Монастир Івірон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Координати: 40°14′43″ пн. ш. 24°17′05″ сх. д. / 40.245528° пн. ш. 24.284750° сх. д. / 40.245528; 24.284750

Гора Афонa
World Heritage Logo global.svg Світова спадщина Flag of UNESCO.svg
Монастир Івірон
Країна Греція Греція
Тип змішаний
Критерії i, ii, iv, v, vi, vii
Ідентифікатор 454
Регіонb Європа і Північна Америка

Історія реєстрації

Зареєстроване: 1988
12 сесія

a Назва, як офіційно зазначено у списку
b Як офіційно зареєстровано ЮНЕСКО

Монастир Івірон (грец. Μονή Ιβήρων, груз. ივერთა მონასტერი) — грузинський чоловічий православний монастир на Святій горі Афон, розташований на північному сході півострова Айон-Орос. Монастир Івірон займає в святогірській ієрархії третє місце.

Історія[ред.ред. код]

Монастир Івірон заснований між 980—983 рками на місці старого монастиря Клімента, незабаром після заснування Великої Лаври і Ватопеду. Засновниками вважаються два грузинські (іберійські) ченців Святий Іоанн Іверський та його син Святий Євфимій. У 14 столітті монастир постраждав від частих нападів піратів і каталонських прихильники унії з римо-католицької церкви. Тим не менше монастирю вдалося відновитися завдяки допомозі від візантійських імператорів династії Палеологів і царей Сербії, зокрема Стефана Душана, та Грузії.

Певний час у скиті Івірону жив святий Афанасій Метеорський, який заснував метеорський найбільший монастир Мегала Метеора.

Нині в монастирі живуть близько 30 ченців і послушників, вже давно серед них немає грузин, але недалеко від Іверона є келія, де живуть близько сорока грузинських ченців.

Реліквії[ред.ред. код]

Монастир Івірон зберігає безліч святих мощей, більше, ніж будь-який інший монастир на Афоні. Чудотворна ікона Вратарниця, або Іверська ікона Богородиці шанована з 9 століття, також донині знаходиться в Івіроні.

Бібліотека монастиря налічує близько 2 000 рукописів, 15 сувоїв і 20 000 друкованих книг, більшість з них написані грузинською, грецькою, єврейською та латинською мовами.

Івіронські святі[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]