Кошовий Олег Васильович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Олег Васильович Кошовий
Олег Кошевой Харьков.JPG
Пам'ятник в Харькові
Народився 8 червня 1926(1926-06-08)
Прилуки
Помер 9 лютого 1943(1943-02-09) (16 років)
Ровеньки
страта
Громадянство СРСР СРСР
Відомий член «Молодої гвардії»
Нагороди

Герой Радянського Союзу

Олег Васильович Кошовий (8 червня 1926 — 9 лютого 1943) — один з керівників підпільної організації «Молода гвардія» у місті Краснодон Луганської області під час Другої світової війни, Герой Радянського Союзу.

Біографія[ред.ред. код]

Олег Кошовий народився у м. Прилуки, Чернігівської області. Мати — Олена Миколаївна, в дівоцтві Коростильова, народилася в селищі Згурівка (нині райцентр Київської області). Потім переїхала до Прилук, працювала вихователем у дитячому садку, згодом — завідуючою. Заміж вийшла у сімнадцятирічному віці за корінного жителя Прилук, спадкоємця древнього козацько-гетьманського роду, бухгалтера Кошового Василя Федосійовича. Незабаром після народження родина Олега переїхала до Полтави, потім — до Ржищева. Один рік навчався у школі м. Канева, де нині йому встановлено пам'ятник-погруддя. У 1940 році Кошові переїхали до Краснодону.

В Краснодоні Олег навчався в школі № 1, де познайомився із Валерією Борц, Георгієм Арутюнянцем, Іваном Земнуховим, майбутніми учасниками «Молодої Гвардії». Є відомості, що у серпні 1942 року він очолив одну з молодіжних антинацистських груп у Краснодоні.

Наприкінці вересня того ж року була створена підпільна комсомольська організація «Молода гвардія». Олег Кошовий став наймолодшим членом штабу «Молодої Гвардії». Він брав участь у бойових операціях, розповсюдженні листовок, збиранні зброї, підпалі скирт хліба, що був призначений для відправки до Німеччини. Також Кошовий здійснював зв'язок із групами в околицях Краснодону, передаючи їм завдання від штабу «Молодої Гвардії».

На початку 1943 року Кошовий був заарештований німецькими окупаційними військами неподалік від міста Ровеньки. Його розстріляли 9 лютого 1943 року. Нагороджений Золотою медаллю Героя Радянського Союзу посмертно.

Вшанування пам'яті[ред.ред. код]

У багатьох містах колишнього СРСР на його честь названо вулиці. Ім'я Кошового було присвоєно також шахтам, радгоспам, школам.

Літературний герой[ред.ред. код]

Літературний герой, створений Олександром Фадєєвим у романі «Молода гвардія», потім перенесений до однойменного фільму Сергія Герасимова а згодом і до офіційної радянської історіографії, дещо відрізнявся від свого прототипа. Роман писався Фадєєвим у стислі строки на особисте замовлення Сталіна до 30-річчя Жовтневої Революції. У час написання письменник жив у матері Олега Олени Миколаївни і дуже мало спілкувався з родичами інших підпільників. Під її впливом Фадєєв «призначив» Кошового комісаром організації, хоч насправді ним була інша людина — Віктор Третьякевич, якого очорнили, приписавши йому те, що він видав товаришів гестапівцям. В романі він виведений під ім'ям зрадника Євгена Стаховича. Згодом ім'я справжнього зрадника було встановлено і Віктор Третьякевич був реабілітований.

Посилання[ред.ред. код]