очей
 • Сльозотеча
 • Підвищена чутливість до світла.

Етіологія, патогенез[ред.ред. код]

На сучасному етапі однією з найактуальніших проблем, що впливають на поширення інфекційних захворювань, є зміна складу мікрофлори в бік збільшення патогенних штамів і поява нових мікст-інфекцій. Збільшується і кількість пацієнтів з системним і місцевим імунодефіцитом. Всі ці фактори в поєднанні з високою контагіозністю інфекційно-бактеріальних агентів обумовлюють широке поширення інфекційно-запальних захворювань очей, в тому числі кон'юнктивіту.

Найбільш часто інфекційні кон'юнктивіти викликаються стрептококовою і стафілококовою флорою: Streptococcus pneumoniae, Streptococcus haemolyticus, Streptococcus viridans, Streptococcus mucosus, Staphylococcus aureus, Staphylococcus citreus, Staphylococcus albus, Staphylococcus pyogenes. Причиною цих захворювань можуть бути також атипові мікроорганізми (хламідії), віруси і гриби.

Для кон’юнктивітів характерна наявність алергічної реакції різного ступеня виразності. Структури поверхні ока - кон'юнктива, строма рогівки, слізна рідина - містять імуноглобуліни, нейтрофіли, гладкі і плазматичні клітини, тому взаємодія з інфекційно-бактеріальними агентами часто є причиною розвитку алергічної реакції, яка проявляється крихкістю, пастозністю, набряком слизової, роздратуванням очного яблука. Таким чином, алергія відіграє важливу роль у клінічній картині кон'юнктивіту інфекційної природи.

 • аденовірусний кон'юнктивіт — вірус передається повітряно-крапельним шляхом. Захворювання виникає у вигляді епідемічних спалахів переважно в дитячих колективах (дитсадках, школах).
 • гострий кон'юнктивіт — збудники: паличка Коха-Вікса, паличка Моракса-Аксенфельда, пневмококи, гонококи, стрептококи, стафілококи. Зазвичай, відбувається екзогенне зараження кон'юнктиви, можлива автоінфекція. Факторами можуть служити охолодження або перегрівання організму, загальне ослаблення, мікротравми кон'юнктиви, короткозорість, астигматизм, перенесені інфекції. Кон'юнктивіт Коха-Вікса (гострий епідемічний кон'юнктивіт) передається через забруднені руки хворого та інфіковані предмети, дає епідемічні спалахи та спостерігається переважно влітку серед дітей, які проживають у країнах спекотного клімату. Кон'юнктивіт, викликаний гонококом (бленорейний кон'юнктивіт), виникає у новонароджених при проходженні голівки через пологові шляхи матері, яка страждає гонореєю. На відміну від гострих різновидів кон'юнктивіт, що його викликає паличка Моракса—Аксенфельда, відрізняється підгострим або хронічним перебігом та переважною локалізацією в кутах очної щілини.
 • хронічний кон'юнктивіт — подразнення що діють довгостроково на кон'юнктиву (пил, дим, хімічні домішки в повітрі), авітаміноз, розлади обміну сполук, хронічні ураження носа і слізних шляхів, аметропії.
 • алергічний кон'юнктивіт — це алергічне запалення кон'юнктиви очей, яке проявляє себе почервонінням очей, набряком повік, сверблячкою, сльозотечею, світлобоязню.

Методи лікування[ред.ред. код]

Залежно від першопричини, лікування очей також буде різним:

 • Бактеріальний збудник. Кон'юнктивіт, який спричинили бактерії піддається лікуванню за допомогою антибіотиків. Це можуть бути очні краплі від кон'юктівіту, мазі або таблетки. Яка б не була фармацевтична форма антибіотиків, вони, в будь-якому випадку повинні застосовуватися курсом протягом одного тижня (більш конкретний термін призначає лікар).

Якщо застосовуються очні краплі від кон'юнктивіту, їх закапують у внутрішній кут ока три або чотири рази на день . І навіть у тому випадку, якщо видимі ознаки, наприклад, набряк очей або свербіж пройшли, необхідно продовжити курс лікування очей до його завершення.

 • Вірус. Вірусний кон'юнктивіт може бути викликаний тими ж вірусами, що викликають і звичайну застуду. Лікування очей — очні краплі від кон'юнктивіту або противірусні препарати, які Вам повинен призначити виключно лікар.
 • Кон'юнктивіт, викликаний хімічною речовиною. Цей вид кон'юнктивіту легше всього піддається лікуванню, оскільки симптоми — набряк очей, свербіж і сльозотеча, як правило, проходять, як тільки подразник буде вимито чистою проточною водою з ока.

У тому випадку, якщо хімічним подразником стало лужне або кислотна речовина, наприклад господарський відбілювач, рекомендується звернутися до лікаря, або викликати його додому.

 • Різновиди алергій. Якщо причиною стала алергія, то, як тільки буде усунений алергічний напад і віддалене джерело алергену, кон'юнктивіт повинен також пройти.

Народні засоби від кон'юнктивіту[ред.ред. код]

 • 2-3 ст. ложки ромашки заварити склянкою окропу, настоювати 1 год у закритому посуді, процідити. Застосовувати для промивання очей[2].
 • Квітки волошки синього, квіти бузини чорної — порівну. 3 ч. ложки суміші настоювати 20-30 хв. У склянці окропу в теплому місці, процідити. До настою додати 20 крапель спиртової настоянки дурману (1:10). Промивати очі.
 • При лікуванні довготривалих гострих або хронічних кон'юнктивітів застосовували 2%-вий розчин нітрату срібла (AgNO3). Для цього повіки очей вивертали слизовою оболонкою назовні, щоб під ними зникла роговиця. На слизову наносилося 2 — 3 краплі 2%-вого розчину нітрату срібла і відразу ж промивали очі дистильованою водою з гумового балончика. Процедура повторювалася через день до норми в 5 днів при необхідності.
 • Листя алое деревоподібного у вигляді екстракту або настою використовують зовнішньо у вигляді примочок при очних хворобах: блефарити, кон'юнктивітах, пігментному реніті, помутнінні склоподібного тіла.
 • Свіже маточне (бджолине) молочко у вигляді 2%-вого розчину у дистильованій воді використовують зовнішньо при глаукомі, кератиті, різних формах кон'юнктивіту, очних пошкодженнях, виразці роговиці тощо. Застосування: розчин фільтрують через фільтрувальний папір або чисте льняне полотно і використовують у вигляді очних крапель (по 2-3 краплі розчину на раз) або примочок 5-6 разів на день.
 • Відцентровий мед у чистому вигляді або у вигляді 30%-вого розчину на дистильованій воді використовують зовнішньо при очних захворюваннях (катаракті, кератиті, кон'юнктивітах, скрофульозних ураженнях очей, виразках рогівки та ін.)

Застосування меду в чистому вигляді (як очної мазі), як правило, прискорює час зцілення, але при закладанні його в очі спочатку відчувається деяке печіння. І навпаки: біль, якщо вона була до застосування медової мазі, вщухає. 30%-вий розчин по 3 краплі в очі 2-3 рази на день. При запущених формах захворювань курс лікування триває 20-30 днів.

Профілактика[ред.ред. код]

Уникнути або усунути симптоми кон'юнктивіту, можна, дотримуючись певних правил:

 • Забезпечити очам захист від бруду, пилу, пилку, а також потрапляння будь-яких подразнюючих частинок.
 • Перестати користуватися косметикою для очей.
 • Відкласти на час кон'юнктивіту щоденне носіння контактних лінз, замінити їх на цей період стандартними окулярами з діоптріями.
 • Не давати користуватися своїми предметами туалету іншим людям.
 • Якщо на кон'юнктивіт хвора дитина — ретельно мийте руки з милом перед і після догляду за нею.
 • Якомога частіше прати постільну білизну, на якій спите, особливо наволочки, які безпосередньо можуть стикатися з повіками.
 • Можливе використання очних крапель «штучні сльози», які продаються без рецепту. Ці краплі полегшуються такі симптоми як свербіж, набряк очей, печіння, відчуття, що очі сльозяться. Але будь-які інші краплі, без призначення лікаря застосовувати не рекомендується, оскільки вони можуть викликати подразнення.
 • Крім того, дуже Важливо пам'ятати, що якщо на кон'юнктивіт хворе одне око, не можна використовувати для здорового ока краплі з тієї ж ємності, що і для хворого. Ледве відчутного торкання буде достатньо, щоб бактерії або віруси потрапили до через флакончик до здорового ока.

Ускладнення[ред.ред. код]

Як правило, кон'юнктивіт протікає без яких-небудь серйозних ускладнень, і для його лікування достатньо дотримуватися максимальної гігієни очей протягом певного часу і пройти курс лікування антибіотиками.

Тим не менше, якщо збудником кон'юнктивіту стали хламідії або гонорея, ускладнення від такої форми хвороби можуть бути дуже небезпечними.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]