Корона святого Вацлава

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Точна копія корони св. Вацлава

Корона святого Вацлава (чеськ. Svatováclavská koruna (Koruna sv. Václava)) - королівська корона чеських (богемських) королів. Була виготовлена ​​на замовлення імператора Священної Римської імперії Карла IV, який також був королем Чехії (Богемії).

Історія корони[ред.ред. код]

Корона Св. Вацлава зроблена з чистого золота (21-22 карати) і прикрашена дорогоцінними каменями і перлами. Корона є найдавнішою частиною Чеських королівських регалій. Вага корони - майже два з половиною кілограми, і, включаючи хрест, досягає висоти 19 сантиметрів. Аналогічний і її діаметр - 19 см. Кожна з чотирьох напівдуг по 14,5 см.

Портрет Маттіаса I Габсбурга (1557-1619), імператора Священної Римської імперії, короля Чехії та Угорщини в короні Св. Вацлава

Корона була виготовлена ​​в 1347 році для коронації Карла IV, імператора Священної Римської імперії, яку він відразу ж присвятив головному святому патрону країни - Святому Вацлаву і заповів її як державну корону для коронації майбутніх чеських королів, його спадкоємців на чеському троні. Однак, можливо до кінця своїх днів (1378) Карл IV безперервно змінював корону, встановлюючи в неї додаткові рідкісні дорогоцінні камені, які спеціально для цього придбавав. Таким чином корона дійшла до наших днів у своїй неповторній формі.

За формою ця корона пов'язана з попередньою короною династії чеських королів Пржемисловичів і французькою королівською династією Валуа. Корона складається по периметру з чотирьох секцій, кожна з яких являє собою велику геральдичну лілію, об'єднаних воєдино. Секції пов'язані нагорі чотирма напівдугами, на з'єднанні яких встановлено хрест, який містить сапфірову гравюру із зображенням розп'яття Христа. Корона прикрашена дорогоцінними каменями: 19 сапфірами, 44 шпінелями, 1 рубіном, 30 смарагдами і 20 перлинами.

За розпорядженням Карла IV корона Св. Вацлава повинна була постійно зберігатися в соборі Св. Віта в Празі, але вже його наступник, Вацлав IV, в початку XV століття, перемістив королівські регалії в замок Карлштейн, де вони зберігалися в сейфі під час неясних часів міжусобної боротьби за владу. З тих пір місце розташування королівських регалій змінювалося багато разів, переважно в моменти політичних хвилювань, коли велася боротьба за чеський трон або коли була небезпека війни. Бурхливе XVII століття зумовило драматичну долю для королівських регалій. Їх кілька разів ховали, на деякий час корона Св. Вацлава та інші регалії були повернуті на зберігання в собор Св. Віта, потім у ратушу Старого міста. Прийшовши до влади в Чехії династія Габсбургів визначила більш постійне місце королівських регалій в Відні, де вони залишалися до кінця XVIII століття.

Але завжди, де б королівські регалії не перебували, в замку Карлштейн або у Відні, під час коронації нового чеського монарха, вони доставлялися в Прагу.

Золота королівська держава і королівський скіпетр, є невід'ємною частиною королівських регалій, хоча і були виготовлені набагато пізніше, ніж корона Св. Вацлава, яка грає домінуючу роль серед усього набору. На відміну від держави і скіпетра корона Св. Вацлава привертає загальну увагу як своєю історією, так і її легендами. За однією з легенд, той хто одягне корону Св. Вацлава або навіть просто приміряє її, не маючи на те жодних прав, буде проклятий і незабаром помре. Прокляття чеських королів наздогнало нацистського імперського протектора окупованій німцями Богемії Рейнгарда Гейдріха. У 1942 році він з марнославства приміряв корону і через кілька днів був убитий чеськими патріотами. Хоча, може, це просто збіг.

Королівська держава[ред.ред. код]

Королівська держава виготовлена ​​з чистого золота (18 каратів) і важить 780 грамів, має в діаметрі 22 см. Держава складається з двох згладжених півкуль, пов'язаних декоративної смугою і увінчаних досить великим хрестом. У задній частині хреста є напис на латині: «DOMINE IN VIRTUTE TUA LETABITUR REX ET SUPER SALUTARE TUAM EXULTABIT». Багато прикрашена дорогоцінними каменями і перлами держава несе на собі високохудожні елементи: в основі хреста невеликі фігури шести сфінксів формують чарівну деталь; золото, червона шпінель і сині сапфіри в деяких місцях підкреслені барвистою емаллю. На поверхні обох півкуль вирізані сцени, тематично поєднані з процедурою коронації: на верхній півкулі зображені сцени, що ілюструють історію біблійного царя Давида - його помазання на царювання і боротьба між Давидом і Голіафом; на нижній півкулі сцени з життя Адама - стоячого Адама на колінах перед Творцем, і Творця, що попереджає Адама і Єву про древо знання. Чеська королівська держава через свого художнього оформлення унікальна в своєму роді.

Королівський скіпетр[ред.ред. код]

Навершшя скіпетра

Королівський скіпетр, як і держава, виконаний з чистого золота. Його довжина становить 67 см, вага - 1013 грамів. Прикрашений чотирма сапфірами, п'ятьма шпінелями і шістдесятьма двома перлинами. Скіпетр складається з кількох по-різному оформлених частин пов'язаних між собою кільцями і прикрашеної поруч перлів ручки. Вся поверхня скіпетра охоплена високохудожнім гравіюванням, домінуючим зображенням якого є вусики виноградної лози, листя та квіти. Деякі частини покриті кольоровою емаллю. Верхівка скіпетра оформлена у формі свого роду квітки, що складається з S-подібних фігур із стеблами і аканта, з яких дорогоцінні камені і перли як би виростають.

На відміну від корони Св. Вацлава, держава і скіпетр були виготовлені у першій половині XVI століття, найімовірніше для Фердинанда I, який був коронований королем Богемії в 1527, римським королем в 1531 і імператором Священної Римської імперії в 1556 роках.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]