Плазмодій малярійний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Плазмодій малярійний
Мікрофотознімок статевозрілого малярійного плазмодія, фабування за Гімзою
Мікрофотознімок статевозрілого малярійного плазмодія, фабування за Гімзою
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Хромальвеоляти (Chromalveolata)
Надтип: Альвеолобіонти (Alveolata)
Тип: Апікомплексні (Apicomplexa)
Клас: Aconoidasida
Ряд: Haemosporida
Родина: Плазмодієві (Plasmodiidae)
Рід: Плазмодій (Plasmodium)
Вид: Плазмодій малярійний
Біноміальна назва
Plasmodium malariae
Feletti & Grassi, 1889

Плазмодій малярійний (Plasmodium malariae) — це збудник малярії, одного з найнебезпечніших захворювань людини, що забрало мільйони людських життів. Переносять його від хворої людини до здорової кровососні малярійні комарі. Під час укусу зі слиною комара у кров здорової людини проникають рухливі клітини плазмодія.

Життєвий цикл[ред.ред. код]

Спочатку паразит потрапляє до клітини крові-еритроцита. В них паразит живиться, росте і знову розмножується множинним поділом клітини. Розвиваються спочатку в клітинах печінки в екзоеритроцитарні шизонти, що дають початок так званій прееритроцитарній шизогонії. Розпадаючись на велику кількість мерозоїтів, екзоеритроцитарні шизонти дають початок еритроцитарній стадії паразита. В еритроцитах вони проходять кілька стадій з утворенням мерозоїтів, які виходять у плазму крові і знову проникають в еритроцити. У цей час у людини настають приступи малярії, підвищується до 40—41 °С температура, її лихоманить. Такі приступи повторюються через кожні 2—3 доби.

Розмноження плазмодія[ред.ред. код]

Для збудника малярії (плазмодія) характерна зміна двох хазяїв: людини і комара, при цьому відбувається чергування статевого і безстатевого розмноження. Статеве розмноження плазмодіїв відбувається в тілі різних видів малярійних комарів, безстатеве — в тілі людини. На певному етапі розвитку мерозоїти більше не діляться, а перетворюються на мікро і макрогаметоцити, які є джерелом зараження комарів. Під час укусу хворої людини у шлунок комара потрапляють плазмодії різних стадій розвитку. Проте тільки гаметоцити зберігають свою життєздатність і перетворюються на зрілі статеві клітини. Вони копулюють і дають початок рухливій зиготі, що через низку перетворень дає кілька тисяч спорозоїтів. Вони проникають у слинні залози комара і під час укусу зі слиною передаються людині.

Джерела[ред.ред. код]

  • G. Robert Coatney, William E. Collins, McWilson Warren und Peter G. Contacos: The primate malarias. Bethesda: U.S. National Institute of Allergy and Infectious Diseases, 1971. Kapitel 18, S. 209 ff.: Plasmodium malariae PDF
  • William E. Collins und Geoffrey M. Jeffery: Plasmodium malariae: Parasite and Disease. In: Clin. Microbiol. Rev. 2007, Bd. 20(4), S. 579–592 PMID 17934075