Мохаммед Реза Пехлеві

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мохаммед Реза Пехлеві

Мохаммед Реза Пехлеві (перс. محمدرضا پهلوی‎; нар. 26 жовтня 1919, Тегеран — пом. 27 липня 1980, Каїр) — останній шахіншах Ірану з династії Пехлеві. Прозахідний політик, ініціатор глибоких суспільних на господарських реформ у країні. Відсторонений від влади 1979 року внаслідок Ісламської революції в Ірані.

Здобув приватну освіту в Ірані, продовжив навчання в коледжі Ле-Росей у Швейцарії, в травні 1937 року повернувся в Тегеран. 1941 його батько Реза Шах Пехлеві під тиском Великої Британії та СРСР відмовився від влади на користь сина, тож Мохаммед став шахом. В серпні 1953 року через непорозуміння з прем'єр-міністром Мохаммедом Мосаддиком був змушений покинути країну. Після перевороту, що повалив уряд Мосаддика, шах повернувся до Ірану, ставши по суті одноосібним правителем країни. Мосаддик мав величезну популярність серед населення, через що шах не наважився стратити його.

Під час білої революції почав процес модернізації економіки та суспільства. Селянам-здольникам було розпродано земельні ділянки, на яких вони працювали і які належали державі. На початку 1960-их крупних поміщиків змусили продати або здати в оренду здольникам більшу частину своїх земель, а на тих, що залишилися, розгорнути капіталістичне сільськогосподарське виробництво. Значні кошти було вкладено в іригацію, енергетику, транспорт та освіту. В 1970-их роках, використовуючи швидке зростання прибутків від експорту нафти, Мохаммед Реза Пехлеві форсував процес індустріалізації та значною мірою зміцнив збройні сили. Шах також встановив контроль над іранською нафтовою промисловістю.

Водночас шах мав велику залежність дів Заходу, особливо США. Більша частина величезних прибутків від нафти пішла на збільшення військової сили та збагачення еліти. Модернізацію було проведено не досить ефективно (зокрема замість підготовки власних кваліфікованих кадрів, Мохаммед робив ставку на іноземців, що сприяло невдоволенню з боку іранців), а деяких частин країни вона фактично не торкнулася (особливо сільської місцевості). Шах придушував усі спроби обмежити його владу і режим з боку як ісламський фундаменталістів, так і комуністів. В останній 10-15 років його правління особливо зріс вплив САВАКу (міністерства національної безпеки), великого розмаху набули репресії, що відбувалися за найменшої підозри у нелояльності до монархії і без суду.

1979 року внаслідок загальних антишахських протестів Пехлеві був змушений покинути Іран, після чого в країні було скасовано монархію та проголошено ісламську республіку на чолі з аятолою Хомейні. Коли того ж року він приїхав до США на лікування, ісламські активісти взяли в заручники працівників американського посольства в Тегерані і поставили вимогу про видачу Пехлеві. Реза-шах отримав притулок в Єгипті.

Помер 27 липня 1980 року в Каїрі.

Gallery[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]