Мистецтво для мистецтва

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

«Мистецтво для мистецтва», «чисте мистецтво» (фр. l'Art pour l'Art) — естетична доктрина, що утверджує самоцільність художньої творчості, незалежність мистецтва від суспільного життя. Як художній напрямок «мистецтва для мистецтва» зародилося у французькій літературі середини 19 століття.

В Україні представники «мистецтва для мистецтва» групувалися навколо видавництва «Молода муза» (1906–1909) й «Українська хата» (1909–1914). Богдан-Ігор Антонич так сказав з цього приводу:

"Треба сказати різко: отже ні!Мистецтво не відтворює дійсности, ані її не перетворює, як хочуть другі, а лише створює окрему дійсність." [1]

"Чисте мистецтво" — назва ряду естетичних концепцій, що утверджують самоцільність художньої творчості, незалежність мистецтва від політики й суспільного життя. Філос. основою теорії "М. для м." було вчення І. Канта про незаінтересовану естетичну насолоду, про чисту форму мист., а також Ф. В. Й. Шеллінга — про "абсолютно вільну творчість". Ідеї "М. для м." найповніше виявилися в поезії і творчих маніфестах франц. поетів Т. Готьє, П. Верлена та ін. Їхня творчість, відбиваючи розчарування в ідеалах буржуазії, була пройнята невірою в будь-які сусп. ідеали.

Див. Також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. НАЦІОНАЛЬНЕ МИСТЕЦТВО. Спроба ідеалістичної системи мистецтва.(Львівський журнал «Карби» поч. 1930-х. передрук в журналі «Образотворче мистецтво» номер 3-4\1993 р.ст.51.)


Мистецтво Це незавершена стаття з мистецтва.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.