Монголоїдна раса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Типи Азіатів 1. айн, 2. китаєць, 3. японка, 4. чоловік шіба, 5. маньчжур, 6. гольд, 7. мангук, 8. нівх, 9. бурят, 10. katijt(?), 11. кореєць, 12.гілячка.

Монголо́їдна раса (азіатсько-американська раса) — одна з великих рас людства. Охоплює корінне населення Північної, Центральної, Східної, Південно-Східної Азії, Північної та Південної Америки. Відповідно представники монголоїдної раси називаються монголоїдами[1].

Морфологічні ознаки[ред.ред. код]

У 19 — середині 20 століття характерними ознаками великої монголоїдної раси науковці вважали такі:

  • світла або темно-світла пігментація шкіри
  • малопрофільоване широке обличчя.
  • наявність епікантуса
  • жорстке темнопігментоване волосся.
  • слабий волосяний покрив на обличчі та тілі.

Типи і поширення монголоїдної раси[ред.ред. код]

Всередині великої монголоїдної раси виділяють кілька рас:

  • американська — індіанці Північної та Південної Америки.

Яскраво вираженими представниками монголоїдної раси є монголи, перші постійні контакти європейців з якими датуються початком 2-го тисячоліття н.е. Класичними монголоїдами є також представники тюркських і монгольських народів Центральної Азії: буряти, алтайці і тувинці.

Вже у японців та південних китайців відчутним є домішка австралоїдної раси [Джерело?]. Ще більшим вплив австралоїдів є у зовнішньому вигляді південно-азійської раси у мешканців Індокитаю, Індонезії та Філіппін.

Більшість населення Середньої Азії або має помітну монголоїдну домішку (узбеки), або ж є мішаним монголоїдно-європеоїдним типом (казахи).

У деяких груп росіян, особливо Сибіру, тобто в зонах контактування з монголоїдами, простежуються окремі монголоїдні риси.

Історія[ред.ред. код]

Комплекс типових ознак монголоїдної раси чітко виявлений вже в палеоантропологічних знахідках часів мезоліту.

На території України представники народів монголоїдної раси відомі з часів Київської Русі (половці), монголо-татарської навали (татари).Спочатку населяли Східну Євразію, сформувалися на території сучасної Монголії. Зовнішність відображає пристосування до умов пустель (пустеля Гобі - одна з найбільших за площею пустель світу; знаходиться в Монголії і північному Китаї, територію яких в основному населяють монголоїди). Головна риса - захист очей від підвищеної інсоляції, пилу, холоду і т. Д. Для цього служить вузький розріз повік, додаткова складка - епікантус, темна райдужка, густі вії, виступаючі вилиці за подушками жиру, довге (якщо не стригти) пряме, чорне волосся. Виділяють дві контрастуючі групи: північну (масивні, високі, світлошкірі, з великим обличчям і низьким склепінням черепа) і південну (невисокі, смагляві з невеликим обличчям та високим лобом). Цей контраст викликаний дією фактора інфантилізації в перенаселених південних регіонах.

Молода раса - близько 12 тисяч років.

  1. У західній атнропологічній та етнологічній науці ведуться дискусії про недоцільність вживання терміну «монголоїди». Замість нього частіше вживається термін «азіати».

Джерела[ред.ред. код]