Ктулху

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Малюнок Реймонда Бейлеса на обкладинці книги Лавкрафта «The Dunwich Horror and Others» (1984 рік)

Ктулху — фантастична істота (поганське божество) з творів-жахів Говарда Лавкрафта, персонаж Міфів Ктулху.

В творах Лавкрафта і послідовників описується як могутня істота, один з Великих Древніх, який перебуває на Землі в Тихому океані. Попри те, що він, як і інші Великі Древні, більшість часу спить, здатний впливати на психіку особливо чутливих людей, викликаючи нічні кошмари[1].

Ктулху у літературі

Як стверджував Лавкрафт, людський голосовий апарат не здатний повноцінно відтворити справжнє звучання імені цієї істоти, тож 'Ктулху' — лише одна з можливих адаптацій чужинських звуків до можливостей людського мовлення.

Уперше Ктулху згадано у Лавкрафтовому оповіданні «Поклик Ктулху» («The Call of Cthulhu», 1928), в інших творах Лавкрафта він теж називається час від часу як старовинне поганське божество.

Найдетальніші описи Ктулху, що містяться у «Поклику Ктулху», змальовують скульптури істоти. Одна статуя, збудована скульптором після серії незвичайних гнітючих снів, виглядала як «поєднані обриси восьминога, дракона та карикатурної людини… Пухка, оздоблена щупальцями голова довершувала гротескний покритий лускою тулуб з рудиментарними крилами.». Іншу скульптуру здобула поліція під час рейду на прихильників культу, що сповідував людські жертвоприношення: «являла собою чудовисько неясно людиноподібної форми, але зі схожою на восьминога головою із вкритим щупальцями обличчям, покритим лускою неначе гумовим тілом, запаморочливими пазурами на задніх і передніх кінцівках та довгими вузькими крилами позаду.»

Коли істота врешті з'являється в оповіданні, там говориться, що «істоту не можна описати», але при тому її названо «зелене і липке породження зірок» з «в'ялими пазурами» та «жахливою восьминожою головою зі звивистими щупальцями». Вислів «гора йшла або чалапала» дає змогу уявити відносні розміри істоти.

Культ Ктулху

Малюнок Ктулху, виконаний Лавкрафтом в 1934 році

В Міфах Ктулху стверджується, що існує всесвітній культ Ктулху з центром в Аравії. При цьому послідовники культу існують у таких віддалених місцях як Гренландія, Луїзіана та Нова Зеландія. Члени культу кажуть про Ктулху як про «великого священика» «Великих Старовинних, які жили задовго до людей і які прийшли у молодий світ із неба».

Також відзнакою культу є страхітлива фраза чи ритуал: «Пх'нґлуї мґлв'нафх Ктулху Р'льєх вґах'наґл фхтаґн», що означає «У своїй оселі в Р'льєху мертвий Ктулху спить і чекає». Також ця фраза часто скорочується до «Ктулху фхтаґн», що, очевидно, означає «Ктулху чекає», «Ктулху спить», або «Ктулху спить і чекає».

Примітки

  1. За твором "Поклик Ктулху"

Посилання