Людина рудольфійська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Людина рудольфська)
Перейти до: навігація, пошук
Людина рудольфська
Homo rudolfensis
Homo rudolfensis.jpg
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Підклас: Плацентарні або вищі звірі (Eutheria)
Ряд: Примати (Primates)
Родина: Гомініди (Hominidae)
Рід: Люди (Homo)
Вид: Homo rudolfensis
Біноміальна назва
Homo rudolfensis
(Alekseyev, 1986)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Homo rudolfensis
Commons-logo.svg Вікісховище: Homo rudolfensis
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Homo rudolfensis
Fossilworks: 83081[1] 83081[1]

Людина рудольфська (лат. Homo rudolfensis) — ранній вид роду Homo. Вважається перехідною ланкою від Людини умілої (Homo habilis) до Людини прямоходячої (Homo erectus). Час існування — 2,3−1,5 млн років тому. Основні знахідки в трьох районах Східної Африки: Омо, Кообі-Фора і Ураха.

8 серпня 2012 року команда на чолі з Мів Лікі оголосила про відкриття черепа та двох щелеп, що належать Homo rudolfensis.

Історія відкриття[ред.ред. код]

Голотипом Homo rudolfensis є череп KNM-ER 1470, що має датування близько 2 млн років тому. Він був знайдений у 1972 р. у Кообі-Фора на східному березі озера Рудольф в Кенії. Череп відрізняється великими розмірами і завеликим для Homo Habilis об'ємом мозкової порожнини (біля 750 см³).

Російський антрополог В. П. Алексєєв[2] запропонував у 1978 році для нового виділеного виду назву Pithecanthropus rudolfensis. Але в більшості джерел наводиться 1986 рік — рік виходу перекладу праці Алексєєва англійською мовою. Пізніше родове ім'я пітекантроп (Pithecanthropus) практично вийшло із ужитку, воно було замінене на Homo, а видова назва, яку запропонував Алексєєв, залишилась і широко використовуються в спеціальній літературі.

Фізичні характеристики[ред.ред. код]

Характерними відмінностями Homo rudolfensis від Homo habilis є більша масивність і більші розміри зубів (хоча деякі дослідники вважають, що ці відмінності можуть бути пояснені статевим диморфізмом).

Обличчя Homo rudolfensis помітно сплощене, а скулова частина розгорнута вперед. Форма лицьового скелету дає можливість зближувати Homo rudolfensis з стародавнішим Kenyanthropus platyops.[3] Об'єм мозку Homo rudolfensis — понад 700 см³.

Проте в цілому Homo rudolfensis доволі слабко відрізняється від Homo habilis. Його залишки були знайдені у тих же районах і тих шарах, що і залишки Homo habilis.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б в Fossilworks
  2. Валерій Павлович Алексєєв (22 серпня 1929 — 7 листопада 1991) — радянський антрополог і історик, академік АН СРСР (1987). Директор Інституту археології АН СРСР у 1987–1991 роках.
  3. Деякі дослідники навіть пропонують віднести Homo rudolfensis до роду Kenyanthropus під назвою Kenyanthropus rudolfensis. Collard et Wood, 2001

Джерела[ред.ред. код]

  • Вишняцкий Л. Б. Введение в преисторию. Проблемы антропогенеза и становления культуры: Курс лекций / Л. Б. Вишняцкий. Изд. 2-е, испр. и доп. — Кишинев: Высшая Антропологическая школа, 2005, — 396 с. ISBN 9975-9607-9-0