Металічна зоря

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Металі́чна зоря́ (Am-зоря) - зоря спектрального класу A, яка має у своєму спектрі послаблені лінії кальцію (і/або скандію) і/або посилені лінії поглинання елементів групи заліза та важчих металів: нікелю, цинку, стронцію, цирконію, барію[1]. Металічні зорі - різновид ширшого класу хімічно пекулярних зір.

Металічні зорі бувають трьох типів[1]:

  • одночасно послаблено лінії кальцію (скандію) та посилено лінії інших металів
  • послаблено лінію кальцію, а лінії інших металів нормальні
  • лінія кальцію нормальна, але лінії інших металів посилено

Тобто, типовою є невідповідність між інтенсивностями ліній кальцію та інших металів. Від звичайних зір металічні зорі відрізняються не лише спектральними характеристиками, а й повільнішим обертанням: Vsin(i) для них не перевищує 40 км/с, у той час як для звичайних А-зір ця величина понад 40 км/с. Порівняно зі звичайними А-зорями металічні зорі частіше входять до складу подвійних систем.

Спектральні особливості, як здебільшого вважають, є наслідком вертикального розшарування, коли деякі елементи накопичуються в стійких зовнішніх шарах зірки, яка повільно обертається [2].

Загалом, молоді зірки спектрального класу A обертаються досить швидко, але деякі з них під впливом приливних сил у подвійній системі сповільнюють обертання [2]. Втім і така гіпотеза наражається на деякі труднощі[1].

Am-зорі
Власне ім'я Позначення Байєра Видима зоряна величина
Сіріус A α Великого Пса A -1.47
Кастор Ва α Близнюків Ва +2.96
Хорт θ Лева +3.4
Міцар B ζ Великої Ведмедиці +3.95
Акубенс A α Рака A +4.26
Альріша B α Риб B +5.23


Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б в Металічні зорі // Астрономічний енциклопедичний словник / За загальною редакцією І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів: ЛНУ—ГАО НАНУ, 2003. — 547 с. — ISBN 966-613-263-X, УДК 52(031).
  2. а б Am star ,The Internet Encyclopedia of Science, David Darling. (англ.)