Мовна політика

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Від мовної політики залежить мовна ситуація у багатомовному суспільстві — уряд може стимулювати розвиток багатомовності в державі, стримувати і звужувати функціонування мов недержавних націй, нерідко доводячи їх до повного вимирання, як це мало місце в Німеччині, СРСР, США.

Звуження функцій і відмирання мов спричиняється використанням нерідної мови в школах, вищих закладах освіти, масовим знищенням населення на завойованих територіях великих імперій, насильницьким виселенням корінних жителів із їхньої предковічної території та ін.

Мовна політика стосується і нормалізації літературної мови — вироблення та впровадження усних та писемних мовних норм (орфоепічних, орфографічних, у сфері слововживання), усталення термінології тощо.

Повноцінною, незалежною, соборною українською державою станемо тоді, коли українська мова, як державна, і на її основі культура об'єднає, консолідує, весь український народ. Що більш україномовно насиченішим постане український державний простір, то сильнішим буде його вплив на кожну особистість, колектив, народ, то міцнішою буде Україна в своїй цілісності, соборності, неподільності і дозволить зберегти державу, утримати її від потрясінь типу сучасного мілітарного двобою і не дасть можливість заходити "русскому миру" в Україну, зникне головна зачіпка Путіна за російськомовних громадян.

МОВНІ ОБОВ’ЯЗКИ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ.          

«Споконвіку було Слово, а Слово в Бога було, і Бог було Слово»  (Євангеліє від Івана)

1.      Рідна українська мова – твоя мудрість, засіб здобуття знань, життєдіяльності, засіб зв’язку в сім’ї і з народом, засіб ідентичності («французька ідентичність – французька мова» Ніколя Саркозі – екс - президент Франції ), найперша запорука існування і утвердження твого народу.

Твоя рідна мова – голова , душа і серце наше ; це велична високорозвинута мова, мова – переможниця на конкурсах мов світу, належить до 50 найбільш розповсюджених мов світу (їх біля 6800).

2.      Ставлення до рідної мови має бути таким – як до рідної матері.

3.      Тобі треба добре володіти рідною мовою. Для вивчення мови як у школі , так і в сім’ї повинен бути культ (середовище) української мови: спілкування , українські книжки, преса, аудіо-відео продукція та інше. Ніколи не зупиняйся у вивчені української мови. Допомагай кожному хто хоче вивчити українську мову.

4.      Оберігай рідну мову від суржика і деформації за чужомовним зразком (особливо російської мови). Дотримуйся нормативів української мови, національних традицій. У змішаних шлюбах мають звучати обидві мови у літературному варіанті (уникаючи потворного суржика 2-ох мов) і відповідне середовище, але найперше мова держави, в якій живеш. Ніде, ніколи мова нац. меншин не може використовуватись замість державної.

5.      Дуже важливо забезпечити в кожній сім’ї  трансформацію мови, культури і духовності, усіх їх пластів з покоління в покоління.

6.      Розмовляй нею скрізь і всюди, де її розуміють, з усіма хто її розуміє: в сім’ї, в Україні, за її межами. В церквах України (УПЦМП) відправа, молитви повинні здійснювати українською мовою «… коли я молюся чужою мовою, то молиться мій дух, а мій розум без плоду (14)». «Буду молитися і співати… духом і розумом» (15) тобто рідною мовою (Вірш 14 – І-е послання апостола Павла до коринтян).

7.      Захищай рідну мову, бо це найприродніший і найнеобхідніший спосіб самоідентифікації, самоутвердження і діяльності в ім’я народу, бо це захист духовно-мовного простору своєї нації. Реагуй на ігнорування, зневагу, гвалтування української мови (з боку внутрішніх і зовнішніх шовіністів-окупантів),тим більше як державної, яку повинні знати, поважати і захищати всі громадяни України. Контролюй за тим, щоб українська мова виконувала всі 8 функцій, а як державна ще 5 функцій , у тому числі функції державного управління і міжнаціонального спілкування. Без знання і використання державної мови ти не став за духом українцем ,у тебе відсутній зв’язок з українською нацією,яка є носієм української мови і культури, атому ти не долучаєшся до формування духовності української нації і до будівництва справжньої української держави. Не дай використати себе для денаціоналізації, зросійщення свого народу, незважаючи на фальшиве, брехливе волання окупантів-шовіністів про «утиски російської мови» і тиск на українську владу про надання російській мові статусу другої державної чи особливого статусу… «На одній території дві мови існувати не можуть» (Л. Масенко, Ю. Стадниченко).А тому треба діяти через бойкот російськості в усьому, в тому числі щодо російської мови,як мови агресора, окупанта, ворога—це наш патріотичний обов’язок.Виходячи з цього відсоток україномовних шкіл на сході та півдні україни повинен відповідати хоч би відсотку українців в областях. Ніяка інша мова не може використовуватись замість української, як державна (10, 155, 156 статті Конституції України, тлумачення КС України). Не можеш бути службовцем, якщо не володієш і не використовуєш державної мови.

Мова перемагає своїх суперників – мов тоді, коли її носії «… заповзятливіші, не поступливіші щодо своєї рідної мови» (А. Мартін)

8.      Не поступайся своїми мовними правами і обов’язками задля вигоди, привілеїв, лукавої похвали. Не зраджуй ніколи рідної мови, бо це зрада нації, України, своїх предків, в т.ч. мами і тата. Така людина стає чужинцем, ворогом свого народу «духовно - прокаженим» (І. Огієнко), гідним лише презирства народу. «… де той проклятий місяць і день, коли ми забули, що ми Українці» (В. Баранов).

9.      Вивчай інші мови при потребі і власних можливостях. Але слід відрізнити ґрунтовне вивчення іноземних мов для професійної діяльності (вчителі, викладачі, дипломати, перекладачі…)(це відсотки в суспільстві) і всіх інших громадян для спілкування і загальної орієнтації в певному мовному середовищі (таких понад 90%). А тому видатні педагоги світу радять розпочати вивчення іноземних мов з 4-5 класів, після освоєння рідної мови; вивчення в спеціалізованих школах допускається в початкових класах. Знання чужих мов (особливо загальноприйнятних в міжнародних відносинах) пробуджує прагнення до утвердження, розвитку і сприяння тому, щоб рідна мова посіла гідне місце в світі.

Їдучи в чужу країну, намагайся опанувати мову цієї країни і спілкуватися нею.

10. Будь борцем за рідну мову, національні цінності, свій народ.Нашому поколінню випало складне і відповідальне завдання відродити українську мову і на цій основі сформувати інформаційний простір українською мовою не менше 80% (зараз лише 15%), сформувати українську націю, утворити справжню українську державу, втілити в життя українську національну ідею (див. «Українська вікіпедія»), яку Т. Шевченко висловив так «В своїй хаті своя правда, і сила, і воля». Державотворчим процесам сприяє революція гідності і те, яким є ти, і ми разом як нація, наскільки ми озброєні мудрістю ,силою слова і духу нашого Вкликого Пророка Т. Шевченка.

Мовна політика — сукупність ідеологічних постулатів і практичних дій, спрямованих на регулювання мовних відносин у країні або на розвиток мовної системи у певному напрямі.

Значення[ред.ред. код]

МОВНІ ОБОВ’ЯЗКИ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ.          

«Споконвіку було Слово, а Слово в Бага було, і Бог було Слово»  (Євангеліє від Івана)

1.                                         МОВНІ ОБОВ’ЯЗКИ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ1.  

«Споконвіку було Слово, а Слово в Бога було, і Бог було Слово»  (Євангеліє від Івана)

1.        Рідна українська мова – твоя мудрість, засіб здобуття знань, життєдіяльності, засіб зв’язку в сім’ї і з народом, засіб ідентичності найперша запорука існування і утвердження твого народу.

Твоя рідна мова – голова , душа і серце наше ; це велична високорозвинута мова, мова – переможниця на конкурсах мов світу, належить до 50 найбільш розповсюджених мов світу (їх біля 6800).

2.        'Ставлення до рідної мови має бути таким – як до рідної матері.

3.        Тобі треба добре володіти рідною мовою. Для вивчення мови як у школі , так і в сім’ї повинен бути культ (середовище) української мови: спілкування , українські книжки, преса, аудіо-відео продукція та інше. Ніколи не зупиняйся у вивчені української мови.

4.         Оберігай рідну мову від суржика і деформації за чужомовним зразком (особливо російської мови). Дотримуйся нормативів української мови, національних традицій. У змішаних шлюбах мають звучати обидві мови у літературному варіанті (уникаючи потворного суржика 2-ох мов) і відповідне середовище, але найперше мова держави, в якій живеш. Ніде, ніколи мова нац. меншин не може використовуватись замість державної.

5.        Дуже важливо забезпечити в кожній сім’ї  трансформацію мови, культури і духовності, усіх їх пластів з покоління в покоління.

6.         Розмовляй нею скрізь і всюди, де її розуміють, з усіма хто її розуміє: в сім’ї, в Україні, за її межами. В церквах України (УПЦМП) відправа, молитви повинні здійснювати українською мовою (Вірш 14 – І-е послання апостола Павла до коринтян).

7.        'Захищай рідну мову, бо це захист духовно-мовного простору своєї нації. Реагуй на ігнорування, зневагу, гвалтування української мови ,тим більше як державної, яку повинні знати, поважати і захищати всі громадяни України. Контролюй за тим, щоб українська мова виконувала всі 8 функцій, а як державна ще 5 функцій , у тому числі функції державного управління і міжнаціонального спілкування. Без знання і використання державної мови ти не став за духом українцем. Не дай використати себе для денаціоналізації, зросійщення свого народу. Ніяка інша мова не може використовуватись замість української, як державна (10, 155, 156 статті Конституції України, тлумачення КС України). Не можеш бути службовцем, якщо не володієш і не використовуєш державної мови.

8.        Не поступайся своїми мовними правами і обов’язками задля вигоди, привілеїв, лукавої похвали. Не зраджуй ніколи рідної мови, бо це зрада нації, України, своїх предків, в т.ч. мами і тата. Така людина стає чужинцем, ворогом свого народу «духовно - прокаженим» (І. Огієнко).

9.        'Вивчай інші мови при потребі і власних можливостях. Видатні педагоги світу радять розпочати вивчення іноземних мов з 4-5 класів, після освоєння рідної мови; вивчення в спеціалізованих школах допускається в початкових класах. Знання чужих мов  пробуджує прагнення до утвердження, розвитку і сприяння тому, щоб рідна мова посіла гідне місце в світі.

Їдучи в чужу країну, намагайся опанувати мову цієї країни і спілкуватися нею.

10 Будь борцем за рідну мову, національні цінності, свій народ.Нашому поколінню випало складне і відповідальне завдання відродити українську мову і на цій основі сформувати інформаційний простір українською мовою не менше 80% (зараз лише 15%), сформувати українську націю, утворити справжню українську державу, втілити в життя українську національну ідею (див. «Українська вікіпедія»), яку Т. Шевченко висловив так «В своїй хаті своя правда, і сила, і воля». Державотворчим процесам сприяє революція гідності і те, яким є ти, і ми разом як нація, наскільки ми озброєні мудрістю ,силою слова і духу нашого Великого Пророка Т. Шевченка.

''''

Цей другий варіант тексту Мовних обов'язків порівняно з першим скорочено як за кількістю пунктів, так і за обсягом тексту, але с поглибленням змісту, зв'язано з сучасними подіями в Україні. Може бути використаний для ширшого кола користувачів інтернету.

'P.S. ФУНКЦІЇ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ:'

                                                     МОВИ НАЦІЇ                                                                                 

1. Засіб мислення.

2. Кодування через знаково-звукову систему.

3. Засіб збагачення і взаємозбагачення.

4. Засіб збереження національної  ідентичності,єдності і оберегу народу.

5. Засіб  світоглядно-пізнавальний.

6. Засіб адаптивно-регуляторний.

7. Засіб зберігання і передачі інформації.

8. Засіб енергетичного духу народу.

     ДЕРЖАВНОЇ МОВИ'

1. Формування і забезпечення інформаційного простору.

2. Єдиний еквівалент для мов всіх нац-меншин і мов світу.

3. Міжнаціального спілкування.

4. Національного об’єднання в політичну націю.

5. Державного управління на всіх рівнях влади.

6. Засіб формування знань з усіх мов світу.

P.S. "Мовні обов'язки громадян України" - це можливості знання спільної для всіх громадян мовної політики, що дає можливість реально і масово втілити в життя 10 ст. Конституції України і це засіб масового контролю народу України за всіма ділянками, структурами в т. ч. владними, за всіма засобами масової інформації і за освітою, церквою (особливо УПЦМП), за випуском і торгівлею книжковою продукцією, за всіма сферами обслуговування.


Громадські організації Тернопільщини:
  • Українська світова спілка професійних учителів.
  • Товариство "Просвіта" ім.Т.Шевченка.
  • Спілка письменників України
Схвалено всіма іншими громадськими організаціями УНР Тернопільщини

Посилання[ред.ред. код]


Мови Це незавершена стаття про мову.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.