Культурний ландшафт Баміанської долини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Культурний ландшафт і археологічні знахідки в долині Баміан
Cultural Landscape and Archaeological Remains of the Bamyan Valley
a
World Heritage Logo global.svg Світова спадщина Flag of UNESCO.svg
Taller Buddha of Bamiyan before and after destruction.jpg
Країна Афганістан Афганістан
Тип Культурний
Критерії i, ii, iii, iv, vi
Ідентифікатор 208
Регіонb Азія і Тихоокеанський регіон

Історія реєстрації

Зареєстроване: 2003
27 сесія

a Назва, як офіційно зазначено у списку
b Як офіційно зареєстровано ЮНЕСКО

Культурний ландшафт Баміанської долини — дві гігантські статуї Будди (55 і 37 метрів), що входили у комплекс буддійських монастирів у Баміанскій долині. У 2001 році, всупереч протестам світової громадськості та інших ісламських країн, статуї були варварськи зруйновані талібами, які вважали, що вони є язичницькими ідолами і підлягають знищенню.

Статуї були висічені в оточуючих долину скелях, частково доповнені міцної штукатуркою, що трималася на дерев'яній арматурі. Виконані з дерева верхні частини осіб скульптур були втрачені ще у давнину. Крім зруйнованих скульптур, у монастирях долини є ще одна, що зображає Будду, що лежить, її розкопки почалися у 2004 році. Координати: 34°43′ пн. ш. 67°48′ сх. д. / 34.717° пн. ш. 67.800° сх. д. / 34.717; 67.800

Баміанска долина. Історія[ред.ред. код]

Баміанска долина розташована у центральній частині Афганістану, менш ніж за 200 км на північний захід від Кабулу. У долині знаходиться сучасне місто Баміан — центр однойменної провінції Афганістану.

Долина є єдиним зручним проходом через Гіндукуш, тому спрадавна служила торговим коридором.

У II столітті тут виникли буддійські монастирі. За царя Ашока було розпочато будівництво гігантських статуй, що завершилося лише через двісті років. У V столітті китайський мандрівник пише про десять монастирів, які населяли тисячі ченців. Обширні печерні комплекси, вирубані у скелях, служили заїжджими дворами для паломників і торговців. У XI столітті долина була приєднана до мусульманської держави Газневидів, однак буддійські святині тоді не були зруйновані. У долині виросло місто Гаугале, прикрашене мечетями. У 1221 році війська Чингісхана зруйнували місто і спустошили долину. У середньовіччі комплекс буддійських монастирів у Баміанскій долині отримав назву Кафіркала — місто невірних.

Знищення статуй[ред.ред. код]

Знищення сталося після указу лідера талібів мулли Мохаммеда Омара від 26 лютого 2001 року: «Бог єдиний, а ці статуї поставлені для поклоніння, що помилково. Вони повинні бути зруйновані, щоб не бути об'єктом культу ні зараз, ні у майбутньому».

Статуї були знищені у кілька етапів протягом декількох тижнів, починаючи від 2 березня 2001 р. Спочатку статуї були обстріляні за допомогою зенітних знарядь і артилерії. Це завдало серйозної шкоди, але не зруйнувало їх. З цього приводу міністр інформації талібів Кудратулла Джамал поскаржився, що робота руйнування не так проста, як можна було подумати, оскільки скульптури висічені у скелі. Пізніше таліби розмістили протитанкові міни на дні ніші так, що коли уламки скель впали від артилерійського вогню, статуї одержали б додаткові руйнування на мінах. Зрештою, таліби спустили людей скелею донизу і заклали вибухівку в отвори у статуях. Після одного з вибухів не вдалося повністю знищити одного з Будд, була запущена ракета, яка залишила отвір в залишках кам'яної голови.

Реакція світової громадськості на руйнування статуй[ред.ред. код]

Уряд США заявив, що «пригнічений і спантеличений» рішенням про знищення статуй, яке було названо «оскверненням культурної спадщини Афганістану»[1].

Міністерство закордонних справ Індії назвало рішення талібів «атакою на культурну спадщину не тільки афганського народу, але й усього людства»[1].

Глава ЮНЕСКО Коїтіро Мацуура засудив дії талібів, заявивши, що «жахливо бачити холоднокровне і розважливе знищення культурних цінностей, які є спадщиною афганського народу і всього людства»[2].

Пакистан, одна з трьох країн, що офіційно визнали рух Талібан, піддав критиці рішення про знищення статуй[3].

Іранське агентство новин Iran News заявило, що рішення талібів, будучи «прийнятим в ім'я ісламу, кидає тінь на священну релігію»[3].

Муфтій Єгипту Наср Фарід Уасель закликав талібів скасувати своє рішення, заявивши, що «присутність статуй не заборонено ісламом»[3].

Сучасний стан. Проекти відновлення[ред.ред. код]

У 2003 році до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО включені численні історичні споруди Баміанської долини, включаючи буддійські монастирі, гігантські статуї Будди (як зруйновані, так і вцілілі), залишки міста Гаугале і дві мусульманські фортеці.

Пропонуються різні плани відновлення статуй, включаючи незвичайний проект японського художника Хіро Ямагата (Hiro Yamagata) — лазерну проекцію, що відтворює втрачені пам'ятники. Ведуться роботи по консервації збереженого живопису VIX століть у печерних монастирях буддистів.

14 березня 2011 стало відомо, що ЮНЕСКО не буде відновлювати Баміанські статуї Будди. На це рішення вплинуло два фактори: на фінансування проекту піде від 8 до 12 млн доларів, але необхідних коштів немає. По-друге, більш ніж наполовину, Будда буде складатися з нового каменю: «Нам слід подумати про публіку, якій не потрібна підробка: їй потрібен оригінал. А справжні статуї зруйновані» — заявив Франческо Бандарін, помічник генерального директора ЮНЕСКО з питань культури.[4]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]