Мильна опера

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Мильна опера (англ. soap opera, від soap — «мило» і opera — «опера») — багатосерійний радіо- чи телеспектакль на сімейні та побутові теми мелодраматичного, сентиментального характеру з постійними персонажами. Вираз з'явився у США у кінці 1930-х років завдяки тому, що на Заході першими їх спонсорами були миловари. Першою радіопередачею — «мильною оперою» вважається «Бетті і Боб» (1932).

Перша телевізійна мильна опера вперше з'явилась в США в 1947 році і мала назву — «Жінка, що пам'ятає» («A Woman to Remember»). Мильну оперу не варто плутати з теленовелою. Вона має суттєві відмінності — це наприклад тривалість (мильна опера повинна мати принаймі 200 серій, але найчастіше вони мають кілька тисяч серій). Мильні опери знімаються роками. Такі серіали не мають початку, кінцівка не відома заздалегідь, драматичність чергується з повільним темпом перебігу подій, чітко не виділені головні герої, тому не рідко мильні опери отримують нейтральні назви, наприклад міст, де відбуваються події («Санта-Барбара», «Даллас», «Любов і таємниці Сан-Сет-Біч»), або основної теми («Дороговказне світло», «Заборонене кохання»). В мильних операх практикується заміна акторів.

Мильні опери переважно показують в будні дні, 5 разів на тиждень, в час прайм-тайму. Їх можуть показувати доти, доки вони мають високі рейтинги. Найтривалішим серіалом цього жанру, з найбільшою кількістю серій є «Дороговказне світло» (1952 — 2009) — 15762 серії. До 1952 року, коли цю мильну оперу вперше показали по телебаченню, вона йшла по радіо ще з кінця 30-их років.

Мильні опери не отримали такої популярності як теленовели тому їх переважно знімають в США, а ще в Німеччині («Заборонене кохання», «Погані часи, добрі часи», «Б'янка. Шлях до щастя»), в Австралії («Neighbours»-«Сусіди», «Home and Away»-«Вдома і в гостях»), і Великобританії («Бруксайд»). Періодично знімають мильні опери і в інших країнах, наприклад в 2009 році знята перша українська актуальна мильна опера «Сусіди».

Свій варіант мильної опери має Канада для франкомовних жителів Квебеку, що має назву «телероман».

Найпопулярніші мильні опери відомі в Україні:

Джерело[ред.ред. код]

  • Короткий енциклопедичний словник з культури. — К.: Україна, 2003. ISBN 966-524-105-2


Телебачення Це незавершена стаття про телебачення.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.