Крістіана Нюсляйн-Фольхард

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Крістіана Нюсляйн-Фольхард
нім. Christiane Nusslein-Volhard
Christiane Nüsslein-Volhard mg 4406.jpg
Крістіана Нюсляйн-Фольхард (2007)
Народився 20 жовтня 1942(1942-10-20) (72 роки)
Магдебург, Німеччина
Громадянство ФРН ФРН
Галузь наукових інтересів біологія
Alma mater Тюбінгенський університет
Науковий керівник Хайнц Шаллер
Нагороди Nobel prize medal.svg Нобелівська премія з фізіології та медицини (1995)
Nobel prize medal.svg

Крістіана Нюсляйн-Фольхард (нім. Christiane Nusslein-Volhard; народилася 20 жовтня 1942 року, Магдебург, Німеччина) — німецький біолог, лауреат Нобелівської премії з фізіології і медицини 1995 року за відкриття генетичного контролю ембріонального розвитку. Професор і директор Інституту біології розвитку у складі Товариства Макса Планка.

Досліди з плодовими мушками[ред.ред. код]

Експерименти, що принесли Нюсляйн-Фольхард та Вішаусу Нобелівську премію мали за мету встановлення генів, що залучені у розвиток ембріону плодової мушки Drosophila melanogaster. У той час (пізні 1970і та ранні 1980і роки) було мало що відомо про генетичні та молекулярні механізми завдяки яким багатоклітинні організми розвиваються із однієї клітини до морфологічно складних форм під час ембріогенезу.
Плодові мушки уже напротязі довгого часу є важливими модельними організмами у генетиці. Це пов'язано із їх малимими розмірами та невеликим репродукційним періодом, що дозволяє з легкістю утримувати в лабораторії і проводити спостереження навіть за достатньо великими їх популяціями.[1] Нюсляйн-Фольхард та Ерік Вішаус встановили гени, що залучені до процесів ембріонального розвитку, використавши серію генетичних скринінгів.
Науковці викликали випадкові мутації у плодових мушок використовуючи різноманітні хімічні агенти. Деякі із цих мутацій торкалися генів, що залучені у процеси розвитку ембріону. Вішаус та Нюсляйн-Фольхард скористалися сегментованістю личинки Drosophila для встановлення логіки генів, що контролюють розвиток.

Теперішня діяльність[ред.ред. код]

Із 1985 року Крістіана Нюсляйн-Фольхард була директором Інституту біології розвитку у складі Наукового товариства Макса Планка в Тюбінгені та очолювала відділ генетики цього ж інситуту. У 1986 році вона отримала премію Лейбніца від Deutsche Forschungsgemeinschaft, що є найвищою науковою нагородою, яка присуджується за наукові дослідження у Німеччині . Із 2001 року Нюсляйн-Фольхард є членом Nationaler Ethikrat, (Національної комісії Німеччини з питань етики). У цій комісії, поряд із іншим, займається оцінкою нових напрацювань біології і загалом наук про життя з етичного боку, їх впливом на людину та суспільство.
Її популярна книга — Coming to Life: How Genes Drive Development була опублікована у квітні 2006.

Christiane Nüsslein-Volhard mg 4383.jpg

У червні 2005 року Оксфордський університет нагородив її почесним званням доктора наук.
Також Нюсляйн-Фольхард є засновницею Фундації Крістіани Нюсляйн-Фольхард (Christiane Nüsslein-Volhard Stiftung)(1994).Метою цієї організації є допомога багатообіцяючим молодим жінкам-науковцям, у яких є діти. Фонд в основному займається полегшенням догляду за дітьми як додаток до існуючих стипендіальних програм та дитячих садків.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Arias AM (2008). «Drosophila melanogaster and the development of biology in the 20th century». Methods Mol. Biol. 420. с. 1–25. doi:10.1007/978-1-59745-583-1_1. PMID 18641938. 

Посилання[ред.ред. код]