Мазхаб

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

IslamSymbol Green.gif Шаріат

ДЖЕРЕЛА
  • Мазхаб (правова школа)
ТИП ВЧИНКІВ

IslamSymbol Green.gif Фікх

ДЖЕРЕЛА
  • Мазхаб (правова школа)

Мазхаб — релігійна та юридична школа (напрямок) ісламського права. Мазхаби почали виникати ще в Аббасидському халіфаті у VIII-IX сторіччях, створювались вони й пізніше.

Сунітські мазхаби[ред.ред. код]

Поширення мазхабів у сучасному світі

З багатьох шкіл до нашого часу збереглося лише 4. За іменами їхніх засновників вони називаються:

Свого часу у мусульманській Іспанії був популярним Захірітський мазхаб (від Дауда аз-Захірі), проте він був поступово витіснений ханбалітами[1].

Незважаючи на значні відмінності в тлумаченні багатьох деталей, усі ці 4 школи вважаються однаково авторитетними та канонічними в питаннях права, оскільки вважається, що вони однаково вірні принциповим положенням сунізму. Приналежність до одного з мазхабів є обов'язковою для більшості мусульман сунітів. Винятком є лише найосвідченіші богослови, які, як вважається, настільки розбираються в шаріаті, що можуть самі виносити вірні судження щодо певних питань.

Поширення сунітських мазхабів[ред.ред. код]

Оскільки мазхаби налічують вже не одну сотню років, то вони давно стали традиційними, і приналежність до них перш за все визначається походженням людини. Певні релігійні громади та цілі народи й регіони традиційно належать до певного мазхабу. Ханафізм є найпоширенішим мазхабом і переважає серед індійських та китайських мусульман, тюркомовних народів, в Середній Азії та Сирії. Малікізм в Північній Африці (Марокко, Алжирі, Тунісі, частково Єгипті), Західній Африці та Судані. Шафіїзм в Єгипті, Східній Африці, Індонезії. Ханбалізм поширений в Саудівській Аравії.

Шиїтські мазхаби[ред.ред. код]

У шиїтському ісламі існують:

Примітки[ред.ред. код]