Кумбха-Мела

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кумбха-Мела 2001 року

Кумбха-Мела (гінді कुम्भ मेला, англ. Kumbh Mela або Kumbh Mela — «свято глеків» санскритом) — обряд масового паломництва індусів до священних міст індуїзму, що проводиться раз на три роки. Місцем паломництва по черзі стають міста Аллахабад, Харідвар, Уджайн і Нашік. Кульмінація святкування припадає на масове обмивання у водах Гангу (у Харідварі), Сіпри (в Уджайні), Ґодаварі (у Нашіку) або Санґама (в Аллахабаді), що символізує очищення душі і тіла.

Коріння Кумбха-Мела йде в глибоку старовину. У ведичній релігії свято глеків асоціюється з битвою богів і асурів за глек амріти. Вважається, що краплі амріти впали на землю в чотирьох місцях — в Аллахабаді, Харідварі, Уджайні і Нашіку. Перший опис свята глеків залишив в 7 столітті китайський паломник Сюаньцзан, який відзначав, що святкування супроводжується роздачею милостині жебракам. Великий мудрець Аді Шанкара закликав садху збиратися на Кумбха-Мела для обговорення богословських питань.

У аллахабадській Кумбха-Мела у січні 2007 року взяло участь 70 мільйонів чоловік, що є рекордом багатолюдності яких б то не було зібрань в історії[1]. Але найбільше релігійне свято світу не обходиться без нещасних випадків. Так, в тисняві під час аллахабадської Кумбха-Мела 1954 року загинуло 800 паломників. Нашікська Кумбха-Мела 2003 року забрала життя 39 чоловік[2].

Посилання[ред.ред. код]