Лещинські

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Лещинські - великопольска дворянська родина герба Венява (Wieniawa ).

Рафаїл Лещинський, воєвода брестський, був одним з ватажків протестантської шляхти на сеймах часу Сигізмунда-Августа. Лещинський Рафаїл, воєвода бельзький, за Сигізмунда III займав одне з чільних місць серед кальвіністської шляхти, але перед смертю (пом. у 1636 р.) перейшов у католицизм.

Його онук Рафаїл, великий коронний підскарбій (скарбник), був послом у Туреччині і залишив рукопис: «Dyaryjusz poselstwa do Turcyi, w roku 1699 odbytego», що зберігається в спб. публічній бібліотеці. Написав історичну поему «Chocim», розум. † в 1703.

Син його Станіслав (1677-1766), воєвода познанський, в 1704 році на вимогу шведського короля Карла XII був обраний конфедерацією Великопольській шляхти королем польським на місце оголошеного позбавленим влади Августа II. У 1706 р., за альтранштедтським договором з Карлом XII, Август визнав Лещинського королем, але після полтавської битви оголосив цей договір недійсним. Позбавлений шведської підтримки, Лещинський відмовився від корони і відправився до Франції, де на його дочки Марії одружився Людовик XV.

По смерті Августа II у 1733 р. Потоцькі висунули в Польщі кандидатуру Лещинського, яку обіцяла підтримувати і Франція. Росія і Австрія рішуче виступили проти цієї кандидатури, пропонуючи в королі сина Августа II, курфюрста саксонського (див. Варшавська конвенція). Коли, незважаючи на протидію цих держав, більшість сейму вибрало Лещинського, російські війська під начальством Лассі вступили до Польщі і примусили Лещинського з його прихильниками замкнутися в Данцігу. Змінивши Лассі, Мініх змусив це місто до здачі; Лещинський утік за кордон і поселився в Лотарингії, де жив (в Нансі) оточений освіченими французами і польською молоддю. Тут він заснував школу для польського юнацтва

Посилання[ред.ред. код]