Моргенштерн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Морнінгстар (третій ліворуч)
Magog.PNG

Моргенштерн (англ. Morningstar — ранкова зірка) — бронзова кулька з угвинченими в неї сталевими шипами.

Використовувався в якості навершя палиць або кистеней. Таке навершя сильно збільшувало вагу зброї — сам Моргенштерн важив більше 1,2 кг, що робило сильний моральний вплив на противника, лякаючи його своїм виглядом. Найбільше поширення отримав ланцюговий моргенштерн, в якому шипаста куля з'єднувалася з руків'ям за допомогою ланцюга. Хоча використання Моргенштерна збільшувало тяжкість поранень, що наносяться противнику, але сильно ускладнювало носіння зброї, його шипи заважали точному попаданню, чіпляючись за близькі предмети, і часто застрягали в щитах або обладунках.

Моргенштерном також називалася шипаста дубина або булава з колючкуватим навершям, описаним вище. Така зброя була на озброєнні швейцарської піхоти до середини XV століття[1]. Завдяки простоті виготовлення, моргенштерни були популярні в період селянських воєн у Німеччині. Крім піхотного Моргенштерна існував також кавалерійський, на укороченій рукояті. Деякі кавалерійські моргеншерни були поєднані з ручними пищалями[2].

Моргенштерн в масовій культурі[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Чарлз Оман. Швейцарцы. 1315 — 1515 гг. От сражения при Моргартене до сражения при Мариньяно. // Военное искусство в Средние века.
  2. Demmin, p. 422


Література[ред.ред. код]