Мансійська мова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мансійська мова
Маньсі/Моаньсь
Поширена в: Російська Федерація
Регіон: Ханти-Мансійський автономний округ, Тюменська область, Свердловська область
Носії: 3 000
Писемність: кирилиця, мансійська писемність
Класифікація: Уральська сім'я
Фіно-угорська гілка
Угорська підгілка
Обсько-угорська група
Офіційний статус
Коди мови
ISO 639-3 mns

Мансі́йська мо́ва (застаріла назва вогу́льська, що походить від найменування річки Вагіль / Вогулка / мансійське Вооль) — мова народу мансі, що заселяв здавна басейни лівих приток Обі, Іртишу та Тоболу (річки Північна Сосьва, Конда, Ляпін, Тавда, Пелим тощо). Крім Ханти-Мансійського автономного округу, мансі живуть у деяких районах Свердловської області. Чисельність мансі в Росії — 11,4 тис. осіб (2002). Осіб, що володіють (за самооцінкою) мансійською мовою як рідною, — 37,1 %. Російську мову вважають рідною 62 % мансі, менш 1 % мансі назвали рідними сибірсько-татарську, комі, хантийську та ненецьку мови.

Писемність[ред.ред. код]

Після кількох спроб, здійснених у середині XIX — початку XX ст., 1931 створено писемність на основі латинської графіки, 1938 переведено на російську графіку. 1980 здійснено реформу писемності, зокрема введено знаки для розрізнення довготи голосних.

Мансійська мова є предметом вивчення в початковій школі. З 1989 року видається газета «Лӯимā сэрипос». Перед тим матеріали мансійською мовою публікувались у переважно хантомовній газеті «Ленин пант хуват».

Цікаві факти[ред.ред. код]

Українське[Джерело?] слово мамонт через посередництво російської мови походить від мансійського «манг онт» — «земляний ріг». Через російську мову це мансійське слово потрапило в більшість європейських мов (у англ. Mammoth). Слово пов'язується також з якутським mamut похідним від mamma - «земля», оскільки якути вважали, що мамонти живуть в землі.

Посилання[ред.ред. код]