Литовсько-польсько-українська бригада

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Литовсько-польсько-українська бригада
LitPolUkrBrig.png
Роки існування 19 вересня 2014 - тепер. час
Країна Литва Литва
Польща Польща
Україна Україна
Role Участь у міжнародних миротворчих і гуманітарних операціях під егідою міжнародних організацій
Чисельність 4,500
Розташування гарнізону Люблін, Польща
Прізвисько ЛитПолУкрбриг

Литовсько-польсько-українська бригада (скор. ЛитПолУкрбриг; LITPOLUKRBRIG; лит. Lietuvos-Lenkijos-Ukrainos brigada; пол. Brygada litewsko-polsko-ukraińska) — багатонаціональна військова бригада, яка була створена у 2014 році зі збройних сил Литви, Польщі та України. Протокол про наміри щодо створення бригади був підписаний 16 листопада 2009 року. Бригада мала набути робочого статусу ще восени 2011 року[1], але у січні 2012 початок співпраці відклали на деякий час у 2013 році[2]. Інші країни можуть приєднатися до тристоронньої угоди[3].

Литва і Польща є членами НАТО[4], в той час, як Україна — ні. 15 січня 2008 року Україна подала офіційну заяву щодо можливості приєднання до Плану дій щодо членства в НАТО[5], але відклала це рішення на початку червня 2010 року, проте співпраці з НАТО з того часу так і не було[6].

Історія формування[ред.ред. код]

У червні 2008 року, на зустрічі міністрів оборони Європейського Союзу, представники Литви, Польщі і України домовилися створити багатонаціональний підрозділ[7]. Восени 2008 року сторони погодились, що тип підрозділу буде бригада[7].

У зв'язку з Кримською кризою, Україна, Польща і Литва відновлюють переговори щодо створення спільної військової бригади[8].

19 вересня 2014 року Міністр оборони України Валерій Гелетей у Варшаві підписав угоду з міністрами оборони Литви та Польщі про створення спільного військового підрозділу LITPOLUKRBRIG. Від України до складу бригади увійдуть бійці 80-ої окремої аеромобільної бригади Збройних сил України. Українські, литовські та польські військові будуть брати участь у спільних навчаннях, а пізніше в операціях. Технічна документація буде розроблена протягом двох років, після закінчення цього терміну бригада повинна бути повною оперативної готовності.

4 лютого 2015 року Верховна Рада України ратифікувала Угоду між урядами України, Литви і Польщі щодо створення спільної військової частини LITPOLUKRBRIG. Відтепер три країни матимуть спільну військову бригаду. Завдяки спільному армійському підрозділу, куди увійдуть представники армій двох країн НАТО, дозволить українським солдатам і офіцерам навчитися військовим стандартам Альянсу. Батальйони бригади будуть дислоковані на територіях країн, а при виконанні бойових завдань вони будуть об'єднуватися в складі з'єднання[9].

20 лютого 2015 року Президент України Петро Порошенко підписав Закон «Про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Литовської Республіки, Урядом Республіки Польща стосовно створення спільної військової частини»[10].

20 березня Сейм Республіки Польща[11] та 26 березня 2015 року Сейм Литовської Республіки[12] проголосували за ратифікацію угоди про створення спільної Литовсько-польсько-української міжнародної бригади.

Мета створення[ред.ред. код]

Метою створення спільної Литовсько-польсько-української бритади є:

1. Підвищення рівня взаємної довіри та співпраці між країнами, а також покращення безпекової ситуації в регіоні.

2. Зміцнення військової співпраці між державами, з метою опанування передовими оперативними стандартами підготовки військ та досягнення оперативної взаємосумісності.

3. Залучення визначеного комплекту сил та засобів Збройних Сил України до спільних заходів з підготовки штабів, тренувань, навчань для підвищення рівня оперативних спроможностей з метою виконання завдань за призначенням.

4. Поширення та впровадження сучасних підходів (стандартів) із планування, забезпечення та застосування військ (сил) у загальну систему підготовки Збройних Сил України.

5. Забезпечення національного внеску до багатонаціональних військових формувань високого рівня готовності (Резервні угоди ООН, Бойові тактичні групи ЄС, Сили реагування НАТО), а також міжнародних операцій з підтримання миру і безпеки під егідою ООН, ЄС, НАТО та інших міжнародних організацій у сфері безпеки на основі мандату Ради Безпеки ООН та у разі схвалення Парламентами країн-учасників[13].

Загальні положення[ред.ред. код]

Бригада (її елементи) братиме участь у міжнародних операціях на основі мандату Ради Безпеки ООН.

Участь Бригади (її елементів) в операціях відбуватиметься виключно на підставі одноголосного рішення відповідних уповноважених органів державної влади України, Литовської Республіки та Республіки Польща.

Бригада залишається відкритою для приєднання інших держав.

Командування Бригади разом з підрозділами його забезпечення розташовуватиметься на території Республіки Польща.

До активації Бригади національні компоненти залишатимуться в складі збройних сил своїх держав[14].

Примітки[ред.ред. код]

 1. Combined Ukrainian-Polish-Lithuanian brigade could appear in autumn, Kyiv Post (13 May 2011)
 2. «defence.professionals». defpro.com. 2012-01-30. Процитовано 2012-05-23. 
 3. Ukraine, Poland, Lithuania to form joint peacekeeping brigade, Kyiv Post (November 17, 2009)
 4. Lithuania, Poland, Ukraine create joint brigade, The Baltic Course (November 17, 2009)
 5. Ukraine asks to join NATO membership action plan, UNIAN (January 16, 2008)
 6. Ukraine's parliament votes to abandon Nato ambitions, BBC News (June 3, 2010)
 7. а б (пол.) Robert Rochowicz, List intencyjny w sprawie LITPOLUKRBRIG podpisany, Polska Zbrojna, 16.11.2009
 8. Poland plans to reform military brigade with Ukraine and Lithuania
 9. Верховна Рада проголосувала за створення інтернаціонального батальйону Litpolukrbrig
 10. Президент підписав Закон про створення спільної українсько-польсько-литовської бригади
 11. Сейм Польщі ратифікував угоду про військову бригаду з Україною і Литвою
 12. Литва ратифікувала створення спільної військової бригади з Україною і Польщею
 13. Підписано Угоду щодо створення спільної литовсько-польсько-української бригади
 14. Там само

Посилання[ред.ред. код]