Маска Агамемнона

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Маска Агамемнона — золота поховальна маска середини 2 тисячоліття до нашої ери, знайдена 1876 року в Мікенах Генріхом Шліманом. Свою назву отримала від легендарного царя Агамемнона, оскільки Шліман був упевнений, що знайшов його могилу. Проте за часом створення маска виявилась давнішою.

Історія знахідки[ред.ред. код]

Маска знайдена в ході розкопок біля Левових воріт, на західній стороні мікенских укріплень. Шліман виявив групу поховань (могильне коло А), що складається з п'яти шахтових гробниць. У них знайдено 15 чоловічих, жіночих та дитячих скелетів. Обличчя деяких чоловіків були вкриті золотими масками. Крім них у похованнях знайдені золоті діадеми, пряжки, сережки і золоті ваги для «зважування душ». Загальна вага золотих скарбів становила 15 кілограм.

У гробницях знайдено загалом 5 золотих поховальних масок, останню з них за часом виявлення Шліман пов'язав з легендарним царем Мікен. Генріх Шліман був упевнений, що знайшов гробницю легендарного царя Агамемнона. Королю Греції він писав:

«З великою радістю повідомляю Вашій Величності, що мені вдалося знайти поховання, в яких були поховані Агамемнон, Кассандра, Еврімедонта та його друзі, яких убили під час трапези Клітемнестра і її коханець Егіст».

Опис маски[ред.ред. код]

Маска зображує обличчя літньої людини із бородою та тонким носом, близько посадженими очима і великим ротом. Особа відповідає індоевропейскому типу. Кінчики вусів підняті вгору в формі півмісяця, біля вух видно бакенбарди. Маска має отвори для нитки, якою її кріпили до обличчя покійного.

Всі знайдені в гробницях артефакти, включаючи Маску Агамемнона, перебувають в експозиції Національного археологічного музею Афін. В археологічному музеї Мікен виставлена копія маски.

Література[ред.ред. код]

  • Спафари Э., Петропулу К. Коринф. Микены. Археологические памятники и музеи. — Афины: 2006. — С. 38-39.
  • Керам К. Маска Агамемнона //Боги, гробницы и ученые. — СПб: 1994.

Посилання[ред.ред. код]