Максиміліан Робесп'єр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Robespierre.jpg

Максиміліа́н Робесп'є́р (фр. Maximilien de Robespierre; Maximilien Franois Marie Isidore de Robespierre , Максиміліан Франсуа Марі Ісидор де Робесп'єр; 6 травня 1758,Аррас - 28 липня 1794, або 10 термідора II року Республіки, Париж) — діяч Великої французької революції, відомий сучасникам як Непідкупний ( фр. L'Incorruptible ) Або Шалена Гієна(у своїх ворогів) - один з лідерів Великої Французької революції, глава, можливо, найрадикальнішого революційного руху - якобінців.

Біографія[ред.ред. код]

Член Законодавчих зборів з 1789 і Конвенту з 1792. Фактично очоливши в 1793 революційний уряд, сприяв страти короля Людовика XVI і його дружини Марії Антуанетти, створенню революційного трибуналу, страти лідерів жирондистів, ебертістів і дантоністів. В 1793 фактично очолившиКомітет громадського порятунку, зосередив у своїх руках практично необмежену владу і розгорнув масовий терор проти "ворогів революції". 27 липня 1794 (9-го термідора) був повалений і на наступний день разом з найближчими соратниками страчений без суду на гільйотині термідоріанці.Народився 6 травня 1758 в Аррасі. Навчався в школі ордена ораторіанців, у 1769 був направлений стипендіатом у коледж Людовіка Великого в Парижі. Одержавши диплом юриста, повернувся в Аррас, де почав кар'єру адвоката. У 1789 був обраний депутатом у Генеральні штати від третього стану.

Аррас. Молодість. Літературна робота[ред.ред. код]

Прізвище Робесп'єра - можливо, ірландського походження [1]. Батько Робесп'єра, Максиміліан Бартелемі Франсуа Робесп'єр - потомствений адвокат при Раді Артуа фр. Conseil suprieur d'Artois , Мати - Жаклін Маргарита Каррол - дочка пивовара. Брат його діда по батькові - збирач податків Ів де Робесп'єр - отримав особисте дворянство.

Батько і дід Робесп'єра часто підписувалися De Robespierre, додаючи тим самим до свого прізвища "дворянську" частку "де". Максиміліан в молодості також підписувався "де Робесп'єр".

У семирічному віці він залишився сиротою. Його опікуном став дід по матері, який і допоміг Робесп'єру через арраского єпископа вступити впаризький коллеж Луї-ле-Гран. У колежі він відрізнявся працьовитістю і зразковою поведінкою, захоплювався античністю. Серед його товаришів був Камілль Демулен.

Потім закінчив юридичний факультет Сорбонни. 8 листопада 1782 Робесп'єр був прийнятий в колегію адвокатів при Раді Артуа.

Енциклопедисти, Монтеск'є, особливо Жан Жак Руссо з одного боку, умовна манірність сентименталізму - з іншого, ось грунт, виховала Робесп'єра. Разом з Бюіссаром, Фуше, Лазаром Карно входив в літературне товариство "Розаті", яке об'єднувало, як вказувалося в його статуті, молодих людей, пов'язаних любов'ю до віршів, квітам і вину. Він писав багато віршів у сентиментальному дусі, часто присвячуючи їх дамам Арраса, і в 1783 р. був обраний членом Арраської Академії літератури, наук і мистецтв.

В академії він продовжував виступати за права народу. Досить швидко він став постійним і улюбленим оратором, і в 1786 р. його обрали президентом академії. Стараннями родичів ледь не одружився з дочкою нотаріуса Анаіс Дезорті, але шлюб не відбувся.

На час відкриття генеральних штатів він опублікував брошуру, де вимагав реформування місцевого провінційного зборів Артуа.

Початок політичної діяльності[ред.ред. код]

Обраний депутатом від третього стану, Робесп'єр висловлювався проти військового закону, проти королівського права вето, проти поділу громадян на активних і пасивних, за допущення євреїв до заняття суспільних посад. Він заявив себе прихильником будь-яких анархічних ідей, "прославившись" вічним критиканством все, що тільки виходило від Старої Франції.

20 червня 1789 позбавлені приміщення депутати зібралися в залі для гри в м'яч, де принесли клятву-присягу боротися з абсолютизмом фр. Serment du Jeu de paume . Одним з авторів тексту присяги був Максиміліан Робесп'єр.

Слідом за Зборами Робесп'єр переїхав до Парижа, де знімав маленьку кімнату. Поступово він став найбільш впливовим членом " Якобінського клубу"(багато членів якого були учасниками масонських лож Парижа); в червні 1790 був обраний одним з секретарів зборів.

Вождь якобінців[ред.ред. код]

Спроба втечі Людовика XVI викликала мова Робесп'єра, відразу прославила його. У втечу короля Робесп'єр бачив контрреволюційний змова, складений багатьма з членів національних зборів, ворогів свободи, щоб, за допомогою короля і тиранів, придушити патріотів. Істина, свобода і суспільство, говорив він, для нього дорожче життя, проти якої, як він стверджував, були вже направлені "тисячі кинджалів". "Ми всі помремо з тобою", захоплено вигукнув Камілль Демулен.

Робесп'єр запропонував зрадити короля суду і запитати народ про форму правління.

Під час народного заколоту на Марсовому полі ( 17 липня) Робесп'єр, побоюючись за своє життя, втік у одного з якобінців.

30 вересня установчі збори розійшлося, оголосивши, за пропозицією Робесп'єра, що члени його не можуть обиратися в законодавчі збори.

У листопаді 1791 Робесп'єр був обраний у Парижі громадським обвинувачем ( фр. accusateur public ) І став главою якобінського клубу.

У квітні 1792 він склав з себе обов'язки обвинувача і заснував якобінський журнал: "Dfenseur de la constitution" ("Захисник конституції"). У цей час почалися гострі сутички між жирондистами і монтаньярами з питання про війну.

Робесп'єр був проти війни і нападав у якобінському клубі і в пресі на Бріссо і жирондистів.

У народному русі 20 червня Робесп'єр не брав участі.

11 липня відбулося проголошення "батьківщини в небезпеці" (мова Верньо), а 20 липня Робесп'єр вимовив в якобінському клубі промову, в якій вже розвивав програму терору. "Корінь всіх страждань, - говорив він, - у виконавчій владі і в законодавчих зборах. Необхідно зникнення привиду, званого королем, і установа національного конвенту".

10 серпня Робесп'єр зберігав вичікує положення. Коли повстання вдалося і ватажками його була утворена комуна (з Дантоном на чолі), до неї 11 серпня приєднався і Робесп'єр.

Конвент. Боротьба з жирондистами[ред.ред. код]

17 серпня Робесп'єр був обраний в члени надзвичайного суду, заснованого Дантоном для покарання спільників двору, але Робесп'єр відмовився від участі в ньому.

21 серпня Робесп'єр був обраний одним з 24 депутатів Парижа в національний конвент, але не отримав переважного числа голосів; перевага була на боці помірних. У перші ж дні існування конвенту в ньому спалахнула ворожнеча між жирондистами і якобінцями, звинувачували один одного в прагненні до диктатури.

24 вересня Ребеки напав на Робесп'єра і якобінців. У відповідь йому Робесп'єр виголосив розлогу промову, в якій ретельно зображував свої подвиги, за його словами, врятували вітчизну. Дотепне заперечення Луве збентежило Робесп'єра: він просив відстрочки і тільки 5 листопада відповів Луве майстерно обробленої, ефектною промовою, захопила збори своїм революційним декламаторством. Коли було поставлене питання про віддання короля суду, партії ще сильніше розділилися. Робесп'єр вимовив 3 грудня промову, де відкидав юридичну точку зору, стаючи на політичну. "Людовик - не підсудний, а ви - не судді, - говорив він, - ви державні люди, представники нації ... Ваша справа - не вимовляти судовий вирок, а вжити заходів в видах громадського блага, виконати роль національного провидіння". Він вимагав "смерті Людовіка, щоб жила республіка".

27 грудня Робесп'єр знову говорив про необхідність "покаранням тирана скріпити громадську свободу і спокій". Борг перед батьківщиною і ненависть до тиранів кореняться, за його словами, в серці кожної чесної людини і повинні взяти верх над людяністю. Парадокс історії полягає в тому, що Людовик XVI, проти якого він виступав, був одним з найбільш добросердих і м'яких правителів Франції, виявляли справжню турботу про свій народ .

На думку Робесп'єра, відозву до народу ( фр. appel au peuple ), Якого вимагали помірні, загрожувало повалення республіки: роялісти і вороги свободи могли б вплинути на народ і навіть здобути перемогу. Головним чином мова Робесп'єра була спрямована проти жирондистів, які "винні всіх, крім короля".

9 березня 1793 Робесп'єру вдалося наполягти на відправленні в департаменти, як комісарів, 82 депутатів, вибраних з якобінців і всюди поширювали їх вчення. Коли одна з паризьких секцій внесла в конвент адресу про вигнання з нього Жиронди ( 10 квітня), Робесп'єр обрушився на жирондистів отруйними натяками, що викликали блискучу імпровізацію Верньо.

24 квітня Робесп'єр представив у конвент проект декларації прав, в якій говорилося, що "люди всіх країн" суть "громадяни однієї й тієї ж держави", зобов'язані допомагати один одному, а "монархи, аристократи, тирани, які б вони не були" - раби, бунтівні проти природи.

2 червня жирондисти пали; настала епоха терору.

Влада якобінців. Терор[ред.ред. код]

Головну роль в комітеті громадського порятунку з 27 липня грав Робесп'єр. Під його впливом конвент у засіданні 1 серпня декретованих цілий ряд надзвичайних заходів.

Терором завідували тріумвіри, як їх називали, - Робесп'єр, Кутон і Сен-Жюст. Від них виходили декрети про проскрипцій і стратах. Усі видатні пропозиції викладалися, здебільшого, Робесп'єром. Він говорив , що потрібно винищувати середній стан , " постачати санкюлотів зброєю , пристрастю , просвітою " . Вороги , з якими слід боротися - люди порочні і багаті , що користуються невіглаством народу. Так як освітінароду заважає " продажність письменників " , " які щодня обманюють його безсоромної брехнею" , то " треба оголосити в опалі письменників , як найнебезпечніших ворогів вітчизни ", і видати хороші твори .3 жовтня член комітету громадської безпеки Амар запропонував конвентом передати суду 73 депутата , які протестували проти вигнання жирондистів . Робесп'єр заступився за них , розраховуючи з їх допомогою розбити партію Дантона . Це не завадило йому підписати декрет про знищення Ліона [джерело не вказано 553 дні] і схвалювати посилилися саме в той час страти ( жирондистів , Марії Антуанетти , герцога Орлеанського та ін.)Коли антихристиянська спрямованість революційного руху вийшла на поверхню , і було влаштовано свято на честь Розуму (10 листопада) , Робесп'єр виголосив у " Якобінському клубі " (21 листопада) популістську промову проти атеїстів і " крайніх " , в той час як він сам билдеістом [ 2 ] і одним з вождів антиклерикального руху. Незважаючи на це , паризький общинний рада постановила закрити церкви в Паріжі . У відповідь (6 грудня) Робесп'єр і Дантон постановили заборонити всі дії, спрямовані проти свободи богослужіння.12 грудня Робесп'єр виступив проти Анахарсіса Клотца , який , разом з Шометта , запропонував замінити католицизм " культом Розуму " . Почалася очистка клубу якобінців : Клотца і його друзів виключили з клубу. Деякі джерела стверджують , що завдяки Робесп'єру , навіть у самий розпал терору католицьке богослужіння тривало ; в соборі Notre - Dame молилися за Робесп'єра ; цензура суворо стежила за атеїстичними творами і нападками на церкву. За іншими даними , в цей час були закриті всі храми Парижа і на більшій частині Франції , підконтрольної революційному уряду . А в соборі Паризької Богоматері богослужіння ніяк не могли відбуватися , так як храм був осквернений бунтівної натовпом і в ньому неодноразово влаштовувалися вакханалії.До кінця 1793 р . роялісти були пригнічені , вандейського армія знищена , федералісти розсіяні ; однак , для утримання за собою влади , Робесп'єру необхідно було знищити фракцію ебертістов , яка мала намір підпорядкувати собі комітет громадського порятунку . За ебертістамі мав загинути Дантон , так як він міг покласти край терору і організувати республіку.Робесп'єр побоювався і Камілла Демулена , який у своєму журналі " Le vieux Cordelier " дотепно висміював заснований Робесп'єром комітет справедливості , противополагая йому комітет милосердя. Коли між крайніми , тобто ебертістамі , девізом яких був терор , і помірними , тобто дантоністи , що вимагали милосердя , стався явний розрив , Робесп'єр зайняв середину між ними і виставив девізом справедливість , підтримувану , однак , шляхом терору.25 грудня Робесп'єр виголосив промову проти ебертістов і дантоністов , де говорилося про необхідність направляти корабель між двома підводними каменями - помірністю і надмірністю.5 лютого 1794 р . він прочитав у конвенті доповідь " про підстави політичної моральності " , доводячи небезпека існування двох партій. " Одна з них штовхає нас до слабкості , інша - до крайнощів " , необхідний терор , який , за визначенням Робесп'єра , є " швидке , суворе і непохитне правосуддя" .14 березня були заарештовані , а 24 -го страчені 21 ебертісти . 31 березня були заарештовані Дантон , Демулен , Лакруа , Філіппо . Перед початком суду над ними конвент , за пропозицією Робесп'єра , декретованих , що кожен обвинувачений , що противиться суддям , буде позбавлений слова . 5 квітня Дантон іДемулен були страчені.

Одноосібна диктатура[ред.ред. код]

Настав час особистої диктатури Робесп'єра . На другий день після страти було оголошено, що готується святкування на честь Верховної Істоти .Робесп'єр намагався розташувати на свою користь пролетарів , розробляючи заходи до зменшення великих статків , допомоги нужденним і однаковості виховання. Міське управління було тепер цілком у його руках.Два замаху на життя Робесп'єра лише сприяли посиленню його значення. 3 преріаля його хотів убити Ладміраль . На другий день в його квартирі застали молоду дівчину Сесіль Рено з двома ножами. Рено була страчена , а порятунок своє Робесп'єр приписував Верховному Суті .18 флореаля (7 травня) він виголосив довгу промову проти повного атеїзму в підтримку деїзму , прихильником якого він почасти був . "Республіка - є доброчесність" , таке її початок; далі йдуть нападки на ворогів чесноти і доводиться необхідність проголошення деїзму . "Французький народ - проголосив за пропозицією Робесп'єра національний конвент , - визнає Верховне Істота і безсмертя душі. Він визнає , що гідне поклоніння Верховному Суті є виконання людських обов'язків. На чолі цих обов'язків він ставить ненависть до невіри і тиранії , покарання зрадників і тиранів , допомогу нещасним , повага до слабких , захист пригноблених , вчиненні ближнього всілякого добра і уникнення всякого зла " . Дозволено було святкувати неділю , замість декади .У Європі стали бачити в Робеспьере приборкувачів революції ; Пруссія виявила готовність вступити в переговори з ним.За бажанням Робесп'єра , конвент декретованих урочисте святкування на честь Верховної Істоти ( 8 червня) . У блакитному фраку , з великим букетом з квітів , плодів і класів (традиційні атрибути древніх язичницьких культів ) , Робесп'єр йшов , як президент , попереду інших членів конвенту .22 преріаля Робесп'єр представив закон , на підставі якого всякий громадянин зобов'язаний був донести на змовника і заарештувати його . Судочинство було вкрай спрощено , покарання - смерть. У наступні сім тижнів страти подвоїлися : з 20 червня до 27 липня в Парижі було страчено 1366 чоловік. Деякі автори вважають , що своїм терором Робесп'єр приносив людські жертви Верховному Суті і сам він мабуть думав , що чим більше ворогів революції він принесе в жертву " богині Свободі" , тим більше зросте його приватне могутність.Робесп'єр перестав з'являтися в комітеті громадського порятунку ; комітети посилили терор , щоб порушити ненависть проти Робесп'єра , але все ще не вирішувалися вступити з ним в боротьбу. Розпускали про Робесп'єра всілякі чутки , звертали на шкоду йому пророцтво недоумкуватої баби Катерини Тео , яка , богохульствує , називала себе богородицею , а Робесп'єра - своїм сином.Притулком від політики для Робесп'єра була сім'я столяра Дюпле , дочка якого обожнювала Робесп'єра , називаючи його рятівником. Взагалі у Робесп'єра було багато прихильниць ( " в'язальниць " , фр. Tricoteuses de Robiespierre ) , що приходили на засідання Конвенту .Поширювалося переконання, що Робесп'єр приготував списки нових проскрипцій .Завжди боязкий Робесп'єр став виходити з дому в супроводі озброєних якобінців .1 липня Робесп'єр виголосив промову , що стосувалася розбещених , поблажливих , шалених і непокірних . Метою промови було навіяти думку про необхідність очищення комітетів.11 липня він знову говорив про проскрипцій . 60 депутатів боялися ночувати у себе на квартирах.

Падіння та страта[ред.ред. код]

З 19 червня до 18 липня Робесп'єр не з'являвся в конвенті , постійно засідаючи в якобінському клубі. Ретельно обробивши нову мова , він виголосив її в конвенті 8 термідора ( 26 липня) . Разом з новими випадами проти " партії поганих громадян" , Робесп'єр вказав на існування змови проти суспільної свободи у надрах самого конвенту . Необхідно , говорив він , відновити склад комітету громадського порятунку , очистити комітет громадської безпеки , створити урядову єдність , під верховною владою конвенту .Звинувачення були настільки невизначені, що кожен в конвенті міг побоюватися за власне життя. У збентеженні конвент постановив надрукувати мова Робесп'єра , але Бійо - Варенн наполіг на попередньому розгляді її комітетами.

У Робесп'єра зажадали, щоб він назвав імена обвинувачених, але він відмовився.

Увечері він прочитав ту ж мова в клубі якобінців, із захопленням прийняли її.

27 липня ( 9 термідора), було падіння Робесп'єра. "Гора" освистала його, мова його переривали вигуками: "Геть тирана!". Робесп'єра заарештували і відвели до в'язниці. За нього заступився громадська рада. Кілька якобінців звільнили Робесп'єра і привели в ратушу, за ним туди безперешкодно проникли жандарми. Один з них пострілом з пістолета роздробив щелепу Робесп'єра (за деякими версіями, це була спроба самогубства).

Страта Робесп'єра 28 липня1794 року.

По дорозі до страти, що відбулася 10 термідора, чернь іронічно вітала пораненого Робесп'єра криками: "король" і "ваша величність". Терор, який народ ототожнював з особистістю Робесп'єра, припинився. Разом з Робесп'єром були страчені найближчі його сподвижники - його брат Огюстен,Сен-Жюст, Кутон ( Леба застрелився і завдяки цьому на гільйотину не потрапив).

Могили Робесп'єра не існує, його останки спочивають у безіменній могилі разом з страченими 10 термідора його сподвижниками. Версія про нібито існуючу могилі і епітафії: "Перехожий, не журися над моєю долею: ти був би мертвий, коли б я був живий" є чистим вигадкою. [Джерело не вказано 553 дні]

Інші джерела називають могилою Робесп'єра братську могилу на кладовищі Пік-Пюс ("Ловець бліх"), де поховані ще 1366 страчених "ворогів нації і революції", причому його тіло було кинуто в той же рів, що й страчені за його наказом раніше 16 юних монахинь-кармеліток, вся вина яких полягала в заборонених революціонерами молитвах, від читання яких вони не відмовилися в період якобінської дехристиянізації. 

Цитати[ред.ред. код]

 • Чим слабкіша людина, тим більше вона потребує захисту влади, уповноваженої народом. (Мова 10 травня 1792) [3].
 • Звичайно, не потрібно було Революції, щоб світ дізнався, що крайня нерівність майна є джерелом багатьох бід і багатьох злочинів. І тим не менше, ми переконані в тому, що майнова рівність - химера. Що до мене, я вважаю, що вона ще менш необхідна для особистого щастя, ніж для громадського благоденства. (Мова 22 квітня 1793) [4].
 • Головними правами людини є право забезпечити збереження свого існування і свободи (проект Декларації прав, 21 квітня 1793 року) [5].
 • Товариство зобов'язане забезпечити всіх своїх членів засобами до існування або надаючи їм роботу, або забезпечуючи засобами до існування тих, хто не в змозі працювати [5].
 • Товариство повинно сприяти всіма своїми силами розвитку громадського розуму і зробити освіту доступною для всіх громадян (проект Декларації прав, 21 квітня 1793 року) [5].
 • Той, хто пригнічує будь-яку одну націю, цим самим оголошує себе ворогом всіх націй (проект Декларації прав, 21 квітня 1793 року) [5].
 • Народи Європи зробили дивовижні успіхи в тому, що називають мистецтвами і науками, і, здається, вони залишаються неосвіченими щодо елементарних понять суспільної моралі; вони знають все, крім своїх прав і своїх обов'язків (травень 1794) [6].

Примітки[ред.ред. код]

 1. Робесп'єр. Енциклопедичний словник Брокгауза і Ефрона, Вид. "Русское слово", 1996 р. - 1789-fr.ru/BE-Robespierre.html
 2. "Але в той же час і ті суспільні сили, які прагнули його зруйнувати і створити новий порядок, теж виходили з релігійних переконань. Досить згадати гуситів, анабаптистів, Кампанеллу, Мора чи Руссо, деїзм якого сповідував Робесп'єр." Мень Олександр. Історія релігії. Том 1. 2004http://www.iu.ru/biblio/archive/men_istrelig_i/01.aspx - www.iu.ru/biblio/archive/men_istrelig_i/01.aspx
 3. Жорес Ж. Соціалістична історія Французької революції т. I. 2 частина. / М.1977 - с.225.
 4. Робесп'єр М. Вибрані твори. т. II / М.1965 - С.320.
 5. ↑ 1 2 3 4 Робесп'єр М. Вибрані твори. т. II / М.1965 - с.323.
 6. Робесп'єр М. Вибрані твори. т. III / М.1965 - С.162.

Література[ред.ред. код]

 • Buchez et Roux, в "Histoire parlementaire de la Rvolution" ідеалізують Робесп'єра; Мішле вважає його тираном, Луї-Блан - одним з великих апостолів гуманності; Тьер і Мінье його засуджують. Чудовий портрет Робесп'єра - у Тена, "Rvolution" (III). Див S. Lodieu, "Biographie de Robespierre" (Arras, 1850); L. Duperron, "Vie secrte, politique et curieuse de MP"; Delacroix, "L'intrigue dvoile: Mmoires de Charlotte R. sur ses deux frres", "Causes secrtes de la rvolution du 9 ther midor"; Montjoire, "Histoire de la conjuration de R. "; Havel," Histoire de R. " (П., 1865); Tissot, "Histoire de R." (П., 1844); Lewes, "Life of R." (Л., 1852); Gottschall, "Maximilian R." ("Neuer Plutarch", т. 2, Лейпциг, 1875); Hricaut, "R. et le comit du salut public"; Aulard, "Le culte de la Raison et le culte de l'tre Suprme" (1892).
 • Спогади Шарлотти Робесп'єр / с примеч. і послесл. А.Ольшевского - vive-liberta.narod.ru/biblio/robch_mem.htm
 • Бачко Б. Робесп'єр і терор - annuaire-fr.narod.ru/bibliotheque/Bazcko-Robespier.html /. / / Історичні етюди про французької революції (Пам'яті В. М. Далина). М.: ИВИ РАН, 1998.
 • Життя чудових людей : А. Левандовський. "Робесп'єр". Москва, Молода гвардія, 1965.
 • Полум'яні революціонери : А. Гладилін. "Євангеліє від Робесп'єра". Москва, Политиздат, 1969 - vive-liberta.narod.ru/biblio/robsp_glad_1.htm.
 • Павло Антокольський. Робесп'єр і Горгона. Два портрета - enlightment2005.narod.ru/arc/antok.pdf
 • Федір Раскольников. Робесп'єр (п'єса) - ​​vive-liberta.narod.ru/biblio/robsp_raskl.htm
 • Відвагу / Д. Валовій, М. Валова, Г. Лапшина. - М.: Мол. гвардія, 1989. - 314 [6] c., Мул. C.80-94.

Твори[ред.ред. код]

 • Революційна законність і правосуддя: статті і мови / Переклад з франц. Н. С. Лапшиной під ред. і з передмовою А.Герцензона (М.: державне вид-во юридичної літератури. 1959) - vive-liberta.narod.ru/doc/mr_orateur.pdf
 • Вибрані виступи, промови, листи - LaRevolution.ru/Robespierre/Robes0.html
 • Про смертної кари - vive-liberta.narod.ru/biblio/gernet-rob.pdf
 • Про бесчестящіх покарання - www.pylippel.newmail.ru / documents / honte.html
 • Про введення суду присяжних - www.pylippel.newmail.ru / documents / jure.html
 • Нотатки проти дантоністов - www.pylippel.newmail.ru / documents / contre_danton.html
 • Переписка Робесп'єра / переклад з франц.; Предисл. до рус. виданню Ц.Фрідлянда, предисл. до франц. виданню Ж.Мішона (Л.: Прибій. 1925)- www.diary.ru/ ~ vive-liberta/p107821811.htm
 • фрагменти з листування Робесп'єра - www.pylippel.newmail.ru / bibliotheque / bibliotheque_rl.html

Бібліографія[ред.ред. код]

 • А.Манфред. Спори про Робесп'єра: до 200-річчя від дня народження / / Питання історії. 1958 - vive-liberta.narod.ru/journal/robsp_manfred.pdf
 • А.Олар. Робесп'єр - глава з книги "Оратори французької революції". Т.1. М., 1907 - vive-liberta.narod.ru/biblio/aulard_rob.pdf
 • А.Собуль. Робесп'єр і народний рух / З історії Великої буржуазної революції 1789-1794 рр.. і Революції 1848 р. у Франції. пер. з франц.Е.Тастевена під ред. А. В. Адо (М.: ІЛ. 1960) - vive-liberta.narod.ru/journal/soboul_rob.pdf
 • А.Тевдой-Бурмулі. Логіка торжествуючої чесноти: Робесп'єр і ідея революційного насильства / Пам'яті професора А. В. Адо. Сучасні дослідження про французької революції кінця XVIII століття. М., 2003 - vive-liberta.narod.ru/biblio/tevd_rob.pdf
 • Е.Серебрянская. Про еволюцію світогляду Робесп'єра - vive-liberta.narod.ru/journal/serebr_rob.pdf
 • Н.Лукін. Максиміліан Робесп'єр / Ізбр.труди в 3-х тт. Т.1 (М.: іздво-АН СРСР. 1960) Вперше опубл. У 1919 р. Наведено по 2-му испр. і доп.вид. 1922 - vive-liberta.narod.ru/biblio/robch_mem.htm # lukin
 • Я.Захер. Робесп'єр - vive-liberta.narod.ru/biblio/zakher_mr.pdf
 • Сен-Жюст. Робесп'єр. Сійес - глави з "Життя і діянь мужів, які прославилися у Франції з часу Революції (1802) - vive-liberta.narod.ru/biblio/QTE.htm # 1802
 • А.Гладілін. Євангеліє від Робесп'єра (М.: Политиздат. 1969) - vive-liberta.narod.ru/biblio/robsp_glad_1.htm
 • Бабеф Про Робесп'єра - www.pylippel.newmail.ru / documents / babeuf.html
 • Ламартін Про Робесп'єра - www.pylippel.newmail.ru / documents / lamartine_therm.html
 • Сен-Жюст На захист Робесп'єра - www.pylippel.newmail.ru / documents / pour_robespierre.html
 • Баррас про Робесп'єра перед термідором - www.pylippel.newmail.ru / documents / barras_therm.html + - www.pylippel.newmail.ru / documents / barras_mem_rbp.html
 • Пілон Е. "Юність Робесп'єра" - LaRevolution.ru / Robesp-youth.html
 • Роллан Р. З листування - про Робесп'єра. - LaRevolution.ru / R-Rollan.html
 • Мерлен (з Тіонвіль) А. К. "Портрет Робесп'єра" - vive-liberta.narod.ru/doc/mrl-tn_mr.pdf
 • Бачко Б. "Робесп'єр і терор" - LaRevolution.ru / Baczko.html
 • Плутнік А. "Якщо ідеологія на троні - чекай трагедії." - Розмова з психіатром про Робесп'єра. - LaRevolution.ru / Plutnik.html
 • Тарасов А. Н. Необхідність Робесп'єра - saint-juste.narod.ru/rob.htm
 • Робесп'єр (Robespierre) Максімільен. Біографічний покажчик - www.hrono.ru / biograf / bio_r / robesper.php

Ссилки[ред.ред. код]

Сайт з якого взятий текст: http://znaimo.com.ua