Лох-Ломонд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Лох-Ломонд
англ. Loch Lomond
шотл. гел. Loch Laomainn
Лох-Ломонд
Координати 56°05′ пн. ш. 4°35′ зх. д. / 56.083° пн. ш. 4.583° зх. д. / 56.083; -4.583Координати: 56°05′ пн. ш. 4°35′ зх. д. / 56.083° пн. ш. 4.583° зх. д. / 56.083; -4.583
Розміри
Площа поверхні, км2 71
Висота над рівнем моря, м 7,6
Середня глибина, м 37
Макс. глибина, м 190
Довжина, км 37
Ширина, км 8
Берегова лінія 153,5
Об'єм, км3 2,6
Солоність прісна водойма
Басейн
Вливаються річки Ендрік
Витікають річки Левен
Країни басейну Велика Британія Велика Британія
Лох-Ломонд (Велика Британія)
Лох-Ломонд
Лох-Ломонд

Лох-Ломонд (англ. Loch Lomond, шотл. гел. Loch Laomainn, іноді — Лох Ломанд) - озеро в Шотландії, в адміністративних областях Стерлінг, Аргілл-і-Б'ют та Західний Данбартоншир. За площею дзеркала (71 км²) Лох-Ломонд займає перше місце серед озер Шотландії, за обсягом (2,6 км³) - друге місце після озера Лох-Несс.

Географія і гідрографія[ред.ред. код]

Озеро знаходиться на південному заході Грампианских гір, в тектонічної долині, поглибленої льодовиком. У південній частині Лох-Ломонд перетинає тектонічний розлом, що обумовлює геологічний кордон між гірським і рівнинним районами Шотландії. Середня глибина озера становить близько 37 м, максимальна — близько 190 м. На південній частині озера багато островів, найбільший з яких — Інчмуррін. Озеро витікає в річку Левен.

Історія[ред.ред. код]

Одне з найбільш ранніх описів озера в історичних документах зустрічається в «Історії бриттів» Неннія в розділі «Про чудові діва Британії»:

Перше диво — це озеро Ломонд. На ньому налічується шістдесят островів, де мешкають люди, і його оточують з усіх боків шістдесят круч і на всякому з них по орлиному гнізду, і в це озеро впадають шістдесят річок, а з нього в море тече тільки одна, яка називається Левен.

Деякі з островів на озері були ще в давнину створені штучно.

Озеру Лох-Ломонд присвячена популярна однойменна пісня.

З 2002 року озеро є частиною Національного парку Троссакса.

Посилання[ред.ред. код]