Литовсько-польсько-українська бригада

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Литовсько-польсько-українська бригада
LitPolUkrBrig.png
Роки існування 19 вересня 2014 - тепер. час
Країна Литва Литва
Польща Польща
Україна Україна
Role Участь у міжнародних миротворчих і гуманітарних операціях під егідою міжнародних організацій
Чисельність 4,500
Розташування гарнізону Люблін, Польща
Прізвисько ЛитПолУкрбриг

Литовсько-польсько-українська бригада (скор. ЛитПолУкрбриг; LITPOLUKRBRIG; лит. Lietuvos-Lenkijos-Ukrainos brigada; пол. Brygada litewsko-polsko-ukraińska) — багатонаціональна військова бригада, яка була створена у 2014 році зі збройних сил Литви, Польщі та України. Протокол про наміри щодо створення бригади був підписаний 16 листопада 2009 року. Бригада мала набути робочого статусу ще восени 2011 року[1], але у січні 2012 початок співпраці відклали на деякий час у 2013 році[2]. Інші країни можуть приєднатися до тристоронньої угоди[3].

Литва і Польща є членами НАТО[4], в той час, як Україна — ні. 15 січня 2008 року Україна подала офіційну заяву щодо можливості приєднання до Плану дій щодо членства в НАТО[5], але відклала це рішення на початку червня 2010 року, проте співпраці з НАТО з того часу так і не було[6].

Історія формування[ред.ред. код]

У червні 2008 року на зустрічі міністрів оборони ЄС представники Литви, Польщі і України домовилися створити багатонаціональний підрозділ[7]. Восени 2008 року сторони погодились, що тип підрозділу буде бригада[7].

У зв'язку з Кримською кризою, Україна, Польща і Литва відновлюють переговори щодо створення спільної військової бригади[8].

19 вересня 2014 року Міністр оборони України Валерій Гелетей у Варшаві підписав угоду з міністрами оборони Литви та Польщі про створення спільного військового підрозділу LITPOLUKRBRIG. Від України до складу бригади увійдуть бійці 80-ої окремої аеромобільної бригади Збройних сил України. Українські, литовські та польські військові будуть брати участь у спільних навчаннях, а пізніше в операціях. Технічна документація буде розроблена протягом двох років, після закінчення цього терміну бригада повинна бути повною оперативної готовності.

4 лютого 2015 року Верховна Рада України ратифікувала Угоду між урядами України, Литви і Польщі щодо створення спільної військової частини LITPOLUKRBRIG. Відтепер три країни матимуть спільну військову бригаду. Завдяки спільному армійському підрозділу, куди увійдуть представники армій двох країн НАТО, дозволить українським солдатам і офіцерам навчитися військовим стандартам Альянсу. Батальйони бригади будуть дислоковані на територіях країн, а при виконанні бойових завдань вони будуть об'єднуватися в складі з'єднання[9].

20 лютого 2015 року Президент України Петро Порошенко підписав Закон «Про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Литовської Республіки, Урядом Республіки Польща стосовно створення спільної військової частини»[10].

Мета створення[ред.ред. код]

Метою створення спільної Литовсько-польсько-української бритади є:

1. Підвищення рівня взаємної довіри та співпраці між країнами, а також покращення безпекової ситуації в регіоні.

2. Зміцнення військової співпраці між державами, з метою опанування передовими оперативними стандартами підготовки військ та досягнення оперативної взаємосумісності.

3. Залучення визначеного комплекту сил та засобів Збройних Сил України до спільних заходів з підготовки штабів, тренувань, навчань для підвищення рівня оперативних спроможностей з метою виконання завдань за призначенням.

4. Поширення та впровадження сучасних підходів (стандартів) із планування, забезпечення та застосування військ (сил) у загальну систему підготовки Збройних Сил України.

5. Забезпечення національного внеску до багатонаціональних військових формувань високого рівня готовності (Резервні угоди ООН, Бойові тактичні групи ЄС, Сили реагування НАТО), а також міжнародних операцій з підтримання миру і безпеки під егідою ООН, ЄС, НАТО та інших міжнародних організацій у сфері безпеки на основі мандату Ради Безпеки ООН та у разі схвалення Парламентами країн-учасників[11].

Загальні положення[ред.ред. код]

Бригада (її елементи) братиме участь у міжнародних операціях на основі мандату Ради Безпеки ООН.

Участь Бригади (її елементів) в операціях відбуватиметься виключно на підставі одноголосного рішення відповідних уповноважених органів державної влади України, Литовської Республіки та Республіки Польща.

Бригада залишається відкритою для приєднання інших держав.

Командування Бригади разом з підрозділами його забезпечення розташовуватиметься на території Республіки Польща.

До активації Бригади національні компоненти залишатимуться в складі збройних сил своїх держав[12].

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]