Кропивниця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кропивниця
Urtikaria Fuss.jpg
Характерний висип на нозі
МКХ-10 L50
MedlinePlus 000845
eMedicine search/Urticaria
MeSH D014581

Кропивниця (уртикарія, кропи́в’янка, кропи́в’яна пропа́сниця, жалю́чка кропив’я́ста), лат. urticaria — шкірне захворювання, дерматит переважно алергійного походження, яке характеризується свербіжом та швидкою появою пласких припіднятих блідорожевих пухирів (лат. urtica), схожих на пухирі від опіку кропивою. Кропивниця може бути самостійною (зазвичай алергійною) реакцією на якийсь подразник, або одним з проявів якого-небудь захворювання.[1]

Етіологія[ред.ред. код]

Захворювання з групи алергоматозів, яке виникає як реакція у відповідь на найрізноманітніші ендо- та екзогенні подразники (алергени). З'являється не тільки від укусів комах, дотику до кропиви, медузи, деяким гусеням та ін., але й при розвитку індивідуальної гіперчутливості до ряду медикаментів (антибіотики, сульфаніламіди, амідопірин та ін.), харчовим продуктам (шоколад, суниця, полуниця, яйця, гриби, рибні консерви та ін.), при впливі низьких та високих температур, сонячної радіації, механічних факторів (стискання, тертя), при шлунково-кишкових інтоксикаціях та ін.

Симптоми[ред.ред. код]

Раптова поява на шкірі множинних, гострозапальних, сверблячих пухирів рожево-лілового відтінку, що нагадують опіки кропивою. Їхня поява - наслідок гострого обмеженого набряку шкіри, зумовленого підвищенням проникності капілярів шкіри. Пухирі мають різну величину, після злиття можуть набувати вигляд доволі крупних з фестончатими краями бляшек. При поширених висипах на слизовій оболонці, особливо у ділянці носоглотки (набряк Квінке), можливі напади ядухи. Процес часто носить рецидивуючий характер.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Крапивница. - Большая медицинская энциклопедия, Т. 11, 3-е изд. - М. «Советская энциклопедия», 1979, стр. 491-493. (рос.)