Мешко II В'ялий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мешко II (портрет роботи Яна Матейко)

Ме́шко II В’я́лий (пол. Mieszko II Lambert), (990 – 10.5.1034) – польський король (10251034) з династії П’ястів, син Болеслава I Хороброго.

Болеслав I мав трьох дітей: Безприма, Мешка і Оттона. Після смерті Болеслава Хороброго німецькі феодали почали готувати новий наступ на Польщу. Старший Безприм був заточений у замок Равенну, а Мешко проголошений королем. Приводом до погіршення польсько-німецьких відносин послугувала коронація Мешко ІІ королівською короною. Новий король не підтримував нового німецького імператора Конрада II з саксонської династії, а підтримував лотаринзьких принців на чолі з Фредеріком.

Оцінюючи особистість Мешко ІІ, Галл Анонім пише:

"Був Мешко енергійним воїном і здійснив багато нецарських подвигів, розповісти про які потребувалось би надто багато часу. Всім сусідам він був, однак, ненависний через ту ненависть, що вони відчували до його батька. Але не відрізнявся він так багатством, ані звичаями, ані блиском життя, як його батько".

Мешко ІІ відмовився від Словаччини і вступив в союз із Угорщиною. Одночасно він застосував енергійні засоби для укріплення внутрішнього стану польської держави. Для цієї мети Мешко намагався, частково, використати католицьку церкву, щедро обдаровуючи її новими привілеями. На зміну ліквідованого за Болеслава І Колобжезького єпископства було встановлено єпископство у Кригивіці. Поморський князь Дмитріх, який відмовився визнати владу Мешка ІІ та платити йому данину, був вигнаний із країни і втік у імперію.

Хронологія[ред.ред. код]

  • 1027. Польща зазнала поразки від Угорщини в боротьбі за Словаччину.
  • 1028. Похід Мешка II в Саксонію.
  • 1029. Конрад II окуповує частину Лужиці.
  • 1030. Другий – похід Мешка II в Саксонію. Приблизно в 1030 Мешко виганяє своїх братів з Польщі. Вони тікають на Русь.
  • 1031. Священна Римська Імперія і Київська Русь нападають на Польщу, яка програє війну. Червенські міста відходять до Русі, Лужиця і Мільсько – до Священної Римської імперії, Моравія закріплюється за чехами, а Словаччина – за Угорщиною. Мешко II був скинутий з престолу братом Безпримом. За підтримки чеського короля Ольджиха Мешко знову посів польський престол.
  • 1032. Конрад II поділив Польщу між Мешком і Оттоном. Проте Оттон скоро вмирає. На короткий час Мешко II керує країною одноособово. Мешко видав свою дочку Гертруду заміж за великого князя київського Ізяслава I.
  • 1034. Польський король Мешко II помер. Після його смерті у країні почалися численні язичницькі повстання.

Після смерті Мешко ІІ 1034 року польський престол перейшов до його старшого сина Болеслава Забутого.

Посилання[ред.ред. код]


Корона принца крові Це незавершена стаття про монарха, династію чи її представника.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Попередник: Князь Польщі, король
10251034
Наступник:
Болеслав I Казимир I