Магнетрон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Магнетрон у розрізі.
Схема конструкції магнетрона.

Магнетро́н — потужний генератор високочастотних електромагнітних хвиль. Магнетрони використовуються як в радіолокації, так і в побутових приладах на зразок мікрохвильової печі.

Будова та принцип дії[ред.ред. код]

Магнетрон є вакуумною лампою спеціальної конструкції, в якій електрони рухаються у додатковому магнітному полі.

Катод магнетрона виготовлений у вигляді центральної нитки в порожнистій камері, зовнішня стінка якої виконує роль анода. Випромінені гарячим катодом електрони летять до анода через проміжок потужного магнітного поля, створеного постійним магнітом. Магнітне поле змушує електрони рухатися по спіралі, проходячи повз стінки камери. На ободі камери магнетрона періодично розташовані циліндричні порожнини-резонатори електромагнітного поля. Високочастотне поле в резонаторах збуджується електронним струмом. Воно ж впливає на потік електронів, змушуючи його збиватися в пучності, що додатково підсилює створене в порожнинах-резонаторах поле. За допомогою металевого хвилеводу частина цього поля передається до антени, звідки випромінюється в простір.

Частота електромагнітної хвилі визначається розміром та формою резонаторів.

Характеристики[ред.ред. код]

Магнетрони можуть працювати на різних частотах від 0,5 до 100 ГГц, з потужностями від декількох Вт до десятків кВт у безперервному режимі, і від 10 Вт до 5 МВт в імпульсному режимі при тривалості імпульсів від нуля і до десятків мікросекунд.

Недолік магнетронів — плавання частоти, перевага — значна потужність. В радарах нестабільність частоти компенсують, підлаштовуючи приймач на частоту випромінювання, що є технічно простішою задачею, ніж утримання сталої частоти передавача.

Магнетрони володіють високим ККД (до 80%), широко використовуються в сучасній радіолокаційній техніці у якості генераторів надвисоких частот.

Посилання[ред.ред. код]


Фізика Це незавершена стаття з фізики.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.