Гусєв (кратер)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Характеристики кратера
Кратер Гусєва
Gusev crater.jpg
Координати 14°18′ пд. ш. 175°12′ зх. д. / 14.3° пд. ш. 175.2° зх. д. / -14.3; -175.2
Діаметр 166 км
Епонім Матвій Матвійович Гусєв
Рік затвердження 1976
Кратер Гусєва (Місяць)
Кратер Гусєва
Кратер Гусєва
Mars Géolocalisation.jpg

Кратер Гусєва ( Gusev Crater) - марсіанський ударний кратер діаметром близько 170 км. Він був названий на честь російського астронома Матвія Гусєва (1826-1866) в 1976. З 2004 рік а по 2010 рік кратер вивчався американським марсоходом Spirit.

Всередині кратера, південніше його центру, розташована невелика гряда, одна з висот якої є пагорбом Хасбанда.

Кратер Гусєва утворився, ймовірно, 3-4 млрд років тому. Вважають, що колись він був заповнений водою (можливо, водою і льодом), стікає по системі русел, що спостерігаються в Долині МААД. Імовірно, кратер заповнений утворився осадом товщиною понад 900 метрів. Ряд вчених вважають, що місцевість, де Долина МААД переходить в кратер Гусєва, нагадує деякі дельти річок на Землі. Причому дельти такого типу формуються, як мінімум, протягом десятків тисяч років. Тому вода по Долині МААД могла текти протягом досить довгого періоду (тобто не тільки в результаті окремих повеней). Вона могла витікати з великого озера, яке, як показують знімки з орбіти, могло існувати в верхів'ях Долини МААД.

Панорама кратера Гусєва, знята марсоходом Spirit

У січні 2004 на поверхню кратера висадився марсохід Spirit. Кратер Гусєва був обраний для вивчення тому, що тут, ймовірно, колись існувало озеро. Крім того, наявність безлічі дрібних кратерів дозволяло сподіватися на вивчення внутрішньої будови осадових порід (що в значній мірі не справдилося).

Spirit виявив ряд матеріалів, хімічний склад яких вказує на тривалий вплив води. Проте деякі дослідники вважають, що ці матеріали могли утворитися іншим способом, і не вірять у те, що рідка вода могла існувати на Марсі протягом геологічно значущих проміжків часу.

Також Spirit сфотографував « пилових дияволів» - смерчі, сліди яких видно і з орбіти. Імовірно, «пилові дияволи» зчищають пил з сонячних батарей марсоходу, що продовжує термін його роботи.

Посилання[ред.ред. код]