Кунене

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кунене
Кунене біля водоспаду Епупа
Кунене біля водоспаду Епупа
Витік Плоскогір’я Біє, Ангола
Гирло Атлантичний океан, кордон між Анголою і Намібією
Прирічкові країни Ангола, Намібія
Довжина 1207 км
Площа басейну 109 832 км²
Притоки Какулувар (пр.)
Кунене на Вікісховищі

Куне́не (англ. Kunene, порт. Cunene) — річка в південно-західній Африці, починається в Анголі, в середній і нижній течії утворює кордон між Анголою і Намібією і вливається до Атлантичного океану; одна з лише двох цілорічних річок, що перетинають пустелю Наміб. Довжина 1207 км, площа басейну 109 832 км².

Кунене починається в центральній Анголі на плоскогір’ї Біє за 32 км на північний схід від міста Уамбо і тече по крутому гранітному річищу на південь. Біля Матали ріка покидає гранітну височину, падаючи на 13 м, і потрапляє до північних околиць пустелі Калахарі, де протягом дощового сезону затоплює довколишні піски. Гребля, збудована в цьому місці, підвищує рівень ріки ще на 8 м, і набутий перепад рівня за 21 м використовується для генерації електрики.

Біля Олушанджи ріка різко звертає на захід, проходить через серію бистрінь і зривається водоспадом Руакана висотою 124 м, де вона також перегороджена греблею з метою виробництва електрики та іригації. Починаючи з цієї точки ріка утворює кордон між Анголою і Намібією. За 80 км на захід ріка потрапляє до ділянки глибоких ущелин, які прорізують гірські хребти Зебра і Байніш, що досягають висоти понад 2200 м, тоді як річкове ложе знаходиться за 1200 м нижче. На цьому відрізку ріка перетинається водоспадом Епупа висотою 30 м. Проект будівництва греблі гідроелектростанції на цьому водоспаді, запропонований намібійським урядом, зустрічається з опором екологів і представників місцевого народу гімба, землі якого мають бути затоплені водосховищем.

По виході з ущелини Байніш Кунене потрапляє до пустелі Наміб, де має значно скорочений стік, і вливається до Атлантичного океану декількома рукавами дельти шириною близько 30 км. Гирло ріки створює лимани, які протягом сухого сезону відокремлюються від океану піщаними косами.

Посилання[ред.ред. код]