Махакашьяпа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Махакашьяпа , буддійський патріарх після Будди і перед Анандом
Dharma wheel
Буддизм
Культура
Історія
Люди
Країни
Школи
Храми
Термінологія
Тексти
Хронологія

Каш'япа або Махакашьяпа [1] (Mahākāśyapa? , пали Mahākassapa , тиб. 'od srung chen po (Осунг Ченпо)) в буддизме - учень Будди , архат , керівник Першого буддійського собору.

Каш'япа був сином брахмана Капіли і вів життя звичайного домогосподаря . Одного разу , коли Каш'япа орав поле , він побачив , як птахи пожирали черевиків за його плугом. Дізнавшись , що провина за загибель цих живих істот залишиться на ньому , Каш'япа і його дружина прийняли рішення відмовитися від мирського життя і стати аскетами . Махакашьяпа став одним з найбільш шанованих учнів Будди . Його часто зображують разом з Анандой , що стоять ліворуч і праворуч від Будди.

Минулі життя[ред.ред. код]

В джатак сказано , що в минулих життях Будда Шак'ямуні і Каш'япа були близькі . Шість разів Махакашьяпа був батьком Бодхисаттви [2] , два рази братом , багато разів другом і вчителем . Блага карма Махакашьяпи стала причиною того , що він досяг Аргат ства за сім днів.

Молодість[ред.ред. код]

Каш'япа народився в селі Махатіттха в царстві Магадха . Його батьком був брахман Капіла, а матір'ю Суманадеві . Природжені йому дали ім'я Піппхалі ( Pipphali ) . Капіла був дуже багатою людиною і володів 16 селами , тому Піппхалі ріс у повному достатку .

У молодості Піппхалі поклявся , що не буде одружуватися і стане відлюдником , при цьому він обіцяв батькам , що буде доглядати за ними до самої їх смерті. Батьки умовляли Піппхалі взяти собі дружину і він піддався їх домовленостям , заявивши , що якщо вони знайдуть досконалу дівчину , то він на ній одружується . На замовлення Піппхалі виготовили золоту статую дівчини надзвичайної краси. Він показав статую батькам і сказав , що якщо вони знайдуть йому таку наречену , то він одружується на ній . Коли Каш'япа виповнилося 20 років , його батьки знайшли підходящу дівчину в країні Мадді . Її звали Бхадда Капілані ( Bhadda Kapilani ) , їй було 16 років , вона походила з брахманской сім'ї , і її батьки були згодні на шлюб .

Каш'япа був не радий майбутнього шлюбу і написав листа Бхадде з проханням вийти заміж за когось іншого, бо Каш'япа бажав стати відлюдником . У цей час Бхадда написала йому такий же лист , де просила відмовитися від шлюбу , так як вона теж бажала стати самітниці . Батьки перехопили обидва листи і підмінили їх іншими . Бхадду привезли в Магадху і вони зіграли весілля .

Скоро молодята зрозуміли , що батьки підмінили письма. Подружжя стали жити разом , але за взаємною згодою вони повністю виключили фізичні контакти . Вони жили як брат і сестра. Їхні батьки взяли на себе всі турботи з ведення домашнього господарства. Коли батьки померли , Каш'япа успадкував землі батька.

Мирская життя[ред.ред. код]

Каш'япа жив щасливо і керував своїм господарством. Одного разу він спостерігав як селяни плугом орють поле . Каш'япа побачив , що в бороні землі валяються черв'яки , яких скльовують птиці. Каш'япа зрозумів , що він живе на податки з селян , які орють поле , щоб прогодувати себе і Каш'япа . У процесі оранки поля неминуче гинуть черви. Значить Каш'япа побічно є причиною загибелі живих істот і навіть ведучи помірну життя , він погіршує свою карму . Бхадда в цей час дивилася як у дворі сохне кунжут . На кунжут прилітали комахи ,а птахи клювали їх. Бхадда вирішила , що якщо вона наказала покласти кунжут сушитися , то неминуче цим привернула комах , комахи неминуче будуть з'їдені птахами. Так Бхадда побічно сприяє вбивства живих істот. Каш'япа вирішив повідомити дружині , що залишає їй все майно і йде жити відлюдником ,а й Бхадда вирішила повідомити йому те ж саме , але тільки відносно себе .

Вони вирішили стати аскетами . Вони купили світло- жовті одягу , чаші для подаяння і поголили голови один одному . Вони кинули господарство і вирішили , що будуть займатися практикою в різних місцях , щоб не заважати один одному. Бхадда раніше зустріла Будду Шак'ямуні в Сваттхі . Будда в той час не брав жінок в ченці і Бхадда чекала п'ять років перш , ніж стати бхікшуні - черницею . У майбутньому вона досягла архатства .

Махакашьяпа і Будда[ред.ред. код]

Будда Шак'ямуні знав Каш'япа по минулим життям і знав про його рішучості досягти звільнення . Коли Каш'япа розлучився з Бхаддой , трапився землетрус , викликане їх рішучістю досягти звільнення . Так Будда дізнався, що Каш'япа готовий до зустрічі з ним , і Шак'ямуні сам пішов на зустріч Каш'япа . Пройшовши близько восьми кілометрів , Будда сів під фіговим деревом у дороги між Раджагахой і Наланди. За сяйву , що виходить від Будди , Каш'япа зрозумів , що перед ним його майбутній учитель. Каш'япа вклонився Будді , назвавши його вчителем , а себе учнем.

Будда відразу ж дав Каш'япа три настанови і вони разом пішли у напрямку до Раджагахе . По дорозі Будда вирішив відпочити і Каш'япа зняв другу одяг , згорнув її і запропонував Будді сісти на неї. Будда помітив , що одяг Кашьяпа дуже м'яка. Тоді Каш'япа попросив дозволити йому піднести свій одяг в дар Будді. Будда запитав , чи погодиться Каш'япа носити старі і потерті одягу Шак'ямуні і Каш'япа з радістю погодився. Так вони обмінялися одягом.

Махакашьяпа бхікшу [ред.ред. код]

Того ж дня Каш'япа був присвячений в бхікшу. Сім днів Каш'япа споглядав , а на восьмий день він досяг архатства. З цього дня він більш ніж 40 років трудився для поширення Дхарми .

Після парінірвани Будди[ред.ред. код]

Перед парінірвану Будда заповідав Каш'япа очолити сангху , насправді Шак'ямуні готував Махакашьяпа до цієї ролі з самого першого дня їх зустрічі, коли Будда сказав: «Я передам тобі спадщину». Махакашьяпа скликав Перший буддійський собор і головував на ньому. На цьому соборі , була складена Трипитака [3] , у присутності 500 архат ів Махакашьяпа виклав Абахідхарму .

Нірвана Махакашьяпи[ред.ред. код]

Коли Махакашьяпа вирішив піти у нірвану , він заповідав турботу про сангхе Ананде . Махакашьяпа вклонився ступам з реліквіями Будди , піднявся на гору Куккутапада , сів на трав'яну рогожу , надів одяг , подаровану буддою і пішов в Нірвану . Тіло його стало нетлінним і буде в цілості до часу Майтреи. Деви вшанували його і запечатали в надрах гори. Коли прийде час Майтрейя винесе тіло Махакашьяпи і тіло, проявивши великі чудеса , розчиниться в просторі. У далекому майбутньому Махакашьяпа стане Буддою Рашміпрабхасой .

Примітки[ред.ред. код]

  1. Великий Каш'япа
  2. Так називають Будду Шак'ямуні в минулі народження.
  3. В усному варіанті .

Посилання[ред.ред. код]