Маруся Богуславка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Маруся Богуславка (художник Гуменюк Ф. М.

Мару́ся Богусла́вка — легендарна українська героїня 16-го та 17-го сторіччя.

Подібно до Роксолани Лісовської, Марусю захопили турки і додали до гарему турецького султана. Знаменита козацька дума цього періоду розповідає історію, як Маруся піднімається до такого рівня, що її турецький власник залишає з ключами від його замку (і темниці). Вона використовує можливість звільнити 700 українських козаків-невольників, які перебували в полоні протягом 30 років. Дивно, вона не тікає з ними, а залишається у гаремі, оскільки це стало єдиним способом життя, до якого вона звикла. Маруся символізує тих, хто залишає Україну, але все ще має сильне поєднання до землі свого походження.

Думи про Марусю Богуславку зафіксовано у репертуарах багатьох кобзарів та лірників (Назар Боклага, Микола Будник, Микола Ригоренко, Дем'ян Симоненко та ін.).

Маруся Богуславка — патрон пластового куреня №46.

Використання образу[ред.ред. код]

У літературі[ред.ред. код]

У музиці[ред.ред. код]

У драматургії[ред.ред. код]

У мистецтві[ред.ред. код]

Серед художників до цього образу зверталися: Дерегус М. Г., Скирда Ю. А. та ін.

У кінематографі[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

- Українські народні думи. У 5 т. - Т. 1. Думи раннього козацького періоду / Упор. М. К. Дмитренко, Г. В. Довженок (тексти), С. Й. Грица (мелодії) та ін. Передмови: М. К. Дмитренко, С. Й. Грица, статті, коментарі, примітки Г. В. Довженок, А. Ю. Ясенчук, Т. М. Шевчук, О. І. Шалак, Н. М. Пазяк, І. І. Кімакович. - К., 2009; - Шевчук Тетяна. Темниця і храм: концепт світла в українських народних думах (міфологічні структури в думі про Марусю Богуславку) // Мова та історія. Зб. наукових праць. - К., 2012/2013. - Вип. 228. - С. 3-17.


Піноккіо Це незавершена стаття про літературного персонажа.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Історія України Це незавершена стаття з української історії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.