Махамудра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Махамудра (санскр. महमुद्रा , букв. «Великий Символ» або «Велика Друк » , «чаг Чен» - тиб . ) - Вищий духовне вчення шкіл сарма тибетського буддизму , яке полягає у безпосередньому перебуванні практикуючого в стані справжньої природи розуму . У класифікації шляхів Буддизму не відноситься до Хінаяне , Махаяне і Ваджраяні , але може практикуватися в контексті Махаяни і Ваджраяни (так звана Сутра - Махамудра і Тантра - Махамудра ) .

На противагу поступового шляху сутр , який приймає « Шлях в якості шляху» , є непостепенним шляхом , приймаючим « Плід як шлях ». Підрозділяється на Махамудра -основу , Махамудра - шлях і Махамудра - плід. Махамудра - основа описує абсолютну істину як єдність ( недвойственность ) природи розуму - « ясності » (здатності сприймати ) і суті розуму - « порожнечі » , а також стан омани істот , існуючого внаслідок двоїстого сприйняття , при якому спочатку порожня ( тобто не володіє ніякими ознаками самобуття ) природа розуму сприймається як «особистість» , «Я» , «его » і т. п. , в той час як ясність розуму постає у вигляді «зовнішніх » стосовно такої «особистості » об'єктів . Таке відчуття окремої , незалежної і постійної особистості на таємному рівні , веде до трьох основних видах реакції на «зовнішні» об'єкти: прихильності до бажаних об'єктів , гніву чи відразі до небажаних і байдужості до всіх інших , що на внутрішньому рівні проявляється у вигляді трьох основних негативних емоцій - бажання , гніву і невідання ( в цілому Буддизм говорить про 84 000 їх різних комбінацій) .

Під впливом цих емоцій на зовнішньому рівні індивід здійснює різні дії , що приносить певні результати, зокрема , у вигляді « звичних тенденцій» - найбільш тонких ментальних факторів. Вони визначають як спосіб нашого майбутнього помилкового дуалістичного сприйняття , так і наступні види взаємин з «зовнішніми» речами - реакції і дії , які знов-таки засівають в розум певні враження , що формують звичні тенденції. Таким чином , створюється безперервний цикл обумовленого існування - сансара , коренем якого , як і з'являється в результаті страждання , є споконвічне неведення - дуалістичне сприйняття світу , засноване на хибному відчутті окремо , незалежності та сталості особистості (насправді не є ні окремої , ні незалежною, ні постійної ) , а найшвидшим і прямим шляхом до його припинення є безпосереднє перебування в суті розуму - неподільності сприйняття і порожнечі , яке досягається завдяки дотримання Махамудри - шляху.

Махамудра-шлях викладається у вигляді 4-х йог:

 1. йога односпрямованість санскр. екагра (або заспокоєння розуму, тиб. - шині, санскр. - шаматха).
 2. йога простоти санскр. ніспрапанча (або проникаючого бачення, тиб. - лхагтонг, санскр. - віпашьяна).
 3. йога одного смаку (санскр. рамасама).
 4. йога немедітаціі (санскр. абхавана).
 • Суть першої йоги полягає в односпрямованої концентрації уваги на певному об'єкті з метою запобігання блукань розуму , що викликаються відволіканням на

зовнішні об'єкти , емоції та думки . Таким чином , односпрямованість є методом , а заспокоєння розуму - результатом даної практики .

 • Досягнувши уваги , практикуючий може переходити до дослідження природи власної свідомості за допомогою проникаючого ( в природу розуму ) бачення , що є предметом йоги простоти. Тут досягається безпосереднє переживання нероздільності розуміння й порожнечі, повністю усувається причетність ілюзії особистості , що призводить до Звільнення - досягнення стану за межами страждань.

Наступним кроком є ​​глибинне дослідження природи зовнішнього світу і бачення того , що, як і у випадку з нашою ілюзорною особистістю , істинної природою зовнішніх об'єктів є пусте сприйняття Осягнення того факту , що зовнішні об'єкти і розум є нероздільними , переживається як один смак.

 • На четвертому щаблі усуваються останні звичні шаблони розуму , в тому числі , пов'язані з медитацією. Зникає навіть натяк на відмінність між медитацією і станом після медитації. Обрітається абсолютна стійкість розуму в недвойственном сприйнятті - Махамудра - плід або стан Просвітлення .

Махамудра - плід - це реалізація стану будди , яке можна описати в контексті трьох станів , чотирьох активностей і п'яти мудростей .

 • Три стану це : Дхармакайя - Стан Істини - тотожне пізнанню порожнечі і набуття абсолютного безстрашності , Самбхогакайя - Стан Радості - відповідає пізнанню невіддільного від порожнечі сприйняття ( свідомості) і набуття вищої радості , і нірманакая - Стан Випромінювання - проявлені з великого жалю з метою принесення користі істотам «зовнішні об'єкти» , як , наприклад , Будда Шак'ямуні .

Чотири види активності це : заспокійлива, що збагачує, надихаюча і яка захищає . П'ять видів мудрості : дзеркальна - як результат очищення гніву, що зрівнює - результат усунення гордості , що розрізняє - результат осягнення істинної природи прихильності або бажання , всесовершающая - результат перетворення ревнощів і заздрощів , і всепроникна - результат усунення невідання. «Пісня Махамудри » , відома тибетською мовою як «Пхіг . Чен . Гангу. Ма.» , Є текстом Махамудри , складеним засновником цієї традиції Тілопа і переданим їм його учневі Наропу на березі річки Ганг. Ще один текст, що містить повчання Махамудри , був складений Третім Кармапою Рангджунг Дордже (1284-1339), який відбив глибоку мудрість Махамудри в невеликих віршах. Пояснення і переклад Махамудри Третього Кармапи можна знайти в книзі Оле Нідала «Махамудра».

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

 • Лама Оле Нидал. «Великая печать». ISBN 5-94303-002-6
 • The Gelug/Kagyü tradition of Mahabudra. H.H. Dalai Lama, Alexandr Berzin. Snow Lion, 1997
 • Meditation without an Object
 • A Guide To Shamatha Meditation
 • Kagyu Asia index of teachings
 • Mahamudra Meditation Guide