Маврикійський дронт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Маврикійський дронт
Уявний малюнок дронта
Уявний малюнок дронта
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Голубоподібні (Columbiformes)
Родина: Голубові (Columbidae)
Підродина: Дронтові (Raphinae)
Рід: Дронт (Raphus)
Вид: Маврикійський дронт (Raphus cucullatus)
Біноміальна назва
Raphus cucullatus
(Linnaeus, 1758)
Ареал (червоним)
Ареал (червоним)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Raphus cucullatus
Commons-logo.svg Вікісховище: Raphus cucullatus
ITIS logo.jpg ITIS: 555609
Redlist logo v1223290225.gif МСОП: 143436
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 187135
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Raphus cucullatus
Fossilworks: 92329 92329

Маврикійський дронт (додо, Raphus cucullatus) — нелітаючий птах (оскільки на Маврикії відсутні хижі ссавці) родини голубоподібних, що був поширений на острові Маврикій. Найближчим родичем був дронт-відлюдник, який також вимер. Вид був вперше описаний голландською експедицією, яка відвідала острів 1598 року. До середини 17 століття птахи цього виду вже були знищені як через активне полювання у зв'язку із споживанням м'яса птаха, так і через розорення гнізд завезеними на острів свинями.

Цей птах мав близько метра в довжину і був вагою близько 20 кілограмів. Зовнішність додо відома тільки за картинками і письмовими документами XVII століття, але, оскільки ці джерела значно відрізнялися один від одного, точний вигляд птаха невідомий. Навколишнє середовище і поведінка також невідомі.

Додо вперше згадується голландськими моряками в 1598 році. До 1681 всі додо були винищені або голодними моряками, або тваринами. До XIX століття дронт вважався міфічним птахом, оскільки він не залишив ніяких слідів після свого зникнення, проте після проведених експедицій і виявлення збережених останків птаха, ставлення до існування птаха докорінно змінилося. Починаючи з XVII століття на Маврикії було зібрано величезну кількість субфоссильних матеріалів, тим самим збільшивши кількість переконливих доказів, пов'язаних з існуванням птаха. Після того як маврикійський дронт вимер, у людей вперше сформувалася думка, що вони можуть викликати вимирання тварин[1].

Додо став добре відомий публіці завдяки помітній ролі в творі Льюїса Керолла «Аліса в Країні чудес», що стала невід'ємною частиною поп-культури. Ім'я птаха згодом стало асоціюватися з поняттям вимирання і зникнення.

Таксономія[ред.ред. код]

Довгий час маврикійського і родригійського дронтів об'єднували в родину дронтових, їх спорідненість з іншими голубами довго залишалася невизначеною. Ці два види вводили до складу окремих монотипових родин, Raphidae і Pezophapidae, згідно з припущенням, що кожний з них розвивався самостійно. Останні остеологічні і молекулярні дані довели їх належність до до підродини Raphinae, яка є частиною родини голубових (Columbidae).

Порівняльний аналіз гена цитохрома B і мРНК послідовності 12S, що були взяті зі стегнової кістки родригійського дронта і передплесна маврикійського дронта, підтвердив їх тісну спорідненість і розміщення в межах родини голубових. Генетичні дані також показали, що гривастий голуб в Південно-Східній Азії є їхнім найближчим родичем після Goura victoria і Didunculus strigirostris. Наступна кладограма показує близьку спорідненість Pezophaps solitaria в родині голубових, а також клади острівних ендеміків, згідно з Shapiro et al., 2002[2]
Goura victoria


Caloenas nicobarica
Pezophaps solitariaRaphus cucullatus
Didunculus strigirostris
Аналогічну кладограму було опубліковано в 2007 році, вона відрізняється перевернутим положенням клад з Goura victoria і Didunculus strigirostris, а також включенням Otidiphaps nobilis і Trugon terrestris. У 2002 році дослідження показало, що дивергенція маврикійського і родригійського дронтів відбулася на межі палеогену — неогену. Маскаренські острови (Маврикій, Реюньон і Родригес) вулканічного походження, їхній вік становить менше 10 мільйонів років. Предки дронта, найвірогідніше, вміли літати ще довгий час після відділення від основної гілки голубових птахів. Відсутність травоїдних ссавців, які могли б конкурувати з дронтовими за ресурси на цих островах, дозволило родригійському і маврикійському дронтам досягти великих розмірів. ДНК, узята в Оксфорді з опудала дронта, виявилася в поганому стані, її не використовували в дослідженнях викопних решток, тому дані про розмір птахів ще потребують незалежної перевірки.

Етимологія[ред.ред. код]

Малюнок 1634 року, зроблений сером Томасом Гербертом: широкодзьоба папуга (ліворуч), рудий маврикійський пастушок (в центрі) і додо (праворуч)

Походження слова «додо» незрозуміле. За однією з версій воно бере свій початок з голландського слова dodoor, що означає «ледар». Проте, за найвірогіднішою версією, назва додо походить від іншого голландського слова — dodaars, що означає або «товстозадий», або «задній вузол», посилаючись на вузький пучок пір'я хвоста птаха. Перший запис слова dodaerse було зроблено в журналі капітаном Віллемом ван Вестсаненом в 1602 році[3]. Сер Томас Герберт використовував слово «додо» в 1627 році, проте незрозуміло, чи був він першим, оскільки португальці, які відвідали Маврикій в 1507 році, наскільки відомо, не вживали його в своїх доповідях. Тим не менше, згідно зі словниками Encarta та Chambers назва «додо» походить від португальського слова doudo (аналог іншого португальського слова doido), що означає «дурень» або «божевільний»[4][5].

Тим не менш, існуюче португальське ім'я птаха, dodô, взято з міжнародного слова dodo. Девід Кваме вважав, що слово «додо» було звуконаслідуванням голосу птиці, а дві ноти, вимовлені голубами, нагадували фразу «ду-ду»[6]. Про походження цих назв існують різні гіпотези. Вважалося, наприклад, що додо походить від португальського слова duodo — дурний, нетямущий, бовдур. Враховуючи дурний вигляд і безпечність цих птахів, першовідкривачі Маврикія вибрали правильну назву. У данській мові є слово drunte («рухатися повільно, незграбно»). До речі, данці дійсно плавали на Маврикій в 20-х рр.. XVII в. і могли взяти участь в словотворенні.

Голландський вчений А. С. Оудеманс у своїй книзі про додо дав обгрунтованіше пояснення слову «дронт». У середньоголландській мові дієслово «Дронтен» в старі часи означало «брезклий», «роздутий», «пихатий» або «чванливий». Це цілком відповідало зовнішньому вигляду птиці, деякі особини якої, за свідченням сучасників, мало не тягли черево по землі. І схожі вони були аж ніяк не на лебедя або голуба, а на бройлерне курча, роздутого до розмірів індика. У сучасній же голландській мові слово «Дронтен» вважається непристойним.

Птах також згадувалася голландцями під назвою dronte, що означало «опухлий». Воно досі використовується в деяких мовах.

У своїй роботі XVIII століття «Система природи» Карл Лінней ввів конкретне найменування — cucullatus, що означало «капюшоноподібний», а комбінація цього слова з ім'ям роду птиці дала назву Struthio, яке застосовувалося до страусів. Матюрен-Жак Бріссон ввів нову назву роду — Raphus, є відсиланням на дрохв, яке до наших днів дійшло без змін. Лінней пізніше придумав відповідну назву — Didus ineptus, але воно стало синонімом ранньої назви через номенклатурний пріоритет.

Опис[ред.ред. код]

Малюнок голови додо, зроблений Корнелісом Сафтлевеном у 1638 році, який є останньою оригінальною ілюстрацією птиці

Й наразі не існує повного опудала додо, тому створення зовнішнього вигляду птиці, особливо її оперення і забарвлення, представляє певні труднощі. Але з субфоссильних відкладень і решток додо, які були завезені в Європу в 17 столітті, відомо, що вони були дуже великими птахами, можливо, вагою до 23 кг (50 фунтів), хоча великі маси відносилися тільки до особин в неволі[7]. Проте за деякими оцінками вага птиці в природному середовищі існування становила близько 10,6 -17,5 кг[7]. Птах не міг літати, оскільки її грудина і маленькі крила не були пристосовані для польоту[8] . Ці сухопутні птахи, еволюціонували, завоювали всю екосистему острова, оскільки на ньому не було хижих ссавців[8]. Додо також мав гачкуватий плямистий дзьоб 23 см (9 дюймів) завдовжки[8]. Дослідження декількох збережених пір'їв на голові додо в Оксфордському музеї показали, що дронти були, швидше, були покриті пухом, ніж пір'ям[9]. Ця та інші характеристики є особливостями неотенії[10].

Коли додо був ще не вимерлим птахом, було створено близько 15 ілюстрацій, які, поряд з різними письмовими повідомленнями про зустрічі на Маврикії, є основними доказами опису зовнішнього вигляду[11]. Згідно з більшістю зображень додо мав сірувате або коричневе оперення, світліші махові пера, а також світлий в'юнкий пучок на кінці хвоста. Також птах мав сіру або лису голову; зелений, чорний або жовтий дзьоб; товсті і жовтуваті лапки і чорні пазури.

Відмінності в ілюстраціях провідних авторів, як Антонія Корнеліса Одеманса[12] і Масауджі Хачісукі, свідчать про статевий диморфізм, онтогенетичні особливості, періодичні зміни і навіть про можливі нові види, проте ці теорії на сьогоднішній день не визнаються. У зв'язку з тим, що такі деталі як забарвлення дзьоба, форма хвоста і оперення у різних особин відрізнялися один від одного, визначити точну морфологію цих особливостей неможливо, оскільки вони могли вказувати або на відмінності у віці або стать птха, або на спотворення реальності. Крім гелдерландських малюнків, також невідомо, чи були інші ілюстрації живих особин або хоча б наповнені опудала, які могли б вплинути на достовірність описів. Спеціаліст з додо Джуліан Х'юм стверджував, що замість ніздрів у додо могли б бути щілини, судячи з гелдерландських, сафтлевенських, крокерських і мансурських зображень. На зображеннях дзьоба додо добре видно відкриті ніздрі, а не дефект, що виник в результаті сушіння картини.

Традиційний образ додо — вельми гладкий, незграбний птах, хоча ця точка зору може бути і перебільшена. На загальну думку вчених, на старих європейських малюнках були зображені перегодовані особини, що знаходилися в неволі[13][14].. Результати, отримані на основі скелета додо, показали, що дикі дронти могли важити близько 10,2 кілограмів (22 фунтів) [[15][16].. Голландський живописець Роеландт Сейвері був найбільш плідним і впливовим ілюстратором дронта, який малював їх, щонайменше, шість разів. Його відома картина 1626 року, перебуває у Британському музеї під назвою «Додо Едварда», стала стандартним взірцем додо. На цій картині зображено вельми гладкий птах, яка є джерелом багатьох інших реставрацій додо[17]. На картині 17-го століття, що належить могольському художнику Устад Мансуру, знайденої в 50-х роках 20 століття, зображений додо разом з ендемічними індійськими птахами. На думку професора Іванова і Джуліана Хьюмен, дане зображення — одне з найточніших[18].

Див. також[ред.ред. код]

 • 6336 Додо — астероїд, названий на честь цих птахів[19].

Примітки[ред.ред. код]

 1. «The Dodo - Raphus Cuccullatus». Архів оригіналу за 2012-09-15. Процитовано 2011-11-17. 
 2. Shapiro et al., 2002
 3. Staub, France (1996): Dodo and solitaires, myths and reality. Proceedings of the Royal Society of Arts & Sciences of Mauritius 6: 89-122 HTML fulltext
 4. «Dodo skeleton find in Mauritius». BBC News (en) (London). 2006-06-24. Процитовано 2012-03-14. 
 5. The Portuguese word doudo or doido may itself be a loanword from Old English (cf. English «dolt»).
 6. Quammen, David (1996): The Song of the Dodo: Island Biogeography in an Age of Extinction. Touchstone, New York. ISBN 0-684-82712-3
 7. а б Kitchener A.C., «Justice at last for the dodo», New Scientist p.24, 28 August 1993.[1]
 8. а б в LOST LAND OF THE DODO: An Ecological History of Mauritius, Réunion, and Rodrigues. Anthony Cheke and Julian Hume. 464 pp. Yale University Press, 2008
 9. doi:10.1111/j.1469-7998.1989.tb02535.x
 10. doi:10.1111/j.1469-7998.1993.tb02686.x
 11. Fuller, Errol: The Dodo — Extinction In Paradise, 2003
 12. Oudemans, 1917
 13. Kitchener, A. On the external appearance of the dodo, Raphus cucullatus. Archives of natural History, 20, 1993.[2]
 14. http://www.asa3.org/ASA/PSCF/2005/PSCF9-05Bergman.pdf
 15. Angst, Delphine; Buffetaut, Eric; Abourachid, Anick (2011). «The end of the fat dodo? A new mass estimate for Raphus cucullatus». Naturwissenschaften 98. с. 233–236. doi:10.1007/s00114-010-0759-7. 
 16. Angst, Delphine; Buffetaut, Eric; Abourachid, Anick (2011). «In defence of the slim dodo: a reply to Louchart and Mourer-Chauviré». Naturwissenschaften 98. с. 359–360. doi:10.1007/s00114-011-0772-5. 
 17. George Edwards: The Bedell and His Birds — Adair Stuart Mason — Google Books
 18. Dissanayake, Rajith (2004). «What did the dodo look like?». The Biologist 51 (3) (Society of Biology). с. 165–168. Архів оригіналу за 23 June 2011. Процитовано 14 September 2011. 
 19. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York: Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.

Ресурси Інтернету[ред.ред. код]