Косоворотка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Косоворотка з льону і бавовни

Косоворо́тка — сорочка з косим коміром, тобто з розрізом збоку, а не посередині, як у звичайних сорочок. Розріз збоку на косоворотці, за версією академіка Лихачова, створювався спеціально для того, щоб натільний хрестик не випадав під час роботи.

Ілля Фоняков «Спогади про Д. С. Лихачова»:

Дмитро Сергійович підтримав мене. І найнесподіванішим чином. Він заговорив про російську сорочку-косоворотку, розріз якої, виявляється, не випадково розташований не посередині грудей, а зміщений у бік. Саме для того, щоб ланцюжок і натільний хреста не вивалювалися назовні!

У російської традиційної косоворотки розріз із застібкою був, як правило, зміщений вліво, рідше вправо. Перші зображення сорочки з такою застібкою відносять до XII ст.

Полотняні косоворотки традиційно широко використовувалися в Росії в цивільному побуті, будучи синонімом російської чоловічої сорочки, а також у якості нижнього солдатського білизни. Косоворотка у стародавніх слов'ян була основою будь-якого костюма. Повсюдно зустрічалися сорочки з червоним тканням в клітку і смужку. Вони були робочими і святковими, все залежало від багатства обробки.

Косоворотки носили навипуск, не заправляючи в штани. Підперізувалися шовковим шнуровим поясом або тканим поясом з вовни. Пояс міг мати на кінцях кисті. Зав'язка пояса розташовувалася з лівого боку. Косоворотки шили з полотна, шовку, атласу. Іноді розшивали по рукавах, подолу, коміру. У приміщеннях (у трактирі, крамниці, будинки і т. д.) косоворотки носили з жилетом.

Слід зауважити, що саме косоворотка з'явилася основою для виникнення в 1880 році гімнастерки. Гімнастерка була вперше введена в Туркестанському військовому окрузі в 1880 році, коли на російську полотняну косоворотку, що виступала солдатам для гімнастичних занять, прикріпили погони і дозволили її носити разом з поясною і плечовою портупеєю в строю і поза строєм.[1]

Ganf-kosovorotka.jpg

Походження косовороток[ред.ред. код]

Сорочка — найдавніший елемент слов'янського народного костюма. Дитячий одяг в стародавній Русі складалася з однієї сорочечки.

Косоворотка білорусам і українцям невідома. Очевидно, цей тип російської сорочки з'явився не раніше XV ст.[2]. Принаймні, косоворотка як модна і святкова сорочка витіснила ще в XIX ст. сорочку з прямим розрізом на грудях, що здавна існувала у росіян[3].

Види косовороток[ред.ред. код]

Чоловічі сорочки[ред.ред. код]

Чоловіча сорочка

Косоворотки стародавніх селян представляли собою конструкцію з двох полотнищ, які покривали спину і груди і були з'єднані на плечах 4-кутними відрізами тканини. Усі стани носили сорочки однакового покрою. Різниця була лише в якості тканини.

Жіночі сорочки[ред.ред. код]

Жіноча сорочка

На відміну від чоловічої косоворотки, жіноча сорочка могла доходити до подолу сарафана і називалася «стан». Існував навіть фасон жіночої сорочки зі сборенними рукавами спеціально для годування немовлят. У Сибіру, наприклад, жіночу сорочку називали «рукава», бо з-під сарафана було видно одні рукава. Жіночі сорочки несли різний зміст і називалися буденними, святковими, покосними, ворожбенними, весільними і похоронними. Жіночі сорочки шили з домотканини — льону, полотна, вовни, пеньки, конопель. Глибокий сенс закладався в елементи прикраси жіночої сорочки. Різні символи — коні, птахи, дерево Життя, ланки, рослинні візерунки — відповідали різним язичницьким божествам. Сорочки червоного кольору були оберегами від злих духів і нещасть.

Дитячі сорочки[ред.ред. код]

Першою пелюшкою для новонародженого хлопчика служила косоворотка батька, дівчинки — сорочка матері. Дитячі сорочки намагалися шити з полотна ношеного сорочки батька чи матері. Вважалося, що сила батьків захистить немовляти від псування і пристріту. Для хлопчиків і дівчаток сорочка виглядала однаково — полотняна косоворотка довжиною до п'ят. Матері завжди прикрашали дитячу сорочку вишивкою. Всі візерунки володіли змістом що оберігає. Як тільки діти переходили в новий етап, їм покладалася перша сорочка з нової тканини. У три роки — перша сорочка з новіни. У 12 років — понева для дівчаток і штани-порти для хлопчиків.

Косоворотки за призначенням[ред.ред. код]

  • Покосниця: Покосниця або «пожнивницька» сорочка. Чоловіки на Русі надягали покосницю в перший день жнив.
  • Убивальниця: Убивальниця — сорочка з довгим рукавом. Дівчині перед вінчанням тиждень належало носити сорочку-убивальницю. У ній вона оплакувала свою юність, готувалася до нового заміжнього життя в чужій сім'ї.
  • Весільна сорочка: Найошатніша косоворотка — весільна сорочка. Таку сорочку розшивали складними візерунками. Основний колір орнаменту — червоний. Після весілля сорочка не втрачала свого значення. Її одягали на свята й обряди, за звичаями дбайливо зберігали.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Великий енциклопедичний словник
  2. З розділу VI «Одяг та взуття» книги Д. К. Зеленіна «Східнослов'янська етнографія».
  3. Зеленін Д. К. Восточнославянская этнография. — М.: Наука, 1991. — 512 с.

Посилання[ред.ред. код]


прапор Росії Це незавершена стаття про Росію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.