Марія Угорська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Марія I Угорська
Mária Thuróczy.jpg
Королева Угорщини
Початок правління: 1382
Кінець правління: 1395
Попередник: Людовик І Великий
Наступник: Сигізмунд I Люксембурзький
Дата народження: 1371
Дата смерті: 1395
Дружина: Сигізмунда I Люксембурзького
Батько: Людовик І Великий
Мати: Єлизавета Боснійська

Марія I Угорська (13711395) — королева Угорщини з 1382 і до її смерті 1395 року. Титулярна «королева Галичини і Володомерії» (королева Русі).

Коротка біографія[ред.ред. код]

Дочка короля Польщі та Угорщини Людовика I і його другої дружини Єлизавети Боснійської. Намагаючись зберегти цілість держави, король зробив єдиною спадкоємицею свою старшу доньку Марію, обіцявши її в дружини Сигізмунду І Люксембурзькому. Але слідом за смертю Людовика I 1382 р. почалася боротьба за владу - Марія стала королевою Угорщини, а її сестра Ядвіґа I — королевою Польщі. Марія стала королевою Угорщини у віці десяти років, регентом при ній була її мати, королева Єлизавета.

1350 р. - король Людовик І уклав угоду зі своїм дядьком, польським королем Казимиром III Великим, згідно з якою Угорщина «відступала свої спадкові права» на Руське королівство (Галичину) Казимирові, а після його смерті (коли у нього не буде синів) королівство Польщі разом з королівством Русі, Холмською та частиною Волинської землями перейде до Людвіка. При наявності сина у Казимира ІІІ королі Угорщини мали заплатити йому 10000 дукатів відступного за королівство Русі. Після смерті в 1370 р. Казимира III Людовик І став титулярним Королем Руси. У 1372 р. він передав владу над Галичиною своєму наміснику - князю сілезькому Владиславу II Опольчику (13721379, 13851387).

Зі смертю Людовика І Марія (1382-1387) стала титулярною Королевою Галичини і Володимерії (13821387). У 1387 Руське королівство було анексоване польським королівством, хоча королі Угорщини до 1918 р. титулувались королями Русі, а королі Польщі - лише панами і володарями. Належність королівства Русі до угорської корони ще у XIV ст. визнавали Папи Римські, а остаточно питання належності мав вирішити Сейм шляхти обох держав, який ніколи не скликався.

У 1385 р. Марія вийшла заміж за Сигізмунда I Люксембурзького (*1368 - †1437) - сина імператора Священної Римської імперії Карла IV. Користуючись тим, що в Угорщині почалась боротьба за трон і королева-мати Єлизавета Боснійська і Марія потрапили у полон до ворожих їм володарів Хорватії, молодша сестра Ядвіґа I - королева Польщі - здійснила раптовий похід до королівства Русі, Львова, де міщани, шляхта присягнули їй на вірність.

Королева Марія померла при пологах разом з дитиною, Угорщина відійшла її чоловікові.

Попередник
Людвік I Великий
Coat of arms of Hungary.svg Королева Угорщини
1382-1395
Coat of arms of Hungary.svg Наступник
Сигізмунд I Люксембург
Попередник
Владислав II Опольчик
Alex K Halych-Volhynia.svg Королева Русі
1382-1387
Alex K Halych-Volhynia.svg Наступник
Ядвіґа I


Корона принца крові Це незавершена стаття про монарха, династію чи її представника.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.