Кратерне озеро

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Небесне озеро Північна Корея/ Китай
Супутникова світлина озера Тоба, найбільше кальдерне озеро світу
Озеро Крейтер в Орегоні, США

Кратерне озеро — водойма, утворена при наповненні водою вулканічного кратеру, кальдери, маару або ударного кратеру. Оскільки кратер має, як правило, форму кола і високі стінки, кратерне озеро має мало притоків і майже не має стоків. Зазвичай, кратер заповнюється дощовою водою (у маарів — ґрунтовими водами) і досягає рівноваги завдяки просочуванню і випаровуванню. Протягом часу завдяки ерозії може виникнути наземний стік або навіть протока, як наприклад у озера Таупо в Новій Зеландії, через який тече річка Уаїкато.

Вода у вулканічному кратері іноді має хімічний склад, який робить неможливим життя. Прикладами таких часто кольорових кислотних озер є Ринкон де ла Велья і Ірасу в Коста-Ріці. Вміст оксиду вуглецю також може бути надзвичайно високим і стати причиною лімнологічної катастрофи, на кшталт катастрофи на озері Ніос в Камеруні.

Термін існування цих озер вельми різниться: через нестабільну обстановку деякі кратерні озера існують лише періодично. Кальдерні озера, можуть існувати досить тривалий час: наприклад, озеро Тоба що утворилися після виверження вулкана близько 72 000 років тому, має площу понад 1000 км².

Посилання[ред.ред. код]


Земля Це незавершена стаття з географії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.