Ляхи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ля́хи, Лендзяни (пол. Lędzianie) — західнослов'янське лехіцьке плем'я, що мешкало на тепер прикордонних польсько-українських землях. В руській та пізніше українській літературі це слово позначало поляків загалом (зокрема такого значення йому надавав Нестор Літописець).

Козаки та українські міщани 16-17 ст. вживали це слово як зневажливе позначення шляхти Речі Посполитої, при чому без зв'язку з етнічною приналежністю.

Територія, на якій мешкали Ляхи (Лендзяне)

Походження слова[ред.ред. код]

Як говорить легенда, Ляхом був один з братів засновників трьох слов'янських держав (див. Рус, Лях і Чех).

«Колись жили три брати: Лях, Чех і Рус. Одного дня вони вирушили в дорогу щоб віднайти землі своїх майбутніх держав. Одне місце сподобалося Ляху. Він і поселився на тому місці, на якому пізніше з'явиться місто Краків. Чех же поїхав далі на південь, і заснував Прагу, а Рус — на схід, де пізніше з'явився Київ»".

За Фасмером, слово ляхи походить від давньоруського ляси (знахідн. відм. ляхы), що часто зустрічається у Повісті временних літ. Йому відповідають польське lach, початкове давньопольське *lęch «поляк», представлене у литовському lénkas «поляк»; *lęch є зменшувальною формою на -ch, на зразок brach, swach, Stach (від Stanisɫaw). Повна форма етноніма була *lęděninъ від lędo (ляда́) «мешканці пустоші», що підтверджується давньоруською формою лядьскыи «польський»: лядьская земля «Польща», українським дієсловом лядува́ти «дотримуватися польського мислення». Від історичного етноніма ляхи виникли назви Польщі у деяких мовах: перською — Ляхестан, турецькою — Лехістан, вірменською — Лехастан, угорською — Lengyelország, литовською — Lenkija. В польській історіографії з 20-х років XX століття набула поширення гіпотеза про походження етноніму "ляхи" від згаданого візантійським імператором Костянтином Багрянородним племені лендзян.

Вжиток слова[ред.ред. код]

Внаслідок складних польсько-українських відносин протягом довгого періоду історії назва набула негативного забарвлення і зараз не вживається в офіційній українській лексиці. Тим не менше, в деяких народів слово ляхи не має емоційного забарвлення і є назвою для поляків, чи Польщі.


Історія Це незавершена стаття з історії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]