Макарівський район

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Макарівський район
Makariv rajon gerb.png Makariv rajon flag.png
Герб Прапор
Розташування району
Район на карті області
Основні дані
Країна: Україна Україна
Область/АРК: Київська область
Код КОАТУУ: 3222700000
Утворений: 1923
Населення: 37 747 (на 1.10.2013)
Площа: 1400 км²
Густота: 27.5 осіб/км²
Тел. код: +380-4578
Поштові індекси: 08000—08074
Населені пункти та ради
Районний центр: Макарів
Селищні ради: 2
Сільські ради: 36
Смт: 2
Села: 67
Мапа району
Мапа району
Районна влада
Адреса: 08000, Київська обл., Макарівський р-н, смт. Макарів, вул. Фрунзе, 30, 5-14-42
Веб-сторінка: Сторінка районної ради
Голова РДА: Забела Юрій Володимирович (т.в.о)[1]
Голова ради: Гудзь Віктор Михайлович

Мака́рівський райо́н — район у Київській області України, розташований в західній частині області. Адміністративний центр району — селище міського типу Макарів.

Населення становить 37 747 осіб (на 1 жовтня 2013). Площа району становить 1400 км², 37 тис. га з якої складають ліси. Утворений 1923 року.

Символіка[ред.ред. код]

Герб Макарівського району являє собою щит французького типу, поділений горизонтально на дві рівні частини синьою хвилястою смугою (символ ріки Здвиж, що ділить район навпіл). У верхній частині щита на зеленому фоні зображена розкрита книга срібного кольору, на якій розміщено православний хрест (вказівка на те, що Макарівщина є батьківщиною видатного духовного діяча XVII — XVIII століть Данила Туптала (Димитрія Ростовського), автора книги «Житіє святих»). У нижній частині щита на золотому полі зображена оборонна стіна (символізує Змієві вали і захисне значення району для Києва у далекому минулому). Над оборонною стіною зображений лук зі стрілою та накладеними навхрест шаблями. Кольори щиту вказують, що Макарівщина розташована у зонах Полісся (зелений) і лісостепу (золотий). Герб обрамлює картуш у вигляді вінка, з правого боку — соснової, з лівого — дубової гілок зеленого кольору, як основних видів рослинності краю. Картуш завершується зображенням колосся пшениці золотого кольору, що є одним із основних напрямків сільськогосподарського виробництва району.

Вінок з дубової та соснової гілок перев'язаний навхрест синьою стрічкою. Прапор району являє собою три горизонтальні смуги зеленого (45%), синього (10%) і жовтого (45%) кольору (зверху вниз).

Географія[ред.ред. код]

Територія району належить до зони українського Полісся. Ґрунти піщані, супіщані та суглинкові, на заболочених ділянках — торф'яні. Клімат м'який, помірний. На території району є корисні копалини: торф, будівельний пісок, граніт, карбонатна сировина, цегляно-черепична глина.

Історія[ред.ред. код]

У часи Київської Русі на території сучасного Макарівського району були споруджені славетні Змієві вали, які охороняли територію Києва від набігів кочовиків. Їхні залишки збереглися досі в 9 селах району. У 1804 році Макарів стає волосним центром Київського повіту, в який входили 2 містечка, 10 сіл, 12 невеликих поселень, 15 хуторів, 4 німецькі колонії.

13 — 14 листопада 1921 р. під час Листопадового рейду через Комарівку теперішнього Макарівського району проліг шлях Волинської групи (командувач — Юрій Тютюнник) Армії Української Народної Республіки.

19 — 20 листопада 1921 р. через Забуяння та Комарівку теперішнього Макарівського району, вертаючись з Листопадового рейду, проходила Подільська група (командувач Сергій Чорний) Армії Української Народної Республіки.

Нині до Макарівського району входить 2 селища міського типу та 67 сіл, які в адміністративному плані об'єднано у 2 селищні і 36 сільських рад.

Адміністративний устрій[ред.ред. код]

Адміністративно-територіально район поділяється на 2 селищні ради та 36 сільських рад, які об'єднують 69 населених пунктів і підпорядковані Макарівській районній раді. Адміністративний центр — смт Макарів[2].

Інфраструктура[ред.ред. код]

Карта району

Важливе значення для економіки району має автомобільна траса Київ — Чоп, що ділить Макарівський район на північну і південну частини. Загалом на території Макарівського району розташовані 10 підприємств.

Населення[ред.ред. код]

Населення становить 37 747 осіб (на 1 жовтня 2013). Населення — 44 тис. (на 2004 рік).

Екскурсійні об'єкти[ред.ред. код]

Люди[ред.ред. код]

  • Данило Туптало (Димитрій Ростовський), духовний діяч XVII — XVIII ст., автор книги «Житіє святих», канонізований православною церквою.
  • А. Паламаренко, Народний артист України, лауреат Державної премії України імені Т. Г. Шевченка.
  • Й. Ремезовський, вчений.
  • М. Козицький, вчений.
  • І. Карпович, вчений.

Герої Радянського Союзу:

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]